Krwawnica pospolita to roślina, którą można spotkać w przydomowych ogródkach. Wydaje piękne, miododajne kwiaty o wyjątkowej barwie, przyciągające liczne owady. Dowiedz się, jakie warunki są jej potrzebne do prawidłowego wzrostu.
Krwawnica pospolita jest byliną charakteryzującą się atrakcyjnymi dla oka kwiatostanami. Najczęściej można spotkać okazy dziko rosnące, na podmokłych terenach w pobliżu cieków wodnych. Można ją również uprawiać w domowym ogrodzie. Poznaj metody uprawy i pielęgnacji krwawnicy pospolitej.
Krwawnica pospolita – co to za roślina?
Krwawnica pospolita zwana inaczej Lythrum salicaria to wieloletnia bylina należąca do rodziny krwawnicowatych. Powszechnie występuje na obszarze całej Europy i Azji, a także w Ameryce, Kanadzie, aż po rejony koła podbiegunowego. Krwawnica rośnie na terenach wilgotnych, takich jak łąki i doliny zalewowe. Często można ją spotkać na brzegach zbiorników i oczek wodnych. Preferuje glebę wilgotną i lubi stanowiska dobrze nasłonecznione. W stanie dzikim szybko się rozmnaża, przez co często uznawana jest za chwast, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pojawia się na ogół na łąkach kwietnych.
Jak wygląda Lythrum salicaria?
Krwawnica pospolita jest byliną o wzniesionym pędach, które mogą sięgać nawet do 150 cm wysokości. Charakteryzuje się kłosowatymi kwiatostanami o długości ok. 30 cm. Gęste i długie, mają kolor różowo-fioletowy, a swoim zapachem wabią liczne owady, w szczególności pszczoły i motyle. Bylina ta jest rośliną w pełni mrozoodporną, która nie ma wielkich wymagań dotyczących uprawy. Kwitnie długo, w okresie letnim stanowi mocny akcent kolorystyczny w ogrodzie, dlatego tak chętnie jest sadzona i uprawiana. Poszczególne odmiany różnią się pomiędzy sobą zagęszczeniem i kolorem kwiatów.
Uprawa i pielęgnacja w ogrodzie
Ten gatunek roślin preferuje stanowiska mokre, w niedalekiej odległości od zbiorników wodnych. Jeśli planujesz uprawę krwawnicy pospolitej, najlepiej wybierz miejsce o dużej wilgotności podłoża. Równie ważny jest stopień nasłonecznienia. To właśnie w miejscach wilgotnych i słonecznych osiąga imponujące rozmiary łodyg. Pielęgnacja tej rośliny nie jest uciążliwa. Z powodzeniem przyjmie się na glebie próchniczej, a nawet gliniastej o umiarkowanej wilgotności. Jest nie tylko całkowicie mrozoodporna, ale również nie atakują jej szkodniki ani choroby typowe dla innych roślin ozdobnych.
Krwawnica pospolita – znane odmiany
Byliny z rodziny krwawnicowatych występują w wielu wariantach ozdobnych. Do najbardziej znanych należą trzy szczególnie często spotkane w przydomowych ogródkach:
- odmiana „Blush” – o kwiatach w kolorze jasnoróżowym;
- odmiana „Robert” – o kwiatach czerwonych;
- „Drop more Purple” – kwiaty w kolorze purpury.
Największym zainteresowaniem cieszy się odmiana krwawnicy pospolitej „Robert”. Wyróżnia się krótkimi odgałęzieniami, które kwitną zdecydowanie obficiej niż pozostałe. Kwiaty można podziwiać od lipca nawet do końca września. Wymagania i uprawa są podobne jak w przypadku pozostałych odmian.
Krwawnica w ziołolecznictwie
W ziołolecznictwie krwawnica wykorzystywana jest głównie ze względu na swoje działanie nawilżające i wykrztuśne. Działa bakteriobójczo, przeciwzapalne i przeciwgorączkowo. Może być pomocna przy wszelkich problemach skórnych. Stanowi remedium na łojotokowe zapalenie skóry, trądzik i łupież.
W stanach zapalnych śluzówek tj. afty, zapalenie dziąseł i gardła, zaleca się płukanki z tej rośliny. W formie naparu wpływa kojąco na układ pokarmowy, sprawdzi się przy zatruciach i grypie żołądkowej. Właściwości lecznicze mają liście krwawnicy pospolitej, które możesz samodzielnie zebrać i wysuszyć.
Przydomowa uprawa krwawnicy
Sadzonki krwawnicy bez problemu dostaniesz w sklepie ogrodniczym. Krwawnica pospolita jest przeznaczona na rabaty bylinowe, które zdobią trawniki i ogrody. Najlepiej będzie, gdy zasadzisz ją z tyłu rabaty, gdyż osiąga na tyle duże rozmiary, że może przysłaniać promienie słoneczne innym roślinom. Dobrze prezentuje się w grupach jako ozdoba klombu i trawnika. Razem z innymi roślinami miododajnymi tworzy wielobarwne kompozycje w formie kwietnych łąk.
Krwawnica pospolita sprawdza się jako roślina ogrodowa. Uprawa jest bezproblemowa, a obfite i długie kwitnienie dostarcza niezapomnianych wrażeń estetycznych. Dobrze prezentuje się sadzona w grupach oraz jako element łąki kwietnej.