Zapamiętaj!
- Poznaj najpopularniejsze fioletowe kwiaty wiosenne i ich cechy charakterystyczne!
- Na przykład krokusy – te małe, ale bardzo wiosenne kwiaty, pojawiają się już w lutym i marcu. To jedne z pierwszych roślin, które zaczynają kwitnąć po zimie.
- Hiacynty, z drugiej strony, to wyższe rośliny o intensywnym zapachu. Są one piękne w połączeniu z innymi wiosennymi kwiatami, takimi jak szafirki czy przylaszczki.
- Irysy, z kolei, kwitną później wiosną i mogą stanowić atrakcyjny element ogrodu aż do początku lata.
Fioletowe kwiaty wiosenne – kosaniec żyłkowany
Irys żyłkowany, nazywany również kosańcem (Iris reticulata) to wczesnowiosenna roślina cebulowa, którą chętnie uprawia się w ogrodach. To jedna z najpiękniejszych odmian irysów. Nazwa rośliny odnosi się do charakterystycznego siateczkowatego wzoru, który pokrywa cebule kwiatowe.
Irys rośnie w częściowo zacienionych lub słonecznych miejscach. Za sprawą jego ozdobnego charakteru najczęściej można go spotkać na skalniakach, rabatach, obwódkach, pojemnikach, ale też w donicach. Preferuje przepuszczalną, lekko zasadową i umiarkowanie suchą glebę. Kwitnie w marcu.
Kosaniec jest rośliną o wyprostowanym pokroju, która osiąga do 20 centymetrów wysokości. Charakteryzuje się drobnymi kwiatami wyrastającymi na szczytach pędów i składającymi się z sześciu płatków – trzech odwiniętych do dołu i trzech wzniesionych pionowo. Irys może występować w niebiesko-fioletowej lub purpurowej barwie. Można go spotkać w marcu, w towarzystwie krokusów, mini tulipanów i krokusów.
Wiosenny kwiat – zawilec grecki
Zawilec grecki, nazywany również powabnym (Anemone blanda) to kwiat cebulowy, który kwitnie od kwietnia do czerwca. Preferuje próchniczą, przepuszczalną, lekko kwaśną lub zasadową glebę o umiarkowanej wilgotności oraz słoneczne lub częściowo zacienione stanowiska. Najczęściej spotkamy go w wiejskich ogrodach, na obwódkach rabat, samych rabatach i pod koronami drzew.
Zawilec rośnie w kępach, które osiągają do 15 centymetrów wysokości. Roślina wytwarza na przedwiośniu okrągłe w zarysie, dość duże, mocno powycinane i postrzępione liście o dłoniastym kształcie, które osadzone są na długich ogonkach i zebrane w luźną rozetę, która nieco przypomina paproć.
W kwietniu roślina tworzy wzniesiony, górujący nad liśćmi, owłosiony i sztywny pęd, na którego szczycie wyrasta pojedynczy kwiat. Ten posiada okółek długich, wąskich i lancetowatych płatków, które otaczają wypełnione żółtymi pręcikami dno kwiatowe. Kwiaty są najczęściej fioletowe lub niebiesko-fioletowe, ale występują również białe, błękitne i różowe odmiany.
Jeden z pierwszych zwiastunów wiosny – hiacynt
Hiacynt (Hyacinthus) to roślina należąca do podgrupy kwiatów cebulowych. Posiada małe wymagania glebowe, ale najlepiej kwitnie w żyznym, przepuszczalnym i piaszczystym podłożu o obojętnym odczynie. Hiacynty preferują stale wilgotne gleby oraz nasłonecznione lub częściowo zacienione podłoże. Kwiaty z powodzeniem można sadzić na skalniakach, rabatach, obwódkach rabat, a nawet w pojemnikach i doniczkach.
Hiacynty dorastają do 30 centymetrów wysokości. Roślina posiada mięsiste, błyszczące, równowąskie liście, pośród których wyrasta gruby pęd kwiatostanowy o maksymalnej wysokości dosięgającej 20 centymetrów. W zależności od miejsca posadzenia, kwiaty kwitną od stycznia do maja przez okres około dwóch tygodni. Można spotkać odmiany w kolorach:
- fioletu;
- bieli;
- żółci;
- pomarańczy;
- czerwieni;
- purpury;
- różu;
- lilii;
- błękitu.
Ciekawostka
Według mitologii greckiej hiacynt wyrósł na miejscu śmierci pięknego młodzieńca o tym samym imieniu. Z tego powodu ten piękny kwiat często kojarzony jest ze smutkiem i żałobą, utratą ukochanego.
Pojawia się wczesną wiosną – śnieżnik
Śnieżnik (Chionodoxa) to kwiat z grupy roślin cebulowych, który kwitnie wczesną wiosną w przepuszczalnej, gliniastej, piaszczysto-gliniastej lub piaszczystej glebie o obojętnym odczynie. Jego piękne, drobne kwiaty można spotkać na skalniakach, rabatach, skarpach oraz w pojemnikach balkonowych. Roślina najpiękniej rośnie na nasłonecznionym i półcienistym stanowisku.
Śnieżnik dorasta do 40 centymetrów, chociaż z łatwością można spotkać również niskie okazy o wysokości zaledwie 10 centymetrów. Pojedyncza cebulka wytwarza po dwa podłużne i ostro zakończone liście, pomiędzy którymi zawiązuje się jasnofioletowy lub biały kwiatostan.
Kwiatki wczesnowiosenne – szafirek armeński
Szafirek armeński (Muscari armeniacum) to roślina cebulowa rosnąca w żyznych, próchniczych, przepuszczalnych i piaszczysto-gliniastych glebach o lekko kwaśnym, obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Te niewysokie kwiaty spotkać można w wiejskich ogrodach, na skalniakach, obwódkach, rabatach, pod koronami drzew oraz w pojemnikach i doniczkach.
Szafirek posiada kwiaty w postaci drobnych kuleczek zebranych w gęste grona. Przybierają one intensywny fioletowo-niebieski, jasnoniebieski lub biały kolor.
Roślina cebulowa – krokus
Krokus wiosennny (Crocus vernus) jest pięknym kwiatem cebulowym, który przez wielu uznawany jest za jeden z pierwszych zwiastunów wiosny. Kwiat preferuje próchnicze, przepuszczalne gleby o lekko kwaśnym odczynie. Krokusy warto często podlewać, ponieważ lubią wilgotne i umiarkowanie wilgotne warunki. Kwiaty osiągają najsilniej nasyconą barwę, kiedy posadzone są w nasłonecznionych lub częściowo zacienionych stanowiskach. Spotkać można je na skalniakach, rabatach, obwódkach rabat, pod koronami drzew, w pojemnikach tarasowych, w doniczkach, a ostatnio coraz częściej pomiędzy źdźbłami trawy w zieleniach miejskich. Krokusy wzrastają do 10–15 centymetrów wysokości.
Krokusy kwitną od lutego do kwietnia. Z każdej cebulki wyrasta pojedynczy kwiat, który składa się z sześciu płatków, pomarańczowego słupka, trzech żółtych pylników oraz owłosionej gardzieli okwiatu. Krokusy występują w bardzo wielu kolorach, wśród których znajduje się także fioletowy.
Kwiaty zwiastujące wiosnę – bluszczyk kurdybanek
Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) to bylina o niebieskich lub fioletowych kwiatach, cechująca się płożącym pokrojem oraz zimozielonymi liśćmi. Roślina preferuje umiarkowanie wilgotną glebę oraz zacienione stanowisko. Można ją spotkać na tarasach, obwódkach rabat, pod koronami drzew, w ogrodach i na balkonach. Bluszczyk jest rośliną o właściwościach leczniczych.
Roślina wytwarza zimozielone liście o sercowatym lub nerkowatym kształcie oraz niebiesko-fioletowe kwiaty o wargowym kształcie i osadzone na krótkich szypułkach.
Najpopularniejszy kwiat leśny – dąbrówka rozłogowa
Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) jest płożącą lub okrywową byliną preferującą zacienione stanowiska. Jej piękne białe, różowe lub niebiesko-fioletowe kwiaty oraz półzimozielone liście spotkać można na skalniakach, obwódkach rabat, brzegach zbiorników wodnych, skarpach i pod koronami drzew.
Kwiaty rośliny pojawiają się w maju i kwitną aż do sierpnia. Zebrane są w groniasty kwiatostan znajdujący się na szczycie łodygi. Jeśli planujesz posadzić dąbrówkę w swoim ogrodzie, pamiętaj, że jest bardzo ekspansywna. Oznacza to, że tworzy rozłogi zagłuszające sąsiadujące rośliny.
Barwinek pospolity
Barwinek pospolity często nazywany jest również barwinkiem mniejszym (Vinca minor). To liściasty krzew najczęściej spotykany w dużych ogrodach i parkach. Zalicza się go po podgrupy roślin płożących lub okrywowych, zimozielonych oraz trujących, Krzew preferuje żyzną, próchniczą glebę.
Największym walorem barwinka są jego pojedyncze, fioletowo-niebieskie kwiaty kwitnące od kwietnia do sierpnia. Kwiaty są pięciopłatkowe i pojawiają się na wzniesionych pędach zgromadzone zwykle w 2–3-sztukowe grupy.
Fioletowe kwiaty wiosenne to jedna z najpiękniejszych ozdób runa leśnego oraz przydomowych rabat. To rośliny, obok których z pewnością nie można przejść obojętnie. Wiele z zaprezentowanych przez nas uznawanych jest za pospolite, ale niektóre stanowiły dla nas prawdziwe odkrycie. Niezależnie od stopnia popularności, jedno jest pewne – kwiaty takie warto sadzić i podziwiać.
Często zadawane pytania
Jakie kwiaty są zwiastunami wiosny?
Kwiaty, które są zwiastunami wiosny, to m.in.:
- krokusy;
- przebiśniegi;
- śnieżyczki;
- pierwiosnki;
- narcyzy;
- zawilce;
- bratki.
Jakie kwiaty kwitną na fioletowo?
Kwiaty, które kwitną na fioletowo, to m.in.:
Jakie rośliny kwitną w marcu?
Rośliny, które kwitną w marcu, to m.in.:
- krokusy;
- przebiśniegi;
- śnieżyczki;
- pierwiosnki;
- irysy;
- forsycje;
- wierzby.
Jakie drzewo kwitnie na fioletowo?
Drzewo, które kwitnie na fioletowo, to jałowiec pospolity. Jest to roślina iglasta o kolorze ciemnozielonym, która w okresie wiosny wytwarza męskie i żeńskie szyszki kwiatowe. Szyszki męskie mają barwę fioletową, co nadaje drzewu charakterystyczny kolor w czasie kwitnienia.