Hortensja kosmata to jedna z ciekawszych roślin ogrodowych, chętnie wybierana przez miłośników pięknych kwiatostanów. Składa się z wewnętrznych kwiatów płodnych i zewnętrznych płonnych. W naszych przydomowych ogródkach i na działkach pojawia się nieco rzadziej niż hortensja bukietowa, czy znacznie popularniejsza hortensja ogrodowa. Ma jednak swoich wiernych fanów. Poznaj sekrety jej uprawy.
Hortensja kosmata – jak wygląda?
Hortensja kosmata to sporej wielkości krzew, który zazwyczaj tworzy luźny pokrój i w dobrych warunkach może osiągnąć nawet 5 m wysokości. Swoją nazwę zawdzięcza gęstoowłosionym pędom. Roślina posiada duże wąskojajowate liście, które mogą osiągać nawet 30 cm długości.
Kwiatostany tej rośliny są płaskie i mierzą od 10 do 30 centymetrów. Kwiaty płonne są białe lub jasnoróżowe. Te płodne są natomiast fioletowe lub jasnoliliowe. Długie szypułki istnieją po to, aby zwabiać owady zapylające. Tym pięknym widokiem można cieszyć się w okresie kwitnienia, czyli od końcówki lipca do połowy września.
Hortensja omszona – odmiany
W polskich sklepach ogrodowych i szkółkach dostępne są dwie odmiany tych pięknych krzewów ozdobnych.
- Hot Chocolate – swoją nazwę (z ang. gorąca czekolada) wzięła od dolnej blaszki liściowej, która przez cały sezon wegetacyjny ma brązowy kolor. Kwiaty płonne są tu jasnoróżowe, a płodne niebieskofioletowe. Ta odmiana prezentuje się bardzo okazale – dorasta do 2,5 metra wysokości i 1,5 m szerokości. Jej liście mogą mieć nawet 20 cm szerokości.
- Macrophylla – kwiaty płonne są tu białe a płodne ciemnopurpurowe. Jej liście mają delikatnie niebieski odcień i z obydwu stron są pokryte gęstym puchem, Ta odmiana w naszych ogrodach dorasta do około 3 metrów wysokości.
Hortensja kosmata – jak ją uprawiać?
Uprawa hortensji kosmatej nie powinna przynieść ci dużych problemów, jeżeli podejdziesz do niej z zachowaniem określonych zasad. Na początku trzeba wybrać miejsce dla krzewu. Będzie on czuł się najlepiej na półcienistym stanowisku z daleka od silnych wiatrów. Za towarzystwo może mieć rośliny wrzosowe.
Roślina tego gatunku najlepiej rośnie w żyznych, kwaśnych i próchnicznych glebach, które są stale lekko wilgotne. Najlepiej sadzić ją w mieszance torfu, gleby wrzosowej i piasku. Zapewniaj roślinie dostęp do nawozów organicznych (na przykład kompostu). Nawożenie warto również wzbogacić o specjalne mieszanki przeznaczone dla hortensji. Znajdziesz je w sklepach ogrodniczych.
Podczas upałów konieczne jest regularne i dosyć obfite podlewanie tej rośliny. Pamiętaj również, że hortensja kosmata wyróżnia się bardzo umiarkowaną mrozoodpornością. Szczególnie wrażliwe są młode egzemplarze. Trzeba odpowiednio zabezpieczyć je na zimę – na przykład z pomocą kopczyka z torfu, który ochroni korzenie. Dobrze sprawdzi się tu okrywa z agrowłókniny.
Kwitnący krzew hortensji – gdzie go umiejscowić?
Stanowisko dla hortensji kosmatej powinno być umieszczone w zacienionym miejscu z daleka od silnych wiatrów. Ze względu na olbrzymie walory estetyczne jest ona chętnie sadzona w dobrze wyeksponowanych miejscach. Wygląda świetnie w dużych ogrodach, umiejscowiona w okolicach altan i ławeczek. Jej ciemnozielone aksamitne liście stanowią prawdziwą ozdobę i nieustannie przyciągają wzrok.
Hortensja omszona – rozmnażanie
Hortensja kosmata to piękna roślina dekoracyjna. Jeżeli chcesz ją rozmnożyć, najlepiej zrobić to poprzez sadzonki zielne. W sierpniu zlokalizuj młode pędy, które nie zakwitły i pobierz sadzonkę o długości mniej więcej 15 cm.
Po wszystkim trzeba umieścić ją w ukorzeniaczu a następnie zasadzić w w mieszance torfu, gleby wrzosowej i piasku. Całość powinna mieć lekko kwaśny odczyn. Sadzonkom należy zapewnić stale wilgotną glebę, dlatego warto okryć je folią. Na początek sprawdzi się doniczka o średnicy około 10 centymetrów. Z czasem hortensję trzeba będzie jeszcze kilka razy przesadzać do coraz większych pojemników. Na zacienione miejsce stałe powinna trafić jesienią.
Hortensja kosmata – przycinanie
W przypadku hortensji kosmatej najlepszą decyzją będzie ograniczenie przycinania do naprawdę niezbędnego minimum. W ten sposób uzyskasz w swoim ogrodzie najbardziej bujne i wysokie krzewy. Usuwaj wyłącznie stare pędy oraz uszkodzone kwiatostany.
Wielu ogrodników lubi raz na jakiś czas przycinać rośliny w celu ich odmłodzenia. Obydwie odmiany hortensji kosmatej źle znoszą jednak takie zabiegi. Warto pozwolić im swobodnie się rozrastać. Po pewnym czasie uzyskasz prawdziwą ozdobę swojego ogrodu.
Hortensja kosmata – czy to roślina łatwa w uprawie?
Nie da się ukryć, że ten gatunek krzewu ozdobnego jest dosyć wymagający w uprawie. W naszym klimacie roślina może mieć problem z przetrwaniem mrozów, dlatego wymaga dokładnego zabezpieczenia jej na zimę. Wprawdzie nie musi być znacznie przycinana (a wręcz tego nie lubi). Wymaga jednak gleby o bardzo określonych parametrach, a także stałego podlewania i nawożenia.
Dostępność sadzonek w lokalnych szkółkach jest dosyć duża. Niedoświadczonym ogrodnikom zaleca się zaczynanie od łatwiejszych roślin. Jeżeli jednak zachwyciła cię ta ciekawa odmiana, pamiętaj, aby dokładnie stosować się do wymienionych wyżej rad.
Podsumowanie
Hortensja kosmata zyskała swoją nietypową nazwę ze względu na pokryte meszkiem liście. To wyjątkowo urodziwy i oryginalny krzew ozdobny, który pięknie wygląda w dużych ogrodach i nadaje niezwykłego wyglądu jego strategicznym miejscom. Najlepiej rośnie w miejscu osłoniętym od wiatru i pół zacienionym. Ma dosyć duże wymagania w stosunku do gleby i pielęgnacji, dlatego polecana jest raczej doświadczonym ogrodnikom. Przy zachowaniu odpowiednich procedur każdy jednak powinien dać sobie z nią radę.