Daktylowiec niski to jeden z gatunków palmy naturalnie występujący na terenie Azji, jednak w uprawie doniczkowej zyskał popularność na całym świecie. Sprawdź, jak uprawiać daktylowiec, by zyskać liczne odrosty i piękny pokrój.
Palma daktylowa uprawiana w warunkach domowych zwykle nie osiąga wysokości większej niż 3 metry i raczej nie zakwita. Dochodzi do tego, gdy dany egzemplarz rośnie na zewnątrz, na przykład w ogrodzie. Daktylowca można rozpoznać po jego charakterystycznych liściach i pniu. Jak dokładnie wygląda i jak go prawidłowo uprawiać i pielęgnować? Sprawdź!
Daktylowiec niski i jego cechy charakterystyczne
Daktylowiec ma grubą, chropowatą i włóknistą kłodzinę, czyli pień. Na jego szczycie wyrasta efektowny, pierzasty pióropusz dużych, rozłożystych liści, które przewieszają się na linii łuku na boki. Na jedną gałązkę składają się długie, zielone i lancetowate listki osadzone na ogonku w jednej płaszczyźnie. Zwykle mają także niewielkie ciernie.
Palma tego gatunku zakwita zwykle w warunkach naturalnych, a kwiaty są bardzo drobne i w kolorze żółtym lub kremowym. Zebrane są one w gęste i obfite zwisające wiechowato kwiatostany. Kiedy przekwitną, w ich miejscu rozwijają się niewielkie, podłużne owoce.
Jeśli chodzi o pokrój rośliny, w naturze przypomina krzak z wieloma odrostami, zaś w doniczce będzie to zwykle jeden, raczej krótki pień.
Uprawa Phoenix roebelenii
Daktylowiec niski to roślina, która bardzo lubi ciepło, dlatego minimalna temperatura, w której powinien być uprawiany, to temperatura pokojowa, a nawet wyższa. Ostatecznie jest to okaz egzotyczny, dlatego stanowisko ciepłe i jasne jest w jej przypadku wskazane. Pamiętaj jednak, żeby chronić daktylowca przed bezpośrednim nasłonecznieniem.
Podłoże i podlewanie
Jeśli chodzi o podłoże, najbardziej odpowiednim będzie żyzne, próchnicze i dobrze przepuszczalne. Ziemia w donicy powinna być przy tym stale lekko wilgotna. Daktylowiec, jak większość palm tropikalnych, nie lubi ani zbytniej suszy, ani także przelania, dlatego jego podlewanie powinno być umiarkowane. Należy chronić daktylowca również przed zbyt suchym powietrzem. W takich warunkach końcówki jego liści bardzo szybko będą zasychać i wyglądać nieestetycznie. Dobrze jest w pobliżu rośliny umieścić naczynia lub podstawki wypełnione wodą z keramzytem lub nawilżacz powietrza. Daktylowca można także zraszać miękką wodą.
Nawożenie
W przypadku daktylowca niskiego jak najbardziej można stosować nawóz wieloskładnikowy, a najlepiej, żeby był przeznaczony specjalnie do palm. W zbyt suchych warunkach na roślinach lubią żerować przędziorki, które obniżają estetyczny walor okazów.
Zalety domowej uprawy daktylowca niskiego
Jest to jedna z najniższym palm, które uprawia się w domach (gatunek karłowaty). Ten wyjątkowo dekoracyjny gatunek będzie się wspaniale rozwijał w ciepłych i jasnych mieszkaniach. We właściwych warunkach, jeśli chodzi o wilgotność powietrza, będzie stanowić prawdziwą, elegancką ozdobę przestrzeni wokół. Jeśli jesteś posiadaczem zimowego ogrodu albo niewielkiej szklarni, daktylowiec niski bardzo dobrze odnajdzie się w takich przestrzeniach.
Uprawa daktylowca niskiego w zamkniętych pomieszczeniach jest jak najbardziej możliwa, jeśli tylko zapewnisz mu odpowiednie warunki do rozwoju. Ładnie rozwinięte liście będą świadczyć o tym, że wybrałeś dla rośliny właściwe stanowisko, a także podłoże bogate w próchnicę. By zapewnić daktylowcowi wspomnianą wilgotność, co jakiś czas możesz dodatkowo spryskiwać jego wygięte liście odstaną, miękką wodą. Pamiętaj, że roślinę tę podlewamy umiarkowanie tak, aby nie dopuścić do całkowitego przesuszenia podłoża, ale także by nie narażać daktylowca na przesadną wilgoć, która może prowadzić do chorób grzybowych.