Peperomia ferreyrae happy bean to jedna z ciekawszych odmian roślin doniczkowych na całym świecie. Choć uprawiana jest w wielu miejscach na całej kuli ziemskiej, w naturalnych warunkach spotkasz ją jedynie w Peru. Swoją popularność i oryginalność zawdzięcza zielonym liściom o charakterystycznym wyglądzie, którym zawdzięcza angielską nazwę.
Zapamiętaj!
- Peperomia ferreyrae happy bean to peruwiańska roślina ozdobna o cienkich liściach przypominających strączki fasoli.
- Uprawa peperomii happy bean wymaga umiarkowanie wilgotnego i żyznego podłoża.
- Do najczęściej spotykanych szkodników należą przędziorki i wełnowce.
- Stanowisko powinno być jasne, ale odpowiednio zacienione.
- Roślina wymaga regularnego podlewania raz na tydzień oraz nawożenia raz na 4 tygodnie.
Peperomia happy bean – charakterystyka i wygląd
Peperomia happy bean to roślina ozdobna, sadzona w doniczkach, w naturze występująca wyłącznie w Peru. Wywodzi się z rodziny piperaceae, zwanej również rodziną pieprzową, do której zalicza się 3600 gatunków w 5 rodzajach.
Peperomia ma niewielkie rozmiary – maksymalna jej wysokość nie przekracza 30 cm. Pokrój rośliny jest podłużny, dość gęsty. Zwykle sztywny, choć niektóre osobniki mają zwisający. Liście są podłużne i cienkie, mają od 3 do 5 cm długości, wyrastają naprzemiennie. Przypominają strączki fasoli. Stąd wzięła się jej angielska nazwa – „szczęśliwa fasola” oraz szeroka popularność i rozpoznawalność na całym świecie.
Niski wzrost tego gatunku to zaleta – z czasem podłużne liście wydłużają się jeszcze bardziej, przez co pokrój staje się wybujały. Taka zmiana nie wyglądałaby najlepiej u roślin wysokich, mających powyżej 20-30 cm.
Kwiatostany peperomii happy bean są długie i drobne, ich kolor jest żoltozielony. Wyrastają na szczycie pędów rośliny. Kwitnienie odbywa się w lecie
Peperomia happy bean – wymagania i pielęgnacja rośliny
Jeśli jesteś zainteresowany uprawą tej oryginalnej „szczęśliwej fasoli”, powinieneś dokładnie zapoznać się z jej wymaganiami oraz potrzebami pielęgnacyjnymi. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji niezbędnych do jej prawidłowego rozwoju i funkcjonowania.
Stanowisko
Peperomia nie lubi zbyt dużego nasilenia słońca. Miejsce jej uprawy powinno być jasne, ale odpowiednio zacienione. Dobrze radzi sobie z niedoborami światła słonecznego.
Gleba
Podłoże pod peperomię happy bean powinno być umiarkowanie wilgotne. Dobrze, jeśli będzie żyzne i przepuszczalne, ale nie jest to warunek konieczny. Roślina bardzo dobrze radzi sobie w niekorzystnych warunkach – jej wymagania nie są zbyt wysokie.
Pielęgnacja – podlewanie i nawożenie
Gatunek ten nie wymaga częstego podlewania – dzięki mięsistym liściom dobrze znosi suszę i nie lubi nadmiernej ilości wody. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest podlewanie jej dopiero wówczas, gdy ziemia w doniczce będzie sucha, czyli mniej więcej raz na tydzień.
Nawożenie peperomii wskazane jest raz na cztery tygodnie. Dzięki temu jej rozwój będzie lepszy i zdrowszy. Zalecamy wybór nawozów dostępnych w sklepach, dedykowanych dla roślin o liściach ozdobnych.
Peperomia ferreyrae – najczęstsze choroby i atakujące szkodniki
Peperomia happy bean narażona jest na wiele niebezpieczeństw. Większość z nich wynika jednak z nieodpowiednich warunków – zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, za duża ilość wody itd. Istnieją jednak dwa gatunki szkodników, na które przy uprawie tej rośliny trzeba uważać – przędziorki oraz wełnowce. Pierwsze z nich rozpoznasz po białym nalocie – cienkie nitki przypominające pajęczynę. Zainfekowane nalotem liście należy usunąć, aby się nie rozprzestrzeniał. Pozostałą część rośliny spryskaj specjalnym preparatem eliminującym przędziorki.
Wełnowce rozpoznasz po skupionej na brzegach liści substancji białego koloru, która przypominała niewielkie kłaczki. Dodatkowym objawem jest zatrzymanie wzrostu peperomii. Aby pozbyć się tego problemu, ostrym patyczkiem pozbądź się żerujących organizmów i atakowane miejsca przetrzyj spirytusem i dużą ilością wody. Jeśli uszkodzenia rośliny są zbyt duże, musisz pozbyć się jej całej i zasadzić nową.
Warto wspomnieć także o szkodach, które możesz spowodować nieodpowiednią pielęgnacją. Należą do nich:
- opadanie liści, spowodowane zimnem lub zbyt gwałtowną zmianą temperatury,
- szary nalot na liściach, opadanie i ich żółknięcie oraz gnicie i czernienie łodyg spowodowane jest zalaniem rośliny zbyt dużą ilością wody – na jakiś czas przestań ją podlewać, poczekaj, aż podłoże przeschnie i przesadź ją do świeżego,
- zasychanie brzegów liści i utrata ich jędrności spowodowane jest zbyt suchym powietrzem, za dużą temperaturą lub brakiem wody w donicy,
- zgrubienia i pęcherze powstałe na liściach wywołane są zbyt wilgotnym podłożem i chłodem,
- wyciąganie i blednięcie liści spowodowane brakiem światła słonecznego,
- plamy spowodowane poparzeniami na liściach, żółknięcie ich oraz utrata połysku to objawy spowodowane zbyt dużą ilością światła.
Czy peperomia happy bean jest trująca?
Choć uprawiane w domach są niemal wszystkie możliwe ozdobne rośliny doniczkowe, szczególną uwagę trzeba zwracać na gatunki trujące. Brak odpowiedniej wiedzy może prowadzić do zagrożenia zdrowia, a w ekstremalnych przypadkach, nawet życia. Trzeba więc trzymać je z daleka od dzieci i zwierząt domowych, więc czasami może to być problematyczne.
Na szczęście w przypadku peperomii happy bean nie musisz się tym przejmować. Nie ma ona w sobie żadnych trujących substancji, które mogłyby powodować jakiekolwiek dolegliwości. Możesz więc z powodzeniem i bez strachu rozpocząć uprawę gatunku w swoim mieszkaniu.
Najpopularniejsze gatunki z rodzaju peperomia
- peperomia kędzierzawa,
- peperomia tępolistna,
- peperomia srebrzysta,
- peperomia kluzjolistna,
- peperomia magnoliolistna,
- peperomia gładka
Peperomia happy bean – podsumowanie
Reasumując, peperomia ferreyrae happy bean to roślina charakterystyczna, o pięknych liściach przypominających strączki fasoli. Jej liście są podłużne i stosunkowo cienkie.
Wymagania niezbędne do uprawy tej peruwiańskiej rośliny nie są wygórowane – gatunek ten nie lubi przesadnej ilości wody, gdyż może ona powodować rozwój szkodliwych grzybów. Idealne stanowisko dla peperomii jest jasne, ale położone w cieniu. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, przepuszczalna i lekko kwaśna, najlepiej żyzna. Najlepiej podlewać ją raz na tydzień i nawozić raz na 4 tygodnie.
Są tylko dwa groźne dla „szczęśliwej fasoli” szkodniki – przędziorki, które rozpoznasz po pajęczynie na spodzie liści oraz wełnowce charakteryzujące się nalotem na brzegach liści. Pozostałe problemy rośliny wynikają z nieodpowiednich warunków i pielęgnacji.
Peperomia nie jest rośliną trującą, więc nie musisz obawiać się o zdrowie swoje, swoich dzieci czy