Ambrozja bylicolistna to roślina z rodziny astrowatych, posiadająca inwazyjny charakter. Chociaż ma właściwości uznawane za lecznicze, w przypadku, kiedy jest jej zbyt dużo, może negatywnie wpłynąć na środowisko. Sprawdź, jak wygląda ambrozja, na jakich obszarach występuje najczęściej i jak skutecznie się jej pozbyć.
Zapamiętaj!
- Ambrozja bylinowa to inwazyjna roślina z rodziny astrowatych (Asteraceae) pochodząca z Ameryki Północnej.
- Najczęściej rośnie w siedliskach antropogenicznych, na brzegach wód i suchych łąkach.
- Jej łodyga osiąga wysokość 30-150 cm, a liście są wcięte lub podzielone.
- Ambrozja kwitnie od lipca/sierpnia do października i szybko rozprzestrzenia się przez nasiona.
- Ma właściwości uznawane za lecznicze, ale może też powodować straty w uprawach, ograniczać wzrost chwastów i wytwarzać silnie alergizujący pyłek.
- Środki kontroli ambrozji obejmują metody chemiczne, mechaniczne i biologiczne.
Ambrozja bylicolistna – występowanie i opis
Ambrozja bylicolistna jest rośliną pochodzącą z Ameryki Północnej. Na tereny Europy, w tym także Polski, wprowadzono ją najprawdopodobniej wraz z importem towarów rolnych, zupełnie niezamierzenie w połowie XIX w. W naszym kraju największe zagęszczenie ambrozji znajduje się na południu i zachodzie. Rośnie głównie na siedliskach antropogenicznych, gdzie gleba została naruszona. Ponadto na ambrozję bylicolistną można natknąć się także u brzegów wód oraz na suchych łąkach.
Ciekawostka
Łodyga ambrozji bylicolistnej osiąga wysokość między 30 a 150 cm. Jest wzniesiona, a jej góra jest kosmata i odstająco owłosiona. Liście są wcinane albo podzielone. Kwiaty ambrozji bylicolistnej są rozdzielnopłciowe, rurkowate, w drobnych koszyczkach.
Ambrozja bylicolistna jest rośliną jednoroczną, która kwitnie od lipca lub sierpnia, aż do października. Ambrozja, przez owoce, które są produkowane w bardzo dużej ilości, rozprzestrzenia się błyskawicznie. Te, które opadają w pobliżu roślin macierzystych, są przenoszone przez wiatr, wodę, ptaki albo, niezamierzenie, przez człowieka. Ambrozja bylicolistna bardzo szybko kiełkuje i się rozwija. Ponadto ma bardzo duże zdolności regeneracyjne. Przez to wszystko roślina pojawia się na bardzo dużym terenie.
Właściwości Ambrosia artemisiifolia
Ambrozja bylicolistna jest rośliną stosowaną jako pokarm dla bydła, świń oraz owiec. Ponadto w medycynie ludowej (szczególnie na terenie Europy Wschodniej) uważa się ją za leczniczą. Ambrozja zawiera m.in. laktony seskwiterpenowe, które posiadają działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne.
Niestety roślina posiada także właściwości, które bardzo negatywnie wpływają na jej otoczenie. Przede wszystkim zwraca się uwagę, że nadmierny rozwój ambrozji ogranicza dopływ światła, wody i składników odżywczych dla innych roślin. Zbyt wielki rozrost Ambrosia artemisiifolia oraz fakt, że jest gospodarzem dla szkodników i patogenów, powoduje bardzo duże straty w uprawach. Co ciekawe roślina ogranicza również wzrost chwastów, które stanowią pożywienie dla zwierząt.
Warto także wspomnieć, że pyłek ambrozji jest bardzo wysoce uczulający i z każdym rokiem coraz więcej osób doświadcza spowodowanych nim problemów zdrowotnych.
Zwalczanie ambrozji bylicolistnej
Ambrozja jest uznawana za jeden z najtrudniejszych do kontrolowania chwastów. Do działań, które mają za zadanie pozbyć się rośliny, zalicza się metody chemiczne, mechaniczne i biologiczne.
- Chemiczne – polegają na wykorzystaniu herbicydy. Chociaż skuteczne, mogą mieć negatywny wpływ na środowisko;
- Mechaniczne – polegają na cięciu, koszeniu, wyrywaniu ręcznym roślin przed okresem kwitnienia, wypalaniem oraz orką. To bardzo męcząca, ale i bezpieczna dla środowiska metoda;
- Biologiczne – polegają na użyciu naturalnych wrogów rośliny (np. patogenów grzybów, owadów).
Ambrozja bylicolistna – podsumowanie
Jak widać ambrozja bylicolistna, chociaż posiada kilka pozytywnych właściwości, to przede wszystkim chwast, który może znacząco przyczynić się do niszczenia upraw. Warto znać wygląd i sposoby usuwania rośliny, aby w razie konieczności móc się jej szybko pozbyć.
Często zadawane pytania
Czy ambrozja to roślina?
Tak, ambrozja to roślina z rodziny astrowatych (Asteraceae), która jest zaliczana do grupy chwastów.
Czy w Polsce rośnie ambrozja?
Tak, ambrozja jest obecna w Polsce i jest uważana za inwazyjny gatunek rośliny, który może powodować szereg problemów zdrowotnych, zwłaszcza dla osób cierpiących na alergie.
Jak kwitnie ambrozja?
Ambrozja kwitnie zwykle od lipca do października, a jej kwiaty są małe, żółte lub zielonkawo-żółte, zebrane w kwiatostany podobne do kłosów. Pyłek ambrozji jest znany z tego, że powoduje alergie.