Corokia jest unikatowym krzewem, który poza niewielkimi listkami wypuszcza pąki żółtych kwiatów. Krzew idealnie pasuje do nowoczesnych wnętrz. Przypomina wyglądem drzewko bonsai.
Naturalne występowanie rośliny
Corokia nie jest popularną rośliną doniczkową, rzadko kiedy możesz ją gdzieś spotkać. W Polsce możesz uprawiać ją wyłącznie w doniczce. Pochodzi z Nowej Zelandii oraz Australii, gdzie jest wiecznie zielonym i stosunkowo dużym krzewem, około 2-3 metry wysokości. Wygląda naprawdę niezwykle.
Corokia cotoneaster – charakterystyka roślinki
Ma bardzo charakterystyczny pokrój, dlatego nazwano ją krzewem zygzakowatym. Zawdzięcza to swoim gałązkom, które kierują się we wszystkie strony i nie są równomierne. Początkowo pędy gęsto są pokryte szarosrebrnym nalotem (kutnerem). Starsze okazy mają ciemną korę, drewnieją, a nalot znika. Pędy osiągają 45-50 cm wysokości.
Listki są drobniutkie, rozsiane chaotycznie po całej roślinie. Mają charakterystyczny wygląd, ponieważ do połowy są lancetowate, a górna ich część jest jajowato zaokrąglona oraz posiada dwa boczne wcięcia. Górna blaszka jest zielona, lekko omszona. Od spodu, podobnie jak pędy, blaszka jest srebrzyście omszona. Liście są kwintesencją tej rośliny. Corokia wygląda jak nagie i skomplikowane drzewko bonsai, ale jej drobne listki dodają jej atrakcyjności.
Na wiosnę w kątach liści pojawiają się niewielkie, żółte kwiatuszki o gwiazdkowatym kształcie. Po przekwitnięciu wyrastają małe, okrągłe i czerwone jagody.
Uprawa
Uprawa corokii stanie się bezproblemowa, jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki do rozwoju. Stanowisko powinno być słoneczne, podłoże przepuszczalne, a temperatura dostosowana w zależności od pory roku.
Stanowisko
Niezwykła roślina lubi stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Roślina wymaga światła, lecz rozproszonego, sprawdzi się także półcień. Krzew nie powinien stać w kuchni w towarzystwie kuchenki gazowej. W okresie letnim może stać na zewnątrz, na tarasie lub balkonie. Zbyt duża ilość promieni słonecznych może przesuszyć pędy oraz spowodować poparzenie listków. Z pierwszymi zimniejszymi nocami musisz zabrać ją do pomieszczenia.
Podłoże
Corokia preferuje dobrze przepuszczalne i zdrenowane podłoże. Do doniczki warto użyć odpowiedniej gleby lub pomieszać ziemię ogrodniczą, żwirek, piasek, granulat lub inne dodatki, które poprawią przepuszczalność ziemi.
Temperatura
Roślina jest wrażliwa na niskie temperatury. Do uprawy wymaga minimum 20-25°C. Zimą obniża swoje wymagania, zmniejsz temperaturę maksymalnie do 15°C
Zimowanie
W czasie zimy corokia powinna być w jasnym miejscu. Roślina na zimę powinna mieć ograniczoną ilość wody w doniczce. Jeśli nie zastosujesz się do tych wskazówek, twoja roślina nie przetrwa zimy lub nie zakwitnie w następnym sezonie.
Pielęgnacja krzewu w doniczce
Pielęgnacja coroki głównie polega na optymalnym podlewaniu rośliny. Krzew nie toleruje nadmiaru wody w doniczce. Stałe przelania zaszkodzą korzeniom, należy robić to z umiarem. Lepiej podlewać ją częściej a małymi porcjami. Przed nawodnieniem sprawdź, czy ziemia w doniczce przeschnęła.
W kwestii nawożenia corokia nie jest wymagająca. Umiarkowane nawożenie mineralne przyda się w kolejnych sezonach na przestrzeni wiosny i lata. Skorzystaj z mieszanek mineralnych, które są rozpuszczalne w wodzie i przeznaczone do roślin doniczkowych.
Roślina toleruje cięcie, bez problemu możesz kształtować jej pokrój. Zrób to przed rozpoczęciem wzrostu i rozwoju pędów, zatem na wiosnę.
Gdzie najlepiej prezentuje się corokia?
Roślina doniczkowa jest nietypowa i unikatowa, idealnie nada się w nowoczesnych mieszkaniach i minimalistycznych wnętrzach. Jej pokrój przywodzi na myśl drzewka bonsai. Corokie niełatwo dostać, jest bardzo rzadka. Nie zakupisz jej w typowej kwiaciarni, nawet ciężko ją znaleźć na aukcjach w internecie. Cena niewielkiej sadzonki zaczyna się od 50 złotych w górę. Pomimo tego, prezentuje się naprawdę dobrze. Nie stawiaj jej w towarzystwie innych roślin, pozostaw ją samotną.
Egzotyczna roślina ma swoje wymagania, którym trzeba sprostać. Musisz dopilnować, aby jej nie przelać i nie zapomnij uchronić przed niską temperaturą.