Psiząb (Erythronium) to zbiorcza nazwa rodzaju roślin z rodziny liliowatych, która obejmuje około 30 różnych gatunków. Co wyróżnia tę roślinę? Jak ją hodować, aby pięknie kwitła? Sprawdź to!
W naszym klimacie najpopularniejszym gatunkiem Erythronium jest psiząb liliowy (Erythronium dens-canis). Rośliny z tego rodzaju są chętnie sadzone w przydomowych ogrodach przede wszystkim ze względu na swój wygląd w okresie kwitnienia. Ich kwiaty są bardzo urodziwe i mają przyjemny zapach, dlatego często nazywa się je małymi liliami. Z poniższego artykułu dowiesz się, jaka jest ich charakterystyka i wymagania.
Psiząb – charakterystyka i opis
Psiząb to roślina cebulowa, której ojczyzną jest Azja i Południowa Europa i Ameryka Północna. Hodowany jest w roli rośliny ozdobnej.w ogrodach na całym świecie. W Polsce jest stosunkowo mało znany i rzadko można spotkać go na ogrodowych rabatach. Warto jednak zainteresować się jego uprawą, ponieważ wprowadzi wyjątkową atmosferę do każdego ogrodu.
Psiząb – wygląd
Ta niewielka roślina o wyprostowanym pokroju dorasta do wysokości od 15 do 40 cm. Na wiosnę z cebuli wyrastają szerokolancetowate liście odziomkowe o zielonej barwie. U wielu gatunków pojawia się również ciekawy marmurkowy wzór.
Krótko po rozwinięciu się liści (w kwietniu lub maju) następuje okres kwitnienia. Wówczas na łodydze pojawiają się sześciopłatkowe wiszące kwiaty o barwie białej, fioletowej lub żółtej. Zaostrzone końce płatków są w sposób bardzo charakterystyczny wywinięte do tyłu.
Psiząb – roślina cebulowa
Po przekwitnieniu pojawiają się owoce w postaci torebek z nasionami. Liście nie mają długiej przeżywalności. Tu po zakończonym okresie kwitnienia zamierają.
Bardzo charakterystyczną cechą tej rośliny jest jej cebula. Pod brązową skórą mają biały kolor i przypominają nieco kształtem kieł psa. Stąd też zwyczajowa nazwa rośliny. Cebulka psizęba jest jadalna i w niektórych krajach stanowi prawdziwy przysmak.
Roślina występuje w wielu ciekawych odmianach. Jedną z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej urodziwych jest Pagoda. To hybryda stworzona w połowie XX wieku. Wyróżnia się stosunkowo dużymi liśćmi oraz charakterystycznymi brązowymi plamami.
Psiząb – wymagania i uprawa
Zapotrzebowanie omawianego rodzaju roślin na parametry gleby jest różne w zależności od pory roku. W okresie wegetacyjnym trzeba będzie zapewnić im glebę, która jest jednocześnie lekko wilgotna, żyzna i próchnicza. Najlepiej sprawdzi się podłoże o odczynie pH lekko kwaśnym lub obojętnym.
Wiosną odpowiednie będzie stanowisko umieszczone w półcieniu. Po zakończeniu okresu wegetacyjnego konieczne będzie przeniesienie cebuli do suchej gleby. Roślina jest z natury mrozoodporna, jednak w przypadku polskich zim może być konieczne zabezpieczenie jej na chłodniejsze miesiące.
Rozmnażanie psizęba jest bardzo proste. Po wykopaniu rośliny we wrześniu od cebulki matecznej można oddzielić cebule przybyszowe, które następnie od razu sadzimy do ziemi. Pomiędzy cebulkami powinno pozostać około 15-20 cm przerwy.
Psiząb liliowy – pielęgnacja
Erythronium dens-canis to gatunek, który źle znosi zarówno suszę, jak i nadmierną ilość wody. Podlewanie trzeb wyważyć i dopasować do jego potrzeb. W okresie jesienno zimowym na głębokości systemu korzeniowego warto umieścić preparat z hydrożelem, który absorbuje wodę i stopniowo oddaje ją do korzeni. W ten sposób unikniesz zarówno przelania rośliny, jak i jej przesuszenia.
W okresie kwitnienia i wzrostu rośliny trzeba zasilać ją wieloskładnikowym nawozem, który sprzyja rozwojowi miniaturowej lilii. Nie trzeba jednak robić tego szczególnie często.
Szkodniki i choroby
Psiząb jest rodzajem dosyć mocno narażonym na ataki różnych gatunków szkodników. Właśnie dlatego tak istotna jest odpowiednia pielęgnacja i sadzenie rośliny we właściwej dla niej glebie. W ten sposób minimalizujemy ryzyko choroby. Mimo wszystko warto mieć na oku rosnące w ogrodzie okazy i reagować, kiedy tylko pojawi się jakiś problem. Najważniejsze jest jak najszybsze wykrycie szkodników.
Psiząb w ogrodzie
Psiząb nie bez powodu nazywany jest małą lilią. To wyjątkowo urodziwa roślina, która bardzo dobrze wygląda na rabatkach ogrodowych, szczególnie posadzona w towarzystwie bylin, takich jak:
Możesz również posadzić psiząb pod drzewami i krzewami. Po kwitnieniu roślina zanika, dlatego warto ją dobrze wyeksponować, aby mogła zaprezentować pełnię swoich możliwości. Psi kieł wygląda doskonale zarówno w ogrodach angielskich, jak i japońskich, czy leśnych. Z powodzeniem można sadzić go również na skalniakach, których będzie fantastyczną ozdobą.
Podsumowanie
Psiząb (Erythronium), zwany również psim kłem to szeroka grupa roślin z rodziny liliowatych. W okresie kwitnienia prezentuje się bardzo pięknie na rabatach z innymi bylinami lub w pod krzewami. Jego mrozoodporna i jadalna cebulka może przetrwać polską zimę, czasami jednak wymaga lekkiego zabezpieczenia.