Dracena Sandera (Dracena sanderiana) nazywana jest potocznie szczęśliwym bambusem. Nazwę tę zawdzięcza swojemu wyglądowi. Jej segmentowane, często fantazyjnie skręcone pędy zwieńczone pióropuszem długich, wąskich liści do złudzenia przypominają bambus. Jest to jednak pochodząca z Azji dracena. Jak o nią dbać, by rosła i rozwijała się w domu? Przeczytaj!
Dracena Sandera – pielęgnacja
Dracenę Sandera można uprawiać na 2 sposoby – w ziemi lub w wodzie. Obydwa sprawdzają się dobrze i są dla rośliny odpowiednie, jednak najczęściej w domach stosowana jest uprawa hydroponiczna.
Dracena Sandera – uprawa w wodzie
Roślinę najczęściej można spotkać w postaci zanurzonego w wodzie zielonego, sztywnego, spiralnie skręconego segmentowanego pędu z pióropuszem liści na szczycie. W hydroponicznej uprawie draceny niezwykle ważna jest jakość wody. „Lucky Bamboo” nie toleruje chloru, który powoduje żółknięcie i więdnięcie liści rośliny. Idealna będzie dla niego woda przegotowana (i odstawiona na 1-2 dni), przefiltrowana lub źródlana. Należy zmieniać ją raz w tygodniu. Zamiast wody możesz zastosować specjalny hydrożel wzbogacony w składniki odżywcze.
Do uprawy w wodzie idealne będzie wysokie, wąskie, szklane naczynie. Pędy powinny być zanurzone na maksymalnie 4-5 cm. Głębiej zatopiona roślina może zacząć gnić. Przy zmianie wody pamiętaj o tym, by dokładnie umyć zarówno naczynie, jak i korzenie draceny. Zapobiegnie to rozwojowi glonów oraz bakterii.
Dracena Sandera – uprawa w ziemi
Roślinę można uprawiać też tradycyjnie, posadziwszy ją w doniczce wypełnionej ziemią. Podłoże powinno być lekkie i dobrze przepuszczalne, może to być np. ziemia do dracen. Pamiętaj, by ziemia była zawsze lekko wilgotna, lecz nie mokra. Doniczka koniecznie musi mieć otwór odpływowy i dno wyłożone drenażem, by korzenie nie uległy zalaniu.
Dracena Sandera – stanowisko
„Lucky Bamboo” dobrze rozwija się w miejscu jasnym, lecz nie może być wystawione bezpośrednio na działanie promieni słonecznych, ponieważ mogą one spalić liście rośliny. Dracena reaguje także na brak światła – jej liście stają się wtedy wiotkie, blade i wyciągnięte. Wymaga stałej, całorocznej temperatury w okolicy 20-24°C. Powietrze w pomieszczeniu powinno być odpowiednio wilgotne. „Szczęśliwy bambus” będzie rósł dobrze w pobliżu nawilżacza powietrza i z dala od kaloryfera. Dobrym sposobem na zapewnienie roślinie optymalnej wilgotności jest umieszczenie na podstawce nawilżonego keramzytu oraz regularne zraszanie draceny.
Dracena sanderiana – rozmnażanie
Dracenę Sandera niezwykle łatwo rozmnożyć. Wystarczy odrobina wilgoci, by nawet z kawałka pędu uzyskać nową roślinę. Ułam pęd z dwoma węzłami lub ulistniony pęd boczny i zanurz w wodzie, a po krótkim czasie wypuści korzenie. Nowopowstałe rośliny nie będą miały jednak już takich fantazyjnych kształtów, ponieważ nie występują w tej postaci w naturze – są wynikiem pracy ogrodników.
Dracena Sandera – nawożenie
Roślinę możesz nawozić od wiosny do jesieni. Do tego celu używaj specjalnych nawozów do upraw hydroponicznych. Warto je rozcieńczać, ponieważ dracena Sandera jest bardzo wrażliwa na przenawożenie – na jej liściach mogą pojawić się żółte plamy. Jeśli roślina wygląda zdrowo, możesz całkowicie zrezygnować z jej nawożenia.
Czy dracena Sandera jest trująca?
„Lucky Bamboo” jest rośliną toksyczną, dlatego trzeba uważać, by nie podgryzały je zwierzęta oraz by stała w miejscu niedostępnym dla dzieci. Na zatrucie szczególnie narażone są koty, które lubią podgryzać rośliny.
Ta niezwykle fantazyjna roślina z pewnością będzie doskonałą ozdobą każdego domu. Świetnie wygląda uprawiana w szklanych misach czy naczyniach z wodą lub hydrożelem. Równie dobrze prezentuje się w doniczce. Na pewno stworzysz z niej niebanalne kompozycje.