Najpiękniejsze rośliny cebulowe kwitną wiosną, latem i jesienią. Odpowiednio dobierając gatunki, można uzyskać całoroczną ozdobę w ogrodzie. Poznaj wyjątkowe kwiaty, które mogą rosnąć na rabatach, jako żywopłoty oraz w kolekcjach roślin.
Charakterystyczna uroda kwiatów cebulowych sprawia, że zajmują one szczególne miejsce w ogrodach przydomowych. Sprawdź, jakie rośliny cebulowe polecane są do nasadzeń w uprawie amatorskiej.
Pielęgnacja wiosennych roślin w ogrodzie
W uprawie roślin cebulowych ważne jest wybranie odpowiedniego stanowiska do posadzenia cebul. Większość gatunków preferuje miejsca dobrze nasłonecznione. W lekkim zacienieniu urośnie czosnek niedźwiedzi, irys, przebiśnieg i śnieżyca. Zasadniczo rośliny te lubią żyzną, przepuszczalną ziemię. Niektóre gatunki wyglądają bardzo dobrze na skalniakach. Miniaturowe narcyzy i krokusy doskonale prezentują się w donicach ustawionych w domu i na zewnątrz.
Jak sadzić i uprawiać ozdobne rośliny cebulowe?
Warto zauważyć, że zdecydowana większość roślin wyrastających z cebul lepiej wygląda w grupie. Same cebulki są organem magazynującym substancje pokarmowe. Umieszcza się je w glebie na głębokość odpowiadającą 2-3 wysokościom cebuli. Termin sadzenia trwa od sierpnia do połowy listopada dla roślin kwitnących wiosną i od kwietnia do maja dla roślin, ozdobnych latem i jesienią. Nie należy jednak robić tego zbyt późno ani zbyt wcześnie. Opóźnione sadzenie cebul i bulw uniemożliwia im dobre ukorzenienie się przed nadejściem mrozów. Gdy ten zabieg wykonywany jest w pierwszej połowie roku, organy spichrzowe są bardziej narażone na przymrozki wiosenne.
Odpowiednie podłoże dla cebul
Przed sadzeniem warto zadbać o zasobność gleby w substancje pokarmowe. Wymieszaj podłoże z kompostem, a podczas wegetacji stosuj nawóz ogrodniczy. Większość roślin cebulowych preferuje lekko kwaśny odczyn podłoża. Po przekwitnięciu należy postarać się, aby ziemia była wilgotna aż do momentu, gdy liście zaczną żółknąć. Troskliwy ogrodnik powinien oszczędnie podlewać roślinę, aby mogła zmagazynować w cebuli wszystkie potrzebne substancje.
Popularne rośliny cebulowe kwitnące wczesną wiosną
Niektóre dobrze znane wiosenne kwiaty wyrastają z podziemnych cebul. Gdy w ogrodzie leży jeszcze śnieg, przebiśniegi i krokusy wychylają się z gleby. Wiosenne gatunki to również cebulica, szafirek, irys i czosnek ozdobny. Hiacynt jest rośliną o kolorowych, pachnących kwiatostanach, często dostępną w sklepach w marcu i kwietniu. Z kolei narcyz kojarzy się z Wielkanocą i jest popularną dekoracją wiosennego stołu i parapetu. Oba te gatunki doskonale nadają się do uprawy w pojemniku. Po przekwitnięciu można przechować cebulki, aby jesienią trafiły do gruntu.
Późna wiosna, lato i jesień – kwiaty cebulowe
Wiosną rozpoczynają niskie tulipany botaniczne. W większych ogrodach spotyka się niezwykle efektowne kwiaty szachownicy cesarskiej. Rośliny cebulowe i bulwiaste kwitnące wiosną można wykopywać z gleby po uschnięciu liści i przechowywać je aż do jesieni w suchym i chłodnym miejscu. Lilie i mieczyki trzeba delikatnie wykopać, wysuszyć i przechowywać je aż do wiosny. Bulwy sadzi się do gruntu pod koniec kwietnia i w maju.
Czy cebulki kwiatów mogą zimować w gruncie?
Wiosenne rośliny cebulowe zimują w gruncie. Gdy liście usychają, wszystkie substancje odżywcze przechodzą do organów podziemnych. Gdy temperatura znacznie spadnie, należy okryć miejsce posadzenia roślin cebulowych. Do tego celu można wykorzystać gałęzie drzew i krzewów iglastych lub suche liście. Warto zabezpieczać cebulki kwiatowe przed mrozem, ponieważ mogą one nie przetrwać znacznych spadków temperatur.
Wybierz odmiany roślin cebulowych najlepiej nadające się do twojego ogrodu. Dzięki nim możesz cieszyć się kolorowymi kwiatami przez cały sezon. Kompozycja będzie dekoracyjna jeszcze dłużej, gdy na rabacie zestawisz ze sobą gatunki zakwitające wczesną wiosną oraz latem.