Kwiat draceny to popularny wybór wśród miłośników roślin, gdyż prezentuje się ona dobrze niemal w każdym pomieszczeniu i sprawia, że zyskuje ono na przytulności. Jeśli zastosujesz się do kilku prostych zasad, będziesz mógł cieszyć się zdrową i piękną rośliną przez długi czas! Zobacz, jakie wymagania ma dracena!
Dracena – czym charakteryzuje się ten rodzaj?
Dracena to rodzaj, który posiada ponad 40 gatunków. W skład tej grupy wchodzą zarówno drzewa, jak i krzewy. Oryginalnie draceny pochodzą z tropikalnych obszarów Azji, Afryki oraz Wysp Kanaryjskich. Obecnie często są one hodowane w domach jako rośliny ozdobne. Co więcej, oprócz funkcji ozdobnej, rośliny te absorbują zanieczyszczenia powietrza, więc doskonale sprawdzają się jako naturalne oczyszczacze powietrza.
Dracena – odmiany
Do najpopularniejszych gatunków dracen uprawianych jako rośliny ozdobne zalicza się:
- dracenę smoczą, która posiada dość szerokie liście w różnych odcieniach zieleni. W naturze roślina ta często kwitnie, jednak w warunkach domowych jest to niezwykle rzadkie;
- dracenę wonną, która zachwyca nietypowym kolorem liści. Swoją nazwę zawdzięcza wonnym kwiatom, jednak w warunkach domowych nie zakwita;
- dracenę obrzeżoną, najpopularniejszy rodzaj dracen spotykanych w domach i ogrodach;
- dracenę odwróconą, charakteryzującą się gęstymi, ciemno zabarwionymi liśćmi.
Wyżej wymienione gatunki dracen różnią się od siebie wielkością oraz kształtem i wielkością liści, jednak zasady pielęgnacji we wszystkich przypadkach są stosunkowo podobne.
Dracena — jak dbać, czyli o tajnikach roślinnej pielęgnacji
Jak dbać o draceny? Ich pielęgnacja jest stosunkowo prosta, więc stanowią świetną opcję dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z roślinami. Stosując kilka prostych zasad, będziesz mógł cieszyć się piękną i zdrową rośliną przez długi czas!
Pamiętaj o odpowiednim nasłonecznieniu
Dracena to typ rośliny, który niezwykle dobrze czuje się w jasnych pomieszczeniach. Pamiętaj jednak, że nie przepada ona za nadmiernym nasłonecznieniem. Warto więc hodować ją nieco dalej od okna tak, aby jej nie zaszkodzić. Ilość nasłonecznienia zależy również od poszczególnych gatunków. Odmiany draceny posiadające barwne liście potrzebują zdecydowanie więcej słońca od tych z liścmi w jednym kolorze. Jeśli zapewnisz jej odpowiednie nasłonecznienie, uprawa draceny jest stosunkowo prosta.
Jaka jest odpowiednia temperatura dla dracen?
W lecie odpowiednia dla wszystkich rodzajów dracen jest temperatura pokojowa. Zimą natomiast różni się ona nieco w zależności od gatunku. W przypadku draceny smoczej oraz wonnej powinna ona wynosić 12–15 stopni, natomiast w przypadku pozostałych gatunków 15–18 stopni.
Dracena – podlewanie i nawożenie
By dracena zdrowo rosła, niezwykle ważne jest jej odpowiednie podlewanie i nawożenie.
Podlewanie dracen
Rośliny te nie lubią zbyt mocnego podlewania. Jeśli dostarczysz im za dużo wody, nie będą dobrze rosły i się rozwijały. Podlewanie dracen powinno się więc przeprowadzać ok. 2 razy w tygodniu. Rośliny te należy podlewać, gdy ziemia jest już zupełnie sucha, jednak nie wolno o tym zapominać. Zbyt duża ilość wody spowodować może gnicie korzeni, a z kolei zbytnie przesuszenie prowadzić może do gubienia liści, szczególnie w przypadku barwnych gatunków. Od czasu do czasu warto spryskiwać liście rośliny wodą, gdyż, w odróżnieniu od korzenia, bardzo lubią one przebywać w wilgotnym środowisku.
Dracena – uprawa. Jaka ziemia jest potrzebna?
Dracena lubi kwaśne podłoże. Idealne będzie to o pH 5,5–6.3. Jeśli chodzi o nawożenie, należy to robić od marca do końca lata, czyli mniej więcej do końca sierpnia, raz na dwa tygodnie, płynnym nawozem wieloskładnikowym.
Jaka ziemia do draceny najlepiej się sprawdzi? Najlepiej jest wykorzystać tu mieszankę składającą się w 5 częściach z ziemi do kwiatów doniczkowych, 2.5 części ziemi ogrodowej z glinką, 1 części piasku kwarcowego oraz jednej części granulatu.
Dracena – rozmnażanie, czyli jak przebiega
Istnieje kilka metod rozmnażania dracen. Może się to odbywać poprzez sadzonki bądź odkłady.
Rozmnażanie poprzez sadzonki
W jaki sposób rozmnaża się draceny? Cały proces odbywa się poprzez sadzonki. Należy ściąć wierzchołkowe części pędów na wysokości około 10 cm, a następnie dolną część usunąć z liści. Kolejny krok to użycie preparatu do ukorzenienia się roślin zielnych. Tak przygotowaną sadzonkę należy następnie umieścić w ziemi, później spryskać wodą, a następnie, by lepiej rosła, przykryć przezroczystą folią i co kilka dni spryskiwać jej liście. Jeśli widzisz, że korzenie nie mają wystarczająco miejsca do wzrostu, roślinę należy przesadzić do większej doniczki.
Rozmnażanie przez odkłady
Istnieje również inna metoda na rozmnażanie draceny. Sprawdza się ona szczególnie w przypadku roślin o cienkich pędach, np. w przypadku draceny obrzeżonej. W jaki sposób przebiega cały proces? Pęd należy płytko naciąć w kilku miejscach, mniej więcej na jednej wysokości, a następnie powstałe nacięcia posypać preparatem do ukorzenienia się roślin zielnych. Następnie poniżej miejsca nacięć należy przymocować folię z torfem. Dzięki tej metodzie roślina powinna wypuścić nowe korzenie w tych miejscach. Cały proces trwa zwykle kilka tygodni. Jeśli zauważysz nowe korzenie, folię należy zlikwidować, a pęd odciąć i umieścić w doniczce z ziemią.
Dracena – co jeśli roślina zaczyna chorować?
Jeśli zauważysz niepokojące zmiany, prawdopodobnie oznacza to, że dracena choruje i należy podjąć odpowiednie kroki. Czasami wystarczy jedynie zmiana otoczenia, w niektórych przypadkach konieczne jest jednak zastosowanie specjalnych środków.
Żółknięcie i opadanie liści
Jeśli zauważysz, że liście draceny żółkną bądź opadają, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zjawisko to jest wynikiem warunków panujących w domu. Może to być np. za niska temperatura bądź zbyt suche powietrze w pokoju. Należy pamiętać, by nie przenosić rośliny pomiędzy pomieszczeniami, szczególnie jeśli panuje w nich odmienna temperatura. Roślina powinna pozostać w jednym miejscu, w stałych warunkach.
Zmiana koloru liści
Jeśli zauważysz, że liście są słabiej wybarwione, może to oznaczać zbyt małą ilość światła. Jeśli natomiast liście są poparzone, oznacza to, że należy ją przenieść w bardziej zacienioną lokalizację. Słabsze wybarwienie liści może być również przyczyną niewłaściwego nawożenia draceny i świadczyć o nadmiarze azotu, który przyczynia się do odbarwienia liści.
Brązowe przebarwienia i plamy na liściach
Jeśli zauważysz na liściach draceny brązowe plamy bądź przebarwienia, mogą oznaczać grzybicę. Często jest ona przyczyną nadmiernego spryskiwania liści. Jak poradzić sobie z tym problemem? W pierwszej kolejności należy usunąć chore liście oraz na kilka dni zaprzestać spryskiwanie draceny. Należy również zastosować specjalne środki grzybobójcze.
Ciemne plamy bądź czernienie łodygi
Ciemne plamy oraz czernienie łodygi mogą wskazywać na bakteryjną plamistość. Często w przebiegu tej infekcji wydziela się również charakterystyczny zapach. W celu wyleczenia dracenę należy spryskiwać specjalnym środkiem. W zaawansowanej fazie choroby może niestety dojść do obumarcia rośliny.
Czy dracena jest bezpieczna dla zwierząt domowych?
Wiele roślin jest niebezpiecznych dla zwierząt domowych. Podobnie jest w przypadku draceny.
Dracena – bezpieczeństwo w przypadku posiadania psów i kotów
Dracena nie jest polecaną roślin, jeśli masz zwierzęta domowe, gdyż może się ona okazać trująca. Szkodliwe są saponiny obecne w jej soku, które po spożyciu przez zwierzęta wywołują szereg niekorzystnych zmian. Czym objawia się zatrucie w przypadku kotów i psów? Najczęściej zaobserwować można rozszerzone źrenice, nadmierne ślinienie się, zaburzenia równowagi, wymioty, biegunka oraz osowiałość. Jeśli myślisz, że mogło dojść do zatrucia, koniecznie skontaktuj się jak najszybciej z weterynarzem.
Dracena – bezpieczeństwo w przypadku posiadania gryzoni
Draceny są również niebezpieczne dla innych zwierząt domowych, jak królików czy świnek morskich. Saponiny powodować mogą nieprawidłową pracę jelit bądź zmiany ciśnienia krwi i zaburzenia akcji serca. Jeśli więc posiadasz w domu gryzonia, koniecznie umieść roślinę w niedostępnym dla niego miejscu, a kiedy już doszło do zatrucia – jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem.
Czy dracena w domowych warunkach może zakwitnąć?
W naturalnym środowisku dracena regularnie kwitnie. Kwiat jest niezwykle okazały i w przypadku niektórych gatunków wydziela intensywny zapach (dracena wonna). W domowych warunkach wzrost rośliny jest niezwykle powolny i warunki zdecydowanie różnią się od tych panujących w naturalnych warunkach, dlatego też jej kwitnienie jest raczej rzadkie. Jeśli jednak posiadasz roślinę przez długi czas i odpowiednio o nią dbasz, możliwe, że zaobserwujesz barwne kwiaty. Dracena to roślina stosunkowo prosta w pielęgnacji, dlatego sprawdzi się w przypadku osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z roślinami. Lubi jasne pomieszczenia, jednak nie za bardzo nasłonecznione oraz umiarkowaną wilgotność. Ważną kwestią jest również to, że dracena oprócz funkcji ozdobnej świetnie oczyszcza powietrze z wszelkich zanieczyszczeń. Już dziś zdecyduj, który gatunek najbardziej ci odpowiada i odmień wygląd swojego domu!