Mahoniowiec to drzewo o solidnym pniu i dość dużej wysokości. Jest to rodzaj nie tylko rośliny użytkowej, ale także ozdobnej. W Ameryce chętnie sadzi się go jako drzewo ozdobne w przydomowych ogrodach. Pozyskuje się z niego jeden z najcenniejszych surowców na świecie, czyli drewno mahoniowe. Jaką wysokość osiąga drzewo i jakimi cechami się odznacza? Jak można wykorzystywać jego właściwości?
Zapamiętaj!
- Mahoniowiec dorasta do 20 metrów i ma równomierną koronę, dzięki czemu sprawdza się jako drzewo ozdobne
- Potrzebuje żyznej i przepuszczalnej gleby oraz słonecznego stanowiska (gdy już się przyjmie) ☀️
- Młode drzewka należy lekko zacienić ⛅
- Z drewna mahoniowego wykonuje się meble, a jego kora stosowana jest w ziołolecznictwie
Mahoniowiec – gatunki i występowanie
Mahoń znany jest głównie w Ameryce Środkowej, Północnej, zwłaszcza w Meksyku. Jest to roślina z rodziny meliowatych i wyróżnia się jej trzy gatunki czyste i kilka mieszanych. Poza mahoniowcem właściwym jest to także m.in. mahoniowiec wielkolistny. Niektóre można spotkać na Bahamach, a także Wyspach Karaibskich.
Mahoniowiec właściwy (Swietenia mahagoni). Jak wygląda?
Mahoniowiec to drzewo o średniej wysokości. Dorasta do ok. 20 metrów. Średnica pnia drzewa wynosi zwykle 1,5 metra. Kora młodszych okazów ma kolor jasnoszary, który z czasem brązowieje. Na starszych drzewach kora dodatkowo pęka. Ma równomierną, systematyczną koronę, dlatego mahoniowca zalicza się do drzew estetycznych. Młode liście mają barwę czerwoną, a później wybarwiają się na zielono od odcienia jasnego do bardzo ciemnego. Listki ułożone są eliptycznie i mają ostre zakończenia. Skręcają się w przeciwną stronę, a ich powierzchnia charakterystycznie się błyszczy.
Uprawa mahoniowca. Jakie ma wymagania?
Mahoniowiec będzie dobrze rosnąć w glebie żyznej i dobrze przepuszczalnej. Do zdrowia potrzebuje dużej ilości składników mineralnych. Należy zapewnić mu dość słoneczne stanowisko z lekkim zacienieniem, szczególnie młodym drzewom w okresie intensywnego wzrostu.
Drewno mahoniowca – zastosowanie w produkcji mebli i nie tylko
Mahoniowiec jest źródłem doskonałej jakości drewna, które znajduje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle meblarskim. Ze względu na szlachetną barwę i trwałość wytwarza się z niego także inne elementy stolarskie. Drewno mahoniowe jest koloru białego lub żółtego, jeśli chodzi o biel. Z kolei twardziel ma barwę czerwoną, a nawet ciemnego brązu. Drzewo wykorzystuje się na przykład w celach ozdobnych, do obsadzania miejskich terenów zielonych, jednak to trwałe drzewo sprawdza się także jako roślinność ogrodowa.
Właściwości mahoniowca są popularne także w ziołolecznictwie. W jego ramach wykorzystuje się korę, która jest bogata w żelazo oraz witaminy z kilku grup. Wykorzystuje się mahoń przy biegunkach, a także jako środek ściągający.
Mahoniowiec to oryginalne drzewo, które rośnie wyłącznie na terenie Ameryki Północnej i Środkowej. Jest ceniony jako drzewo ozdobne, ale ma wiele zastosowań praktycznych. Dzięki swoim właściwościom doskonale sprawdza się w stolarce. Drewno mahoniowe nie jest kurczliwe i przy stolarskiej obróbce zachowuje swój kształt. Ciekawostką jest fakt, że w niektórych rejonach świata mahoniowiec wykorzystuje się również jako paliwo, m.in. na wyspie Haiti.