Niejednokrotnie w ogrodzie ciekawym rozwiązaniem może się okazać dziurawiec ozdobny. Z jego zastosowaniem osoby zainteresowane mogą tworzyć ciekawe kompozycje na swoich terenach zielonych. Omawiany krzew nie jest trudny w hodowli. Do dyspozycji są tu różnorodne odmiany. Wśród nich wymienić można chociażby Hypericum Hidcote. Wiele osób ceni sobie zwyczajny wariant dziurawca, gdyż uważają go za roślinę leczniczą. Warto jednak zdawać sobie sprawę z istnienia propozycji o charakterze dekoracyjnym, które można wykorzystywać do opracowywania intrygujących aranżacji ogrodowych. Dowiedz się więcej!
Dziurawiec ozdobny – podstawowe informacje na temat tej rośliny
Dziurawiec ozdobny ma zielone pędy, które dosyć szybko się rozrastają. Żółte kwiaty omawianej rośliny mają w środku urocze pręciki i bez wątpienia mogą przyciągać uwagę i znaleźć zastosowanie jako dekoracja ogrodu. Okres kwitnienia tego zimozielonego krzewu przypada na porę letnią. Dość długo można cieszyć się zatem pięknym, kwiatowym krajobrazem. Okaz ten może osiągać nawet 100 cm wysokości. Z czasem nabiera odporności na mrozy, choć zawsze warto zatroszczyć się tutaj o odpowiednią ochronę krzewu. Na pędach zawiązują się ładne owoce, ale trzeba pamiętać o tym, że nie są one jadalne.
Jak uprawiać dziurawiec ozdobny w ogrodzie? Sprawdź przydatne wskazówki!
Nasiona omawianej rośliny należy umieścić bezpośrednio w gruncie jesienią. Robi się to mniej więcej w okresie października i listopada, kiedy jeszcze nie ma mrozów. Można również przygotować sadzonki, a później posadzić je w ziemi. Wiosną można nawozić krzew przy wykorzystaniu kompostu. Dziurawiec ozdobny może się doskonale sprawdzić na rabatach lub też w charakterze dosyć niskiego żywopłotu. Oba rozwiązania mogą się okazać bardzo efektowne, dlatego też warto dokładnie przeanalizować swój pomysł na obecność tego krzewu w swoim ogrodzie.
Jakie wymagania ma dziurawiec ozdobny? Sprawdź ciekawe informacje!
Niewielkich rozmiarów kwiaty to bez wątpienia wspaniała dekoracja terenu zielonego. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki do tego, aby mogła się ona rozkrzewić. Gleba dla omawianego wariantu dziurawca powinna być:
- przepuszczalna
- żyzna
- wilgotna
Okaz potrzebuje stanowiska nasłonecznionego lub też usytuowanego w półcieniu. Nie jest to szczególnie wymagająca roślina, dzięki czemu jej hodowla jest dosyć prosta.
Pielęgnacja ozdobnego dziurawca – co warto wiedzieć na ten temat?
Trzeba pamiętać o tym, że o posiadane rośliny należy odpowiednio dbać. W przypadku dekoracyjnego wariantu dziurawca dobrze jest zatroszczyć się tutaj o umiarkowane podlewanie. Trzeba robić to z wyczuciem, gdyż okaz nie powinien mieć zbyt mokrego podłoża. Nie należy go również przesuszać. Warto więc po prostu bacznie obserwować stan rośliny. Wczesną wiosną trzeba przycinać krzew. Ważne jest to, aby sumiennie usuwać po zimie uszkodzone pędy.
Dziurawiec zwyczajny a ozdobny – czym się różnią i o czym należy pamiętać?
Wariant ozdobny dziurawca dość łatwo pomylić ze zwyczajnym. Druga ze wskazanych roślin ma nieco mniejsze kwiaty, choć ich kolor jest podobny. Ciekawym pomysłem może być wykorzystanie w swoim ogrodzie obu okazów. Dzięki temu można stworzyć niejednokrotnie nieco łąkowy krajobraz. Żółte kwiaty mogą również wspaniale komponować się z innymi roślinami. Interesującą opcję stanowić może tutaj bez wątpienia stworzenie kompozycji z zastosowaniem barwy czerwonej, czy też niebieskiej. Dobrze jest więc uważnie przeanalizować rozplanowanie swojego ogródka.
W procesie planowania swojej przestrzeni zielonej bez wątpienia warto wykazać się starannością. Trzeba uważnie analizować tworzone kompozycje, a także zastanowić się nad tym, czy ma się czas, aby poświęcać go roślinom. Umiejętna pielęgnacja posiadanych okazów wymaga wiedzy oraz zaangażowania. Niezbędne jest tutaj skrupulatne planowanie działań, a także reagowanie na zapotrzebowanie roślin. W sferze aranżacji ogródka do dyspozycji są naprawdę rozbudowane możliwości, dlatego też decyzje podejmowane w tym obszarze powinny być świadome i dobrze przemyślane.