Krokus to jeden z tych kwiatów, o których zawsze myśli się wraz z nadejściem wiosny. Czy masz już swoje w ogrodzie? Jeśli nie – dowiedz się, jak je zasadzić i pielęgnować. Sprawdź też ofertę sklepów ogrodniczych, w których znajdziesz wiele odmian krokusa.
Krokus (Crocus) – nazywany też szafranem – to rodzaj roślin należący do rodziny kosaćcowatych. Dziko krokusy występują w rejonie basenu Morza Śródziemnego i zachodniej Azji. Ta rodzina liczy sobie aż 250 gatunków. W Polsce występuje dziko tylko jeden z nich – szafran spiski (sciepusciencis), ale jego liczne odmiany, np. te powstałe z krzyżówek dzikich roślin, są dostępne jako rośliny ozdobne.
Krokus – opis rodzaju
Jak wygląda krokus? Cały rodzaj ma wiele cech wspólnych, ale wygląd kwiatu zależy ściśle od gatunku i odmiany rośliny. Wszystkie krokusy mają pod ziemią bulwocebule pokryte łuskami. Wypuszczają one pojedyncze kwiaty.
Kiedy kwitną krokusy? Zazwyczaj wczesną wiosną, ale istnieją też odmiany jesiennie. Kwiaty są zrośnięte u podstawy w rurkę, ale ich dokładne cechy morfologiczne i kolor zależą od odmiany.
Liście pojawiają się dopiero po jakimś czasie od zakwitnięcia rośliny. Są wąskie i rynienkowate. Podobnie jak kwiat wyrastają bezpośrednio z cebulki. Rośliny sięgają do 15 cm wysokości, wyższe są rzadkimi przypadkami.
Krokus – kolory, gatunki i odmiany
Wśród uprawianych ozdobnych krokusów szczególnie popularne są dwa kolory: żółty oraz fioletowy. W sprzedaży jest dostępne jednak znacznie więcej wersji kolorystycznych – znajdziesz je w sklepach ogrodniczych.
Oto niektóre gatunki i ich odmiany podzielone ze względu kolor kwiatów.
Krokus złocisty (Crocus chrysantus):
- ’Advance’ – fioletowe płatki z żółtym środkiem;
- ’Cream Beaty – kremowe kwiaty;
- ’Gipsy Girl’ – płatki purpurowa paskowane, środek żółty;
- ’Ladykiller’ – biały z purpurowym środkiem;
- ’Goldilocks’ – złotożółte płatki;
- ’Snowbunting’ – śnieżnobiałe kwiaty.
Krokus syberyjski (Crocus sieberi):
- ’Albus’ – o białych płatkach;
- ’Huber Edelstein’ – purpurowe płatki z białym środkiem;
- ’Tricolor’ – ciemnofioletowy na zewnątrz, biało-żółty w środku;
- ’Violet Queen’ – niebieskofioletowy kwiat.
Krokus Tommasiniego (Crocus tommasinianus):
- ’Lilac Beauty’ – jasnofioletowe kwiaty;
- ’Ruby Giant’ – jasnoczerwone kwiaty;
- ’Whitewell Purple’ – purpurowe kwiaty;
Krokus wiosenny (Crocus vernus):
- ’Grand Maitre’ – o fioletowych płatkach;
- ’Jeanne d’Arc’ – białe kwiaty;
- ’Large Yellow’ – o złoto żółtych płatkach;
- ’Purpureus Grandiflorus’ – ciemnopurpurowe kwiaty;
- ’Vanguard’ – o jasnofioletowych płatkach.
Szafran – stanowisko i wymagania. Jak i kiedy sadzić krokusy?
Do posadzenia krokusów wybierz słoneczne stanowisko, które łatwo się nagrzewa. Nie musi być ono osłonięte przed wiatrem – rośliny są odporne nawet na silne podmuchy. Gleba powinna być próchnicza i wilgotna. Przed sadzeniem krokusów oczyść ją z darni, co ułatwi kwiatom późniejsze wschodzenie. Kwiaty prezentować się ładnie nie tylko na rabacie, ale też w ogrodach skalnych.
Rośliny należy umieścić w gruncie jesienią – we wrześniu lub w październiku. Cebulki sadzi się na głębokości od 6 do 10 cm, najlepiej w grupach. W jednej może znajdować się nawet kilkanaście roślin. Po sadzenia warto przygotować na ziemi ściółkę z torfu lub kory. Zapobiegnie to utracie wilgotności i sprawi, że kwiaty pojawią się wiosną trochę wcześniej.
Pielęgnacja krokusów
Pielęgnacja krokusów jest prosta – te rośliny nie wymagają ani podlewania, ani nawożenia. Pamiętaj jednak o wykopywaniu i przechowywaniu cebulek. W miejscu, w którym rosną krokusy, ziemia będzie stopniowo się wyjaławiać, co sprawia, że warto je wykopywać po przekwitnięciu. Już w maju po krokusach pozostają jedynie liście. Z wykopywaniem cebulek poczekaj jednak do momentu, aż te przeschną. Na tym etapie cebulki zbierają składniki pokarmowe, które pozwolą im zakwitnąć w kolejnym roku.
Pora na wykopanie krokusów to czerwiec. Po tej czynności oczyść cebulki z ziemi, a następnie pozwól im wyschnąć. Teraz mogą one trafić do papierowej torebki i być w niej przechowywane w suchym i dość ciepłym miejscu – około 20°C. Cebulki możesz dodatkowo prewencyjnie posypać proszkiem grzybobójczym.
To już wszystko, co powinieneś wiedzieć o krokusach. To rośliny łatwe w uprawie i bardzo ładnie prezentujące się w ogrodzie. Pamiętaj o ich zasadzeniu już jesienią, aby ozdobiły twój ogród już jesienią!