Powojnik pnący (Clematis vitalba), jak sama nazwa wskazuje jest pnączem z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Gdzie można spotkać tę roślinę? W jakich warunkach rośnie i czego potrzebuje? Sprawdź to!
Uprawianie powojnika pnącego w swoim ogrodzie nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Roślina tego gatunku nie ma szczególnie wysokich wymagań. Rośnie szybko, jednocześnie jednak jest dosyć ekspansywna. Jej zasadzenie w ogrodzie trzeba więc dobrze zaplanować i przemyśleć. Powojnik pnący ma bardzo wiele zalet i w odpowiednich rękach może stać się wyjątkową rośliną ozdobną. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na ten temat.
Powojnik pnący – opis i charakterystyka
Powojnika pnącego można spotkać rosnącego dziko na rozległych obszarach naszego kraju. To roślina, która jest nie tylko duża, ale także niezwykle długowieczna. Może powtarzać swoje okresy wegetacyjne przez nawet 40 lat! Jest rośliną pnącą o bardzo wysokiej ekspansywności. Rośnie szybko i niekontrolowany w krótkim czasie może wymknąć się spod kontroli.
Łodyga jest długa i wijąca się. Ma wzniesiony pokrój, ale jednocześnie niewielką tendencję do pięcia się. Rośnie bardzo szybko a jego pędy mogą dorastać nawet do 10 m. Na zdrewniałych pędach pojawia się szarobrązowa kora. Roślina kwitnie od lipca do października. Wówczas pojawiają się na niej wiechowate kwiatostany w formie niewielkich specyficznie pachnących kwiatów w kolorze kremowobiałym
Po przekwitnięciu roślinę zdobią puszyste owocostany. Zazwyczaj można podziwiać je na roślinie nawet przez całą zimę. Clematis vitalba pozostaje zielona przez cały rok, co zdecydowanie podnosi jej walory ozdobne.
Powojnik pnący – uprawa i wymagania glebowe
Powojnik nie jest pnączem szczególnie trudnym w uprawie. Ma małe wymagania glebowe i niezwykle szybko rośnie. Ta właśnie ekspansywność sprawia, że ogrodnik powinien uważnie kontrolować wzrost sadzonki i regularnie przycinać silnie rosnące pędy.
Warto jednak przybliżyć warunki, w których ta roślina będzie czuła się najlepiej. Odpowiednim rozwiązaniem będzie sadzenie krzewu na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Rodzaj podłoża nie jest szczególnie istotny. Powojnik poradzi sobie nawet w nieco bardziej suchej glebie. Zdecydowanie najlepiej rośnie jednak w podłożach, które są lekko wilgotne i bogate w wapń.
Pamiętaj, że Clematis vitalba to pnącze. Żeby roślina mogła dobrze się rozwijać potrzebuje podpory. W tej roli świetnie sprawdzą się cienkie paliki – np wykonane z wysokiej jakości drewna.
Wczesną wiosną należy przeprowadzić zabieg przycinania tego ogrodowego pnącza. Kwiaty i owocostany, czyli największa ozdoba tego gatunku, wystarają wyłącznie na pędach jednorocznych. Starsze należy sukcesywnie usuwać za pomocą cięcia odpowiednio ostrym sekatorem. Mamy tu do czynienia z długowieczną rośliną, dlatego większe cięcie odmładzające wystarczy przeprowadzić raz na 5-6 lat.
Powojnik pnący jest odporny na choroby i inwazje szkodników, warto jednak raz na jakiś czas dokładnie przyjrzeć się częściom rośliny pod kątem ewentualnych zmian i problemów.
Powojnik pnący – o czym warto pamiętać?
Jeżeli chcesz zasadzić w swoim ogrodzie omawiany gatunek rośliny musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę dwie potencjalnie problematyczne kwestie: ekspansywność oraz specyficzny zapach kwiatów. Ten drugi części osób nie przeszkadza, a niektórym wydaje się wręcz przyjemny. Niektórzy jednak nie mogą go znieść, dlatego przed zakupem sadzonek warto znaleźć dorosły egzemplarz i go powąchać.
W kwestii ekspansywności bardzo ważne jest kontrolowanie wzrostu pędów. Z jednej strony szybki wzrost jest atutem, z drugie jednak niedoświadczone osoby mogą mieć problem z zahamowaniem rozrostu. Przy minimalnym zaangażowaniu można jednak osiągnąć bardzo dobre efekty i to już w krótkim czasie.
Powojnik pnący – zastosowanie w ogrodzie
Powojniki to mrozoodporne rośliny o atrakcyjnych kwiatach i owocostanach. Świetnie sprawdzą się w roli roślin okrywowych. Może sadzić je wszędzie tam, gdzie pnącze spełni swoją ozdobną rolę:
- na murkach i ogrodzeniach;
- w altanach i pergolach;
- na balkonach;
- na pniach drzew;
- na latach śmietnikowych.
Roślina występuje w wielu odmianach, także mieszańcach. Niezależnie od tego, którą wybierzesz z pewnością odmienią one charakter twojego ogrodu. Powojnik kwitnie bardzo długo, a kiedy późną jesienią znikają kwiaty, w ich miejsce pojawiają się niemniej atrakcyjne owocostany. Będzie dobrym wyborem dla osób, którym zależy na szybkim wzroście, walorach estetycznych oraz niewielkim zaangażowaniu ze strony ogrodnika. Jedynym naprawdę koniecznym zabiegiem jest bowiem regularne przycinanie.
Podsumowanie
Powojnik pnący (Clematis vitalba) to gatunek bardzo szybko rosnącego pnącza o ozdobnych kwiatach i ciekawych puszystych owocach, które na pierwszy rzut oka mogą nieco przypominać małe peruki. Ze względu na wyjątkowo niskie wymagania w kwestii podłoża może rosnąć niemal wszędzie. Chętnie wybierany jest do roli pnącza na balkon. Może być sadzony zarówno w przydomowych ogródkach, jak i w miejskich parkach. Jednocześnie to dosyć ekspansywna roślina, której rozrost trzeba kontrolować.