Zapamiętaj!
- Polska przyroda jest bogata w rośliny zielne i krzewy występujące w lasach, na polanach, wrzosowiskach, łąkach i polach.
- Rośliny te wykazują dużą różnorodność pod względem wyglądu, zapachu i właściwości.
- Popularnymi gatunkami roślin jednorocznych są chaber i mak polny oraz warzywa takie jak rzodkiewka i kapusta.
- Do roślin dwuletnich należą bratki, stokrotki, goździki, niezapominajki i malwy.
- Do wieloletnich roślin zielnych należą warzywa takie jak marchew i cebula oraz kwiaty ozdobne takie jak tulipany i barwinek.
Cechy charakterystyczne roślin zielnych i krzewinek Polski
Przyroda polska obfituje w ciekawe i piękne rośliny. Wykazują one duże zróżnicowanie wyglądu, zapachu i właściwości. Ich kwiaty mogą być symetryczne lub asymetryczne, o złożonej budowie. Wielobarwne płatki i wnętrze kwiatu ma za zadanie przywabiać owady zapylające, a w ogrodach pełni również funkcję dekoracyjną. Liście służą roślinie do oddychania i przeprowadzania procesu fotosyntezy. W naszym klimacie rośliny zielne wytwarzają części nadziemne w sezonie, a na zimę ich pędy obumierają. Długość życia roślin decyduje o tym, czy należą one do grupy jednorocznych, dwuletnich czy wieloletnich.
Pospolite gatunki roślin jednorocznych do ogrodu
Cykl życiowy wymienionych tutaj roślin zamyka się w jednym sezonie wegetacyjnym. Oznacza to, że jesienią wraz z usychaniem liści zamiera cała roślina. Wczesną wiosną następuje kiełkowanie nasion, następnie wzrost, kwitnienie i rozmnażanie. Gatunki te dzieli się na rośliny jare, które kiełkują na wiosnę i w tym samym roku kwitną oraz ozime, które kiełkują jesienią i w takiej formie zimują, aby na wiosnę wznowić wegetację. Do roślin jednorocznych należy chaber bławatek, mak polny, wszystkie zboża, a także warzywa, np. rzodkiewka i kapusta.
Rośliny dwuletnie występujące w Polsce
Cykl życiowy tych roślin trwa dwa sezony. W jednym roku roślina wytwarza części zielone, a w drugim następuje kwitnienie. Wśród nich często spotykane są w ogrodach dekoracyjne bratki, stokrotki, goździki brodate, niezapominajki, dzwonki oraz malwy.
Porady ogrodnicze
Uprawa roślin zielnych dwuletnich jest prosta, jednak od ogrodnika wymaga odrobiny cierpliwości, ponieważ efekty w postaci barwnych kwiatów osiąga się dopiero w drugim roku uprawy.
Wieloletnie rośliny zielne, czyli krzewinki
U bylin niezdrewniałe części nadziemne obumierają późną jesienią, aby na wiosnę wypuścić młode pędy. Rośliny te wytwarzają nasiona wielokrotnie w ciągu swojego życia. Takie rośliny zielne to warzywa, np. marchew, cebula oraz rośliny ozdobne, jak tulipan, szafirek i barwinek. Byliny to także chwasty, które są niezwykle trudne do usunięcia z uwagi na rozbudowany system korzeniowy.
Warto znać nazwy najpopularniejszych przedstawicieli flory występujących na terenie Polski. Jeśli masz wątpliwości co do znalezionego okazu, możesz posiłkować się fachową literaturą.
Najczęściej zadawane pytania
Jakie to rośliny zielne?
Rośliny zielne to takie, które mają miękkie, zielone pędy, zazwyczaj niezdrewniałe. Rośliny zielne mogą być jednoroczne, dwuletnie lub wieloletnie.
Czy krzew to roślina zielna?
Krzew nie jest rośliną zielną. Jest to roślina wieloletnia, która ma zdrewniałe pędy, znane jako gałęzie.
Czy dalia to roślina zielna?
Dalia jest rośliną zielną, konkretnie byliną. Dorasta do wysokości od 30 cm do 1,8 m, w zależności od odmiany, i produkuje duże, jaskrawe kwiaty w różnych kształtach i kolorach.
Czy tulipany to rośliny zielne?
Tulipany są roślinami zielnymi, należą do rodziny bylin. Wywodzą się z rodziny liliowatych i są popularnymi roślinami ozdobnymi.