Niebieskie kwiaty wprowadzają do ogrodu magię. Taką barwę znajdziesz zarówno wśród okazałych bylin, jak i wśród roślin jednorocznych. Znakomicie prezentują się na rabatach monochromatycznych, jak i w kompozycjach z roślinami w kolorze różowym czy białym.
Niezapominajki, szafirki, ale i chabry – to najpopularniejsze niebieskie kwiaty, które od lat królują w ogrodach. Są niezwykle urokliwe i hipnotyzujące, wprowadzając do ogrodu niepowtarzalną, romantyczną atmosferę. Odpowiednio dobrane mogą cieszyć miłośników ogrodów od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Jakie kwiaty wybrać i przede wszystkim, jakich warunków potrzebują?
Niebieskie kwiaty ogrodowe – dlaczego cieszą się taką popularnością?
Rośliny ogrodowe kwitnące na niebiesko są mniej popularne niż te żółte czy czerwone, dlatego też ich obecność w ogrodzie to
forma egzotyki. Różne odcienie błękitów są również sporadycznie spotykane na łąkach i kojarzą się przede wszystkim z niezapominajkami oraz bławatkami, które wyrastają w łanach zbóż.
Tymczasem asortyment ogrodowych i balkonowych kwiatów w odcieniach od jasnoniebieskiego po intensywnie niebieski jest całkiem pokaźny – odpowiednio rozplanowane rabaty mogą tą barwą cieszyć wręcz od wczesnej wiosny aż do pierwszych mrozów.
Kwiaty kwitnące na niebiesko – niezapominajki i szafirki, czyli wczesna wiosna kolorze błękitnym
Niebieskie kwiaty w ogrodzie pojawiają się już na początku wiosny. To przede wszystkim rośliny cebulowe, czyli hiacynty oraz szafirki. Również i krokusy mogą mieć kolor kwiatów wpadający w delikatny błękit. To niskie rośliny, które także charakteryzują się wspaniałym zapachem i kwitną na przełomie marca i kwietnia.
Wczesną wiosną dołączają do nich niezapominajki, które szybko się rozrastają – samoistnie się rozsiewają po całym ogrodzie, tworząc niebieski kobierzec. Drobne kwiaty wspaniale prezentują się także w wazonach. O ile szafirki oraz hiacynty, które charakteryzują się wiechowatymi kwiatostanami, preferują stanowiska słoneczne, o tyle niezapominajki doskonale radzą sobie także w cieniu. Kwitnąc w kwietniu, są jednym z pierwszych zwiastunów wiosny.
Błękitnym, wiosennym kwiatem jest także barwinek pospolity, który świetnie prezentuje się na cienistych rabatach w otoczeniu drzew. Znakomicie sprawdza się jako roślina zadarniająca, która jest również niezwykle miododajna. Sąsiedztwo barwinka będzie także przyjazne anemonom, czyli zawilcom botanicznym, które mogą występować w jasnobłękitnej barwie.
Niebieskie kwiaty, czyli nietuzinkowe zioła na rabatach. Jak je sadzić?
Błękitu na rabatach dostarczą przede wszystkim wspaniałe zioła. Niebieskie kwiaty ma między innymi szałwia omszona oraz przetacznik kłosowy. Doskonale komponują się z lawendą oraz kocimiętką, choć te zdecydowanie są bardziej fioletowe. Różne kolory na rabatach przyciągają więcej zapylaczy i świetnie sprawdzą się w ogrodach naturalistycznych.
Zioła najlepiej czują się na glebach żyznych, przepuszczalnych, można uprawiać je również w donicach oraz na balkonach.
Zioła o niebieskim kolorze można uzupełnić także kwiatami jednorocznymi, do których zalicza się między innymi bratki oraz żeniszek lekarski, który z kolei preferuje stanowisko słoneczne.
Niebieskie kwiaty jednoroczne – do donic i nie tylko
Do jednorocznych kwiatów balkonowych, które kwitną na niebiesko zalicza się przede wszystkim lobelia oraz petunia. Obie rośliny cenią sobie stanowisko słoneczne, żyzną przepuszczalną glebę oraz wymagają regularnego nawożenia, dzięki czemu całe obsypane są wspaniałymi kwiatami. Ołownik uszkowaty to natomiast roślina pnąca, która będzie wypływać z donicy, tworząc iluzję kwietnej wody.
Błękitem cieszy również jednoroczny len zwyczajny, który jest mało wymagającą rośliną, a także kurzyślad błękitny, który sprawdzi się na skalniakach oraz jako obwódka do rustykalnych rabat. W nowoczesnych ogrodach wspaniale zaprezentuje się porcelanka Menziesa oraz wilec trójbarwny.
W kolorze nieba, czyli irysy i hortensje w ogrodzie
Niebieskie kwiaty na rabatach to nie tylko zioła i byliny, ale także krzewy. Jednym z najpopularniejszych oraz stosunkowo łatwym w uprawie jest hortensja ogrodowa. Może ona osiągać nawet 100 cm wysokości, a kwiaty są drobne i zebrane w niebieskie wiechy. Kolor hortensji zależny jest przede wszystkim od ph gleby – im kwaśniejsza, tym kwiatostany hortensji będą miały barwę bardziej niebieską. Warto też pamiętać, że nie każda odmiana hortensji wybarwia się na niebiesko.
Do najwyższych wśród błękitnych kwiatów zalicza się ostróżki ogrodowe, które mogą mieć nawet 150 cm wysokości! Ich łodygi są bardzo delikatne, dlatego warto sadzić je pomiędzy krzewami lub irysami, które mają mocne pędy i mogą podtrzymywać delikatne ostróżki.
Rośliny niebieskie, czyli od ułudki, poprzez chabry do hortensji ogrodowych
Choć rośliny w kolorze niebieskim są dość rzadko spotykane, wykaz gatunków o tej wspaniałej śródziemnomorskiej barwie jest całkiem pokaźny. Poniżej prezentujemy listę wszystkich błękitnych kwiatów, które ożywią rabaty od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Niebieskie kwiaty kwitnące wczesną wiosną:
- przylaszczki;
- cebulice;
- szafirki;
- krokusy;
- fiołki wonne;
- barwinek pospolity.
Niebieskie kwiaty kwitnące wiosną:
Niebieskie kwiaty kwitnące latem:
- ostróżki;
- szałwia omszona;
- petunia;
- przetacznik kłosowy;
- wilec trójkolorowy (pnącze);
- hortensja ogrodowa;
- chabry;
- ogórecznik lekarski;
- cykoria podróżnik;
- len zwyczajny;
- czarnuszka;
- przymiotno ogrodowe;
- brodia;
- mikołajek;
- dzwonek alpejski;
- heliotrop;
- kocimiętka;
- rozwar;
- facelia błękitna;
- kupidynek;
- dzwonek rozpierzchły;
- żeniszek;
- pszczelnik mołdawski.
Mniejszy wybór błękitnych kwiatów jest jesienią – wciąż tym kolorem cieszą niektóre z bylin kwitnących wczesną wiosną oraz latem, ale dołączają do nich także astry chińskie oraz chryzantemy, które mogą mieć delikatnie fioletowo-błękitną barwę.
Niebieskie kwiatostany – jak stworzyć rabaty błękitne?
Kwiaty wyrastają na różne wysokości, kwitną również w różnych terminach. Aby kwietna rabata mogła cieszyć uroczym błękitem od początku wiosny do późnej jesieni, warto kupować niebieskie kwiaty od początku sezonu, dobierając zarówno ich wielkość, jak i moment kwitnienia.
Najwyższe będą ostróżki, przed nimi warto zasadzić hortensje, które podtrzymają długie kwiatostany i delikatne łodygi, oraz irysy. Różne odcienie niebieskiego można osiągnąć poprzez wsadzenie na rabatę także przetaczników, które tworzą niewielkie kępki oraz bratków, które najlepiej czują się w lekkim półcieniu i osiągają wysokość 20–30 cm. Ostróżki czy bratki lubią umiarkowanie wilgotną glebę, dlatego też świetnie sprawdzą się na jednej rabacie.
Dobierając rośliny na rabaty, warto wymieszać ze sobą około 20 gatunków, dzięki czemu przez cały okres wegetacyjny będzie prezentować się niezwykle okazale, ale przede wszystkim dostarczy pożywienia zapylaczom, wprowadzając do ogrodu bioróżnorodność.
Niebieskie kwiaty szałwii i lobelia w donicach
Niebieskie kwiaty wspaniale komponują się także z innymi roślinami – szczególnie w donicach. Lobelia doskonale współgra z różową pelargonią, zaś szałwia omszona pasuje do białych petunii. Kwiaty lnu są znakomitym uzupełnieniem rabat bylinowych, choć dobrze wyglądają także w towarzystwie wilców zwisających z donic.
Błękitne kwiaty zasadzone w glinianych donicach przywodzą na myśl śródziemnomorski, grecki klimat, dlatego doskonale prezentują się na ceglanych murkach.
Niebieskie kwiaty to wspaniała ozdoba ogrodu. Choć wybór roślin utrzymanych w tej barwie jest znacznie mniejszy niż bylin czerwonych czy żółtych, wciąż można dobrać kwiaty tak, aby cieszyć się ich niespotykanym, świeżym kolorem od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni.