Żółte kwiaty wiosenne
- żonkil – kwitnie na przełomie marca i kwietnia
- krokus – kwitnie w marcu
- hiacynt – żółci się od kwietnia do maja
- tulipan – zakwita na początku marca lub w maju, zależnie od odmiany
- narcyz – krewny żonkila; wyrasta wczesną wiosną
- pierwiosnek – kwitnie w marcu lub w kwietniu
- złoć żółta – zdobi ogród od marca do maja
- fiołek ogrodowy – może kwitnąć od marca do października
- forsycja – żółci się od początku marca
Kwiaty wiosenne – żonkil
Najpopularniejsze żółte kwiaty wiosenne? Żonkile! Są to około 40-centymetrowe kwiaty o długich łodygach kwiatowych. Ich liście są wąskie, posiadają średnio zielony kolor. Kwiaty żonkila mają jednolity, żółty kolor, ich średnica dochodzi do 3 centymetrów. Płatki kwiatów są szpiczaste.
Żonkile (Narissus jonqauilla) są jednymi z najwcześniej kwitnących kwiatów, dlatego z powodzeniem można je uznać za jedne z objawów wiosny. Zaczynają kwitnąć na przełomie marca i kwietnia, a ich kwiaty utrzymują się przez kolejny miesiąc. Są kwiatami cebulowymi, bardzo łatwymi w uprawie, które nie wykazują żadnych szczególnych wymagań glebowych. Można je sadzić zarówno w doniczkach, jak również w ogrodach. Kwitną najobficiej po dwóch, trzech latach od zasadzenia.
Cebulki sadzi się pod koniec lata i w tym czasie należy obficie je podlewać, ponieważ rozpoczynają proces ukorzeniania. W jednym miejscu mogą pozostawać około ośmiu lat. Po tym czasie należy je wykopać, zaprawić środkiem przeciwgrzybiczym, osuszyć i oczyścić z łusek.
Wiosenne kwiaty – krokus
Krokus jest wieloletnią rośliną bulwiastą, która zimuje w gruncie. Jego liście są trawiaste, wąskie, pokryte szarymi lub białymi podłużnymi paskami. Kwiaty krokusów są duże, o kielichowatym kształcie i miodowym zapachu. Mogą przybrać różne barwy:
- żółtą;
- białą;
- fioletową;
- liliową;
- niebieską;
- purpurową;
- dwukolorową.
Krokusy kwitną w marcu i uznawane są za jedną z pierwszych oznak nadchodzącej wiosny.
Krokusy można sadzić zarówno w doniczkach, jak i w ogrodzie. Wymagają piaszczysto-próchniczej, przepuszczalnej gleby oraz słonecznego stanowiska. Wysadza się je jesienią i podlewa regularnie i umiarkowanie podczas suszy.
Żółte kwiaty wiosenne – hiacynt
Hiacynty nazywane są posłańcami wiosny. Są roślinami cebulowymi dorastającymi do 40 centymetrów wysokości. Pośród ich długich, wąskich liści wyrasta okazały kwiatostan składający się z wielu dzwonkowatych kwiatów o pięknym, bardzo intensywnym zapachu.
Hiacynty nie należą do trudnych w uprawie i wymagających kwiatów. Lubią nasłonecznione stanowiska i żyzną, kwaśną oraz niezbyt wilgotną glebę. Nie trzeba ich nawozić. To rośliny wielosezonowe, których cebulki z łatwością przetrwają zimę w glebie. Hiacynty można również z powodzeniem uprawiać w domowych doniczkach.
Porady dla Rośliniarzy
Po przekwitnięciu należy uciąć pęd kwiatowy hiacynta – na jego miejscu wyrośnie nowy. Kiedy utniesz ostatni pęd, i po podlewaniu nowy nie rośnie, poczekaj aż uschną mu liście. Cebulkę możesz przechować w doniczce, w ciemnym miejscu przez około 8 tygodni.
Wiosenne kwiaty cebulowe – tulipan
Tulipany bez wątpienia są najpopularniejszymi roślinami cebulowymi, które wczesną wiosną kwitną w ogrodzie. Są one filarem żółtych kwiatów wiosennych.
Liście tulipanów zależne są od gatunku i mogą przybrać jajowaty, eliptyczny lub równowąski kształt. Pokryte są woskowatym nalotem. Wraz z kwiatami osadzone są na sztywnym pędzie. Standardowy pojedynczy kwiat tulipana składa się z sześciu płatków i osiąga długość nieprzekraczającą dziesięciu centymetrów. Płatki tulipanów przybierają niemalże każdy kolor poza niebieskim.
Najwcześniejsze tulipany zakwitają już na początku marca. Odmiany późne kwitną dopiero w połowie maja. Cebule tulipanów są jednoroczne, ale co roku tworzą wokół siebie cebule potomne.
Tulipany sadzi się w październiku w słonecznych miejscach i przepuszczalnej, niezbyt suchej glebie. W czasie sezonu warto je nawozić. Zaleca się, aby cebule rokrocznie były wykopywane.
Roślina do ogrodu – narcyz
Narcyz to popularny kwiat wiosenny, przeważnie w żółtym kolorze. Na świecie występuje kilkadziesiąt gatunków narcyzów. Ich kwiaty składają się z sześciu płatków okwiatu oraz specyficznej rurki nazywanej przykoronkiem.
Narcyz to roślina łatwa w uprawie, odporna i zdolna do zimowania w glebie. Narcyzy wyrastają wczesną wiosną. Najpierw wypuszczają pędy liściowe, następnie pośród nich wyłania się łodyga kwiatowa, na końcu której znajduje się kwiat. Cebulki narcyzów są wieloletnie.
Pierwsze wiosenne kwiaty – pierwiosnek
Pierwiosnek jest byliną o niewielkiej wysokości, która w naturalnym stanie posiada kremowo-żółty kolor. Kwiat jest częstą ozdobą rabat i skalniaków, ale można go zakupić również w doniczkach. Odmiany szklarniowe przybierają wiele barw.
Pierwiosnek posiada podługowate, ciemnozielone liście o ząbkowanych brzegach. Na ich spodniej stronie zarysowują się drobne włoski. Pośród liści wyrastają piękne, zebrane w baldachy kwiaty. W zależności od odmiany, korona kwiatowa jest pięciopłatkowa lub pełna. Pierwiosnki są roślinami zielonymi przez cały rok. W ogrodzie kwitną w marcu lub kwietniu. Pierwiosnki w doniczkach będą ukwiecone już w styczniu.
Pierwiosnki najlepiej rosną w półcienistym miejscu i w próchniczym, przepuszczalnym oraz wilgotnym podłożu. To roślina odporna na mróz, którą rozsadza się z nasion lub podziału kępy.
Kwiaty kwitnące wiosną – złoć żółta
Złoć żółta jest niewielką rośliną cebulową, której wysokość mieści się w granicach pomiędzy 10 a 30 centymetrów. Z pojedynczej cebulki wyrasta jeden zielony liść z białą nasadą oraz jeden pęd kwiatowy. Na szczycie pędu rozwija się od trzech do siedmiu jasnożółtych kwiatów. Tworzą one baldachowaty kwiatostan. Ich cechą charakterystyczną jest umiejętność zamykania się na noc oraz podczas niekorzystnej pogody. Złoć kwitnie od marca do maja, a następnie przekwita i wysycha.
Złoć spotyka się najczęściej w lasach liściastych, w zaroślach, przy rzekach, strumieniach i na innych terenach wilgotnych. Bylina nie ma szczególnych wymagań, ale preferuje słoneczne i półcieniste stanowiska oraz wilgotne, próchnicze, piaszczysto-gliniaste gleby obfitujące w azot i wapń.
Żółte kwiaty do ogrodu – fiołek ogrodowy
Fiołków chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Te piękne kwiaty występują w wielu kolorach, wśród których znajduje się również żółty. Fiołki kwitną od marca aż do października. Preferują stanowiska słoneczne oraz umiarkowanie wilgotną glebę o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Fiołki często sadzi się w donicach na tarasach, balkonach i parapetach, ale również na rabatach, i obwódkach oraz w przydomowych ogrodach.
Kwiaty zwiastujące wiosnę – krzew forsycji
Jednym z pierwszych zwiastunów nadchodzącej wiosny są żółte kwiaty pokrywające gałęzie krzewu forsycji. Nie sposób ich nie znać, ponieważ to bardzo popularna roślina ozdobna, która gości zarówno w ogrodach, jak i parkach, czy przy miejskich chodnikach. Forsycja jest krzewem z gatunku oliwkowatych, którego gałęzie na początku marca pokrywają się tysiącami maleńkich, żółtych kwiatów. Krzewy rosnące naturalnie są pod ochroną.
Forsycję należy sadzić w dobrze nasłonecznionych lub lekko zacienionych miejscach, ale w cieniu wydaje znacznie mniej kwiatów. Krzew nie toleruje silnego wiatru i suszy. Młode i małe rośliny mają bardzo płytki system korzeniowy, dlatego należy je regularnie podlewać. Forsycję ogrodową sadzi się wczesną wiosną. Domowe odmiany doniczkowe można sadzić przez cały okres wegetacyjny.
Żółtych kwiatów wiosennych jest tak wiele, że nie sposób wymienić ich wszystkich. Niezależnie od odmiany każdy z nich jest zwiastunem wiosny, a więc znakiem, że przyroda zaczyna budzić się do życia. Ponadto żółty kolor to kolor energii i nadziei. Warto mieć go w swoim ogrodzie.
Najczęściej zadawane pytania
Jakie rośliny kwitną w marcu?
Złoć żółta, tulipany, hiacynty, oraz dereń jadalny i forsycja.
Co kwitnie w kwietniu na żółto?
Żonkile i pierwiosnki.
Jakie kwiaty na balkon w marcu?
Fiołki i bratki to naczelne gwiazdy marcowych balkonów. Poza nimi, równie efektywne będą hiacynty.