Klon jawor należy do rodziny mydleńcowatych. Naturalnie występuje w środkowej Europie i Azji. W naszym kraju jest gatunkiem rodzimym. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.
Klon jawor – cechy charakterystyczne
Klon jawor (Acer pseudoplatanus) dorasta do około 40 m wysokości. Drzewo wyróżnia się wśród swojego gatunku charakterystyczną korą, która jest szara, żłobiona i łuszcząca. Roślina tworzy 5-klapowe długie liście. Z wierzchu są one matowe i ciemnozielone, a od spodu delikatnie owłosione i szarozielone. Listki mają czerwone ogonki, które nie wydzielają soku.
Kwiaty klonu zakwitają w maju, zebrane s w wiechy i mają jasnozielony kolor. Owocem jawora są kuliste orzeszki ukryte w skrzydlakach. Dojrzewają one na przełomie września i października.
Acer pseudoplatanus – czy jego uprawa jest trudna?
Uprawa tego drzewa nie jest wymagająca.
Stanowisko
Klon jawor najlepiej czuje się w słonecznych i lekko zacienionych miejscach. Świetnie znosi silny wiatr, ale jest mało odporny na zanieczyszczone miejskie powietrze.
Podłoże
Jawor preferuje glebę wapienną, przepuszczalną, średnio żyzną i umiarkowanie wilgotną. Dobrze znosi także słabsze podłoże, na przykład kamieniste. Należy unikać ziemi o dużym zasoleniu i przesuszeniu.
Zimowanie
Klon jawor jest całkowicie mrozoodporny. Nie ma potrzeby okrywania go na zimę.
Klon jawor – sadzenie
Zastanawiasz się, jak sadzi się klon jawor? Sadzonki należy umieszczać w gruncie wiosną lub jesienią. Młode roślinki trzeba regularnie podlewać, szczególnie w okresie suszy. Zalecane jest dokarmianie ich nawozami organicznymi typu obornik, kompost lub mieszankami mineralnymi, które są przeznaczone do drzew ogrodowych. Warto palikować i ściółkować młode drzewka, aby ograniczyć proces parowania wody z gleby.
Czy to drzewo liściaste jest podatne na choroby?
Ten liściasty klon jest podatny na schorzenia, zwłaszcza na chorobę grzybową nazywaną czarną plamistością liści klonu. Wywoływana jest ona przez czerniaka klonowego. Infekcja objawia się licznymi czarnymi plamami na liściach. Na szczęście nie stanowią one zagrożenia dla życia rośliny, ale wpływają na jej wygląd i estetykę. Walka z tą chorobą polega na paleniu porażonych liści, ponieważ znajdują się na nich zarodniki grzyba.
Acer pseudoplatanus – ciekawe odmiany
Do ciekawych odmian klonu jawor zaliczamy między innymi:
- „Purpureum” – ma grube, skórzaste liście, które mają zieloną barwę i pokryte są żółtymi plamkami;
- „Rotterdam” – ma matowe, zielone liście, które na jesień stają się żółte; ta odmiana jest odporna na zasolenie gleby i na zanieczyszczenia powietrza;
- „Brilliantissimum” – dorasta do 5 m wysokości, wyróżnia się dekoracyjnymi liśćmi, które początkowo są łososioworóżowe, a potem zmieniają się na żółte lub żółtozielone;
- „Prinz Handjery” – ma krzaczasty pokrój, liście najpierw są bladoróżowe, a potem staja się jasnozielone i bladożółte.
Zastosowanie klonu jawor
Klon jawor wykorzystywany jest na wiele sposobów. Wśród najczęstszych zastosowań tego drzewa można wyróżnić:
- tworzenie wysokich szpalerów w dużych ogrodach, parkach i założeniach pałacowych;
- obsadzanie szerokich alei i ulic;
- wykorzystanie drewna do tworzenia instrumentów muzycznych (na przykład do produkcji skrzypiec, niektórych części pianin i fortepianów), wyrobu rękojeści narzędzi czy też przyborów kuchennych.
Uprawa klonu jawor nie jest wymagająca. Jeśli chcesz mieć tę roślinę w ogrodzie, to wybierz jedną z polecanych przez nas odmian. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że wyhodujesz piękne i okazałe drzewo.