Przetacznik perski (Veronica persica) to roślina z rodziny babkowatych, która występuje pospolicie w całej Polsce. Czy warto uprawiać ją w ogrodzie? Jakie ma wymagania? Podpowiadamy!
Przetacznik perski dotarł do Polski z rejonów dalekiego Kaukazu mniej więcej w XIX wieku. To jednoroczna roślina ruderalna, która często wyrasta w zbożu, czy roślinach okopowych. Świetnie przystosowuje się do środowiska i bardzo szybko regeneruje. Najczęściej traktowana jest jak chwast, który utrudnia uprawę pożytecznych roślin.
Przetacznik perski – charakterystyka
Przetacznik jest niewielką i krótką rośliną, która rzadko osiąga więcej niż 30 cm wysokości. Jej pędy są mocno rozgałęzione, pokładające się i owłosione. Jajowate liście o ząbkowanych brzegach również mają na sobie delikatny meszek.
Okres wegetacyjny trwa od marca do października. To właśnie wtedy w kątach liści pojawiają się małe i niepozorne kwiatki o niebieskim zabarwieniu z żółtym środkiem.
Po przekwitnięciu pojawiają się torebki nasienne. Mają podłużny kształt i pomarańczowy kolor. Kiedy dojrzeją nasiona wydostają się, są rozsiewane przez wiatr i szybko kiełkują.
Przetacznik perski jest rośliną jednoroczną, jednak jego nasiona są w stanie przezimować w glebie. Siewki pojawiają się przez cały czas od wiosny do października, dlatego gatunek rozplenia się bardzo szybko i bywa zwalczany przez rolników.
Przetacznik perski – wymagania i pielęgnacja
Jeżeli chcesz uprawiać przetacznika w swoim przydomowym ogrodzie w charakterze rośliny ozdobnej, możesz mieć pewność, że jego wymagania będą bardzo niskie.
Przetacznik perski jest rośliną wskaźnikową gleb azotowych i to właśnie w takich czuje się najlepiej. Idealne podłoże dla niego będzie żyzne i odznaczające się dużą wilgotnością. To jednak roślina o ogromnych zdolnościach adaptacyjnych. Poradzi sobie nawet w piaszczysto-gliniastej glebie.
Przetacznik perski – zwalczanie
Veronica persica to roślina wysoce uciążliwa przede wszystkim dla rolników oraz osób, które hodują warzywa. Stanowi dla nich olbrzymią konkurencję, a co za tym idzie szybko je osłabia, co wpływa negatywnie na zbiory. Nic dziwnego, że tak wiele osób jest zainteresowanych jego skuteczną eliminacją. Jak to zrobić?
Musisz wiedzieć, że przetacznik perski jest wyjątkowo wrażliwy na rozmaite środki ochrony roślin. W przypadku dużych inwazji, na przykład w zbożu, stosuje się zazwyczaj herbicydy, które skuteczne eliminują problem.
Jeżeli jednak chwast pojawi się na twoich ogrodowych rabatkach nie biegnij do sklepu z pestycydami! Na mniejszą skalę można skutecznie usunąć go ręcznie. Chemiczne preparaty mogą być niebezpieczne zarówno dla twojego zdrowia, jak i dla cennych dla naszego środowiska owadów zapylających
Przetacznik jako roślina lecznicza?
Omawiany tutaj uciążliwy chwast zawiera w swoich liściach i łodygach aukubinę, która znacząco wspiera pracę wątroby. Ten sam glikozyd znajdziemy również w babce lancetowatej. Mimo tego gatunek nie jest wykorzystywany leczniczo. W tym celu stosuje się raczej pokrewnego przetacznika lekarskiego.
Przetacznik perski (Veronica persica) to niechciany chwast, który może poważnie zagrozić uprawom zbóż i warzyw. Teoretycznie może pełnić role ozdobne w ogrodzie naturalistycznym, jednak mało kto decyduje się na jego świadomą uprawę. To roślina odporna i ekspansywna o szerokich właściwościach adaptacyjnych. W warunkach ogrodowych najlepiej zwalczać go ręcznie, kiedy tylko pojawią się pierwsze egzemplarze.