Floks wiechowaty to jedna z roślin polecanych do ogrodu. Choć w naturze rośnie w Ameryce Północnej, to jednak może być uprawiana również w Polsce. Sprawdź, jakie ma wymagania i o czym trzeba pamiętać, jeśli ma się rozwijać.
Floks wiechowaty (Phlox paniculata) to roślina zaliczana do rodziny wielosiłowatych. Jest przedstawicielką bylin. Choć pochodzi z innego kontynentu, w Polsce nierzadko można ją spotkać również w naturze, gdzie pozostaje jako dziczejąca roślina uprawna. Sprawdź, jakie warunki są dla niej niezbędne.
Jak wygląda floks wiechowaty?
Floks wiechowaty to roślina o kępiastym pokroju, dorastająca nawet do 120 cm wysokości. Ma sztywną, zwykle pojedynczą łodygę, którą na całej długości porastają nakrzyżległe i skrętoległe, zaostrzone, zielone liście. Na samej górze znajdują się kwiatostany w formie baldachogron w różnych kolorach, choć zwykle roślina kwitnie na czerwono. Okres kwitnienia może przypadać na okres od czerwca aż do września, zależnie od odmiany.
Odmiany floksów
Można wyróżnić kilka odmian tej rośliny. Podstawowe różnice leżą zwykle w wyglądzie kwiatów i wysokości dorosłego okazu. Do najciekawszych wariantów należą:
- „Peppermint Twist” – który ma różowe kwiaty z białymi paskami ułożonymi pionowo;
- „A. E. Amos” – ma klasyczne czerwone kwiaty z dodatkowymi czarnymi oczkami;
- „Fujiyama” – jego kwiaty są śnieżnobiałe;
- „Starfire” – ma kwiaty czerwone, które są jadalne;
- „Blue Boy” – kwiaty tej odmiany są niebieskie.
Floks wiechowaty – uprawa
Według specjalistów roślina ta nie nadaje się dla początkujących ogrodników. Wszystko dlatego, że jest stosunkowo wymagająca. Co to oznacza?
Stanowisko i gleba
Floks wiechowaty wymaga bardzo żyznego, a jednocześnie przepuszczalnego podłoża. Bardzo źle rośnie na terenach podmokłych i w glebie trzymającej wilgoć (np. gliniastej). Jest wtedy podatny na choroby. Preferuje stanowisko słoneczne, ewentualnie lekko zacienione. Źle znosi przeciągi.
Podlewanie i nawożenie
Roślina wymaga stale wilgotnego podłoża. Musisz dbać o to, aby ją podlewać, gdy w ogrodzie panuje susza. Dodatkowo floks wiechowaty musi być zasilany nawozem organicznym. Gatunek nie toleruje nawozów mineralnych.
Zabiegi pielęgnacyjne i zimowanie
Floksy wymagają sadzenia w gruncie jesienią. Pamiętaj jednak, że w drugim kwartale roku, gdy zrobi się nieco cieplej, roślina wymaga przesadzenia. Floks wiechowaty musi być przesadzany na nowe stanowisko mniej więcej co 4 lata. Wynika to z faktu, że bardzo intensywnie rośnie, a przez to zużywa również pokłady składników pokarmowych z gleby.
Roślina może zimować w glebie. Wystarczy przyciąć wszystkie pędy tuż nad ziemią, a następnie zostawić w gruncie, ponieważ floks jest odporny mróz.
Choroby floksów – mączniak prawdziwy
Floks wiechowaty nie jest podatny na wiele chorób, ale mączniak prawdziwy stanowi dla niego duże zagrożenie. Atakuje on roślinę w formie białego nalotu na liściach. Ta choroba grzybowa sprawia, że okazy szybciej zamierają. Najczęściej pojawia się, pod wpływem nadmiaru wilgoci – zarówno w podłożu, jak i powietrzu.
Rozmnażanie floksów
Floks wiechowaty można rozmnażać wegetatywnie na trzy sposoby:
- przez podział karpy;
- przez sadzonki pędowe;
- przez sadzonki korzeniowe.
Karpę najlepiej podzielić na wiosnę albo jesienią, gdy roślina jeszcze nie zacznie albo już przestanie kwitnąć. Kawałki powinny mieć po kilka aktywnych pędów. Po skróceniu korzeni i części nadziemnej wystarczy umieścić je z powrotem w podłożu, na głębokości ok. 25 cm.
- Sadzonki korzeniowe należy pobrać między końcem roku a marcem.
- Wystarczy wykopać roślinę, pobrać kawałki korzeni o długości ok. 6 cm i włożyć do rozsady.
- W okolicach maja można je zasadzić w gruncie.
Floks wiechowaty to roślina, którą można rozmnażać również przez sadzonki pozyskane z pędów nadziemnych przed rozwojem kwiatów. Wystarczy je ukorzenić w torfie, a następnie przesadzić do gruntu.
Płomyk wiechowaty w ogrodzie – zastosowanie
Floks wiechowaty doskonale nadaje się do tworzenia kęp, a także sadzenia na dalszym planie rabaty. Sprawdzi się jako gatunek na skalniak, choć lepiej w takim miejscu wygląda floks szydlasty (Phlox subulata). Opisany przez nas gatunek dobrze rośnie, zasadzony w półcieniu. Odmiany o kwiatach wielokolorowych można łączyć z gatunkami, które kwitną o wiele później, co pozwoli ci stworzyć ciekawą aranżację w ogrodzie.
Floksy to rośliny rosnące wysoko, które sprawdzają się w wielu nasadzeniach i na licznych stanowiskach. Choć są wymagające, to odwdzięczają się pięknie pachnącymi kwiatostanami wabiącymi motyle. Warto mieć je w swoim ogrodzie.