Krwiściąg lekarski to miododajna, ładnie kwitnąca roślina. Stanowi ciekawą ozdobę w ogrodzie latem oraz wczesną jesienią. Świetnie sprawdza się w pobliżu zbiorników wodnych i na łąkach kwietnych. Bywa wykorzystywana w medycynie naturalnej.
Skąd pochodzi krwiściąg?
Krwiściąg lekarski jest wieloletnią rośliną. Należy do rodziny różowatych. Naturalnie występuje w całej Europie oraz wielu innych regionach świata.
Obecnie można spotkać krwiściąg także na terenie Ameryki Północnej, lecz został tam sztucznie zawieziony.
W Polsce jest gatunkiem powszechnie występującym. Bez trudu można spotkać go na łąkach i terenach o dużej wilgotności. Chcąc pozyskać materiał z tej rośliny do celów leczniczych, zazwyczaj konieczne jest poleganie na egzemplarzach występujących dziko. W ogrodach jest to roślina bardzo rzadko uprawiana, choć technicznie jest to możliwe.
Czym charakteryzuje się Sanguisorba officinalis?
Krwiściąg lekarski składa się z grubych kłączy oraz bardzo licznych łodyg. Jest rośliną słabo ulistnioną. Osiągana przez krwiściąg wysokość, jest zróżnicowana. Może być to zarówno 30 centymetrów, jak i 150.
Błyszczące, długie liście składają się z nieparzystej ilości listków. Okres kwitnienia krwiściągu przypada na całe lato, zazwyczaj od czerwca do września.
Kwiaty charakteryzują się skupianiem w okrągłe lub wałeczkowate kwiatostany. Są one osadzone na szczycie pędów, natomiast ich wybarwienie jest dość ciemne, w odcieniu brunatnoczerwonym.
Owoce krwiściągu lekarskiego to niełupki.
Jakie wymagania ma krwiściąg?
Choć krwiściąg lekarski nie jest rośliną powszechnie uprawianą w ogrodach, można to zorganizować.
Najlepszym stanowiskiem będzie miejsce mocno nasłonecznione, ewentualnie lekko zacienione. Kluczową kwestią jest natomiast wysoka żyzność gleby. Warto zadbać także o jej wysoką przepuszczalność i umiarkowaną wilgotność.
Krwiściąg jest rośliną charakteryzującą się pełną mrozoodpornością. Nie ma konieczności zabezpieczania go na zimę w żaden sposób.
Właściwości lecznicze
Krwiściąg lekarski jest nie tylko rośliną ogrodową o ciekawym wyglądzie, lecz charakteryzuje się także szeregiem właściwości leczniczych.
Przede wszystkim wykazuje obecność dużej ilości taniny oraz substancji o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym. Z tego względu bywa stosowany jako środek przeciwgorączkowy oraz przeciwwirusowy.
Ze względu na właściwości napotne skutecznie przeciwdziała infekcjom.
Bardzo często preparaty oraz napary wykonywane z krwiściągu lekarskiego stosowane są w leczeniu dolegliwości żołądkowych.
W jakich schorzeniach zaleca się krwiściąg lekarski?
Napary wykonywane z ciętego ziela krwiściągu lekarskiego doskonale sprawdzają się także w walce z problemami skórnymi, takimi jak trądzik, atopowe zapalenie skóry oraz łojotok i łupież.
Z powodzeniem można stosować go również w celu przyspieszenia procesu gojenia ran oraz zahamowania rozwoju bakterii gronkowca.
Zioło to niweluje świąt oraz infekcje okolic intymnych, a także zapobiega nasileniu krwawień miesiączkowych.
W swoim składzie krwiściąg lekarski zawiera także szereg przeciwutleniaczy o działaniu przeciwstarzeniowym i przeciwzapalnym.
Jak przebiega rozmnażanie Sanguisorba officinalis?
Rozmnażanie krwiściągu lekarskiego może przebiegać zarówno poprzez wysiew, jak i podział rośliny. W obu przypadkach należy przeprowadzać rozsadzanie wiosną.
Krwiściąg lekarski charakteryzuje się także dużą skłonnością do samosiewu. Tym samym jego sienie, sadzenie lub rozmnażanie nie są trudne i nie wymagają socjalistycznej wiedzy lub przygotowań.
Jakie jest zastosowanie krwiściągu lekarskiego?
Krwiściąg lekarski nie pełni w ogrodzie zbyt rozbudowanych funkcji. Nie charakteryzuje się wyjątkowym wyglądem, intensywnym wybarwieniem czy bujnymi kwiatami.
Zazwyczaj jest wybierany do tworzenia naturalistycznych łąk lub jako wykończenie brzegu oczka wodnego. Świetnie sprawdza się we wszelkich pozornie dzikich rabatach tam, gdzie kluczowa jest spontaniczność efektu, a nie skrupulatnie zaplanowana kompozycja.
Dobrze komponuje się z różnorodnymi ozdobnymi bylinami i trawami. Może być uprawiany w celu uzyskania kwiatów ciętych.
Nie jest to roślina powszechnie występująca w szkółkach i tradycyjnych sklepach ogrodniczych. Konieczne może okazać się zakupienie nasion przez Internet.
Uprawa i pielęgnacja – kluczowe zasady
Krwiściąg lekarski jest rośliną odporną na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym mróz. Nie wymaga regularnej i skrupulatnej pielęgnacji.
W przypadku przedłużających się okresów suszy warto go sporadycznie podlać. Jeśli został zasadzony w odpowiednio żyznym podłożu, nie ma konieczności dodatkowego nawożenia.
Również kwestia zabezpieczania rośliny przed potencjalnymi chorobami oraz szkodnikami w przypadku tej odmiany nie jest konieczna. Krwiściąg jest odporny na większość powszechnych zagrożeń.
Krwiściąg lekarski jest nietuzinkową rośliną o ładnie wybarwionych kwiatostanach. Dodatkowo charakteryzuje się działaniem leczniczym. Najczęściej spotkać go można na łąkach, przy zbiornikach wodnych i na dziko zagospodarowanych rabatach.