Lawenda angustifolia to krzewinka o aromatycznym zapachu. Bywa chętnie wykorzystywana zarówno jako ozdoba, jak i w formie suszonej w ramach dodatku zapachowego. Zastanawiasz się, jak ją uprawiać i pielęgnować? Sprawdź nasze rady!
Lawenda angustifolia jest rośliną znaną od wieków. Również w Polsce, lecz wcześniej występowała pod nazwą bławatek lub czyszczeczec. Charakteryzuje się silnym, przyjemnym zapachem. Jest on określany jako uspokajający. Często stosuje się ją jako roślinę ozdobną. Warto sadzić ją przy alejkach oraz rabatach, tak aby jak najczęściej móc korzystać z jej zapachu. Lawendę z powodzeniem można suszyć i cieszyć jej barwnym wyglądem oraz miłym aromatem przez cały rok. Warto pamiętać, aby podczas zbierania lawendy korzystać z ostrego sekatora.
Skąd pochodzi Lavandula angustifolia?
Lavandula angustifolia to obecnie bardzo popularna roślina, uprawiana zarówno w ogrodach, jak w formie doniczkowej. Ta ozdobna bylina krzewinkowa naturalnie występuje w obrębie Morza Śródziemnego.
Z tego względu świetnie odnajduje się w ciepłym klimacie, lecz jeśli zostanie odpowiednio zabezpieczona na zimę, poradzi sobie także w polskim klimacie. Warto mieć także świadomość, że nawet jeśli dana roślina nie przetrwa zimy, bez trudu można ją zastąpić. Zarówno rozmnażanie, jak i sadzenie nie jest bardzo trudne.
Czym charakteryzuje się lawenda angustifolia?
Lawenda wąskolistna należy do rodziny jasnotowatych. Jest to roślina zimozielona, bywa nazywana także lawendą wonną oraz lawendą lekarską.
Rośnie w formie zwarty kęp o regularnym kształcie oraz wielkości. Zazwyczaj dorasta do około 50 centymetrów wysokości.
Kwiatostany lawendy mają charakterystyczny kształt oraz kolor. Pojedyncze kwiaty mają kolor fioletowy, purpurowy lub ciemnoróżowy. Sporadycznie występują także kwiatostany lawendy w kolorze białym.
Lawenda angustifolia jest rośliną miododajną. Intensywnie przyciąga zarówno pszczoły, jak i motyle.
Jakie wymagania ma lawenda angustifolia?
Lawenda może kwitnąć bardzo obficie, wymaga do tego jednak odpowiednich warunków. Przede wszystkim konieczne jest znalezienie intensywnie nasłonecznionego miejsca. Podłoże dla lawendy musi być suche i przepuszczalne,
Kluczowa jest także wysoka zawartość wapnia. Gleba musi mieć odczyn obojętny, ewentualnie lekko alkaliczny. Odmiana wąskolistna jest jedyną w jakikolwiek sposób odporną na mróz, niemniej jednak wymaga okrycia na okres zimowy.
Bardzo istotną kwestią dla prawidłowej uprawy lawendy wąskolistnej jest przycinanie. Należy wykonywać je co najmniej raz w roku po kwitnieniu. Najlepszym momentem jest wrzesień, przed przymrozkami.
Jak przebiega rozmnażanie Lavandula angustifolia?
Rozmnażanie lawendy uprawianej w ogrodzie nie jest bardzo trudne. To pozytywna wiadomość, biorąc pod uwagę, że jest to dość delikatna roślina i mając jej większą ilość, prawdopodobnie kilka sadzonek nie przetrwa zimy.
Rozmnażanie z nasion
Mając do dyspozycji sporo czasu, można w dość prosty sposób wysiać lawendę. Mając swoją roślinę, wystarczy poczekać, aż nasiona dojrzeją. Ma to miejsce krótko po przekwitnięciu. Dla zwiększenia szansy powodzenia warto nasiona przechłodzić.
Sianie powinno być przeprowadzane wiosną, po ostatnich przymrozkach, Najlepiej na przełomie kwietnia i maja. Jeśli jednak lawendę wysiewa się w domu, świetnie sprawdza się postawienie pojemnika nad grzejnikiem w okolicach lutego. Dzięki temu sadzonki powinny być gotowe w okolicy maja.
Sadzenie w ogrodzie najlepiej jest przeprowadzać w deszczowy lub pochmurny dzień. Dzięki temu uchroni się młode rośliny przed upałem.
W jaki sposób sadzić lawendę wąskolistną?
Mając swoją lawendę, nie trzeba uprawiać jej od nasiona. Z dużym powodzeniem w domowych warunkach przeprowadza się rozsadzanie.
Metoda ukorzeniania sadzonek pędowych charakteryzuje się szybkim tempem oraz dużą skutecznością. Tego typu rozmnażanie nazywane jest wegetatywnym.
Każda nowa roślina dziedziczy w ten sposób cechy rośliny macierzystej. Po jesiennym lub wiosennym przycinaniu należy umieścić pędy w niewielkich doniczkach. Można robić to zarówno pojedynczo, jak i po kilka sztuk. Przy regularnym podlewaniu oraz w nasłonecznionym miejscu, sadzonki powinny być gotowe już po 6 tygodniach.
Kiedy najlepiej zbierać lawendę?
Świeża lawenda stanowi piękną ozdobę domu lub ogrodu, a w dodatku cieszy przyjemnym zapachem. Chcąc zachować te właściwości, wystarczy w odpowiednim momencie zebrać oraz zasuszyć kwiatostany.
Najlepszym okresem na zbieranie lawendy preznaczonej na susz będzie przełom lipca oraz sierpnia, w zależności od pogody. Kluczowe jest uchwycenie chwili, gdy większość kwiatów jeszcze się nie rozwinęła, lecz już są intensywnie wybarwione. Jest to moment, w którym znajduje się w nich najwięcej olejków eterycznych.
Warto mieć także na uwadze porę dnia. Najwyższe stężenie olejków można zaobserwować w okolicy południa. Nie zaleca się zbierania wieczorem, gdy opadnie cała wilgoć.
Gdzie można stosować lawendę?
Lawenda angustifolia charakteryzuje się szeregiem właściwości. Poza pięknym aromatem i stylowym wyglądem ma także silne działanie przeciwbólowe i antyseptyczne.
Napar wykonany z lawendy ma właściwości nasenne i uspokajające, a także pozytywnie oddziałuje na układ trawienny. Suszoną lawendę po zaparzeniu można stosować także w formie inhalacji podczas zapalenia zatok.
Olejek lawendowy zaaplikowany na poduszkę pozwala spokojnie przespać noc i zmniejszyć stres.
Powszechną praktyką jest także dodawanie lawendy do kąpieli. Luźno tkane woreczki wypełnione lawendą świetnie sprawdzają się w szafie.
Jak zorganizować nawożenie oraz podlewanie?
Lawenda angustifolia zazwyczaj nie wymaga nawożenia. Nie ma dużego zapotrzebowania na składniki odżywcze oraz mineralne. Niemniej jednak można stosować bardzo małe dawki nawozów płynnych o niskim stężeniu lub wolno działających.
Lawenda bardzo źle reaguje na świeży obornik oraz wszelkie nawozy mineralne.
Jest to roślina dobrze znosząca suszę, lecz nie przelanie. Z tego względu doniczki na lawendę powinny mieć bardzo dobry drenaż oraz otwory w dnie. Podlewanie lawendy uprawianej w domu powinno być skąpe i sporadyczne.
Aromatyczna lawenda angustifolia to doskonała roślina ozdobna, a także lecznicza. Zawarte w niej olejki eteryczne charakteryzują się działaniem uspokajający i przeciwbólowym. Świeżą lawendę warto trzymać w sypialni. Suszone kwiatostany świetnie sprawdzają się w szafie na ubrania lub dodane da kąpieli.