Jabłka i gruszki to jedne z najpopularniejszych w Polsce owoców. Z tego powodu na terenie naszego kraju uprawia się kilka odmian gruszy. Jakimi cechami odznacza się to owocowe drzewko? Jakie warunki preferuje? Czy jej pielęgnacja wymaga dużego nakładu pracy?
Grusza może być uprawiana zarówno w większych sadach, jak i ogrodach. Odznacza się licznymi właściwościami jak chodzi o smak, ale także wpływ na zdrowie człowieka. Nie da się ukryć, że to drzewa owocowe spełniają także rolę dekoracyjną. Zawitają na biało delikatnymi pąkami. Jak uzyskać zdrowe i soczyste owoce gruszy? Dowiedz się jak sadzić poszczególne gatunki i jak je pielęgnować.
Grusza – występowanie i symbolika tego gatunku drzewa owocowego
Grusza to drzewo typowo azjatyckie, a konkretnie z terenów Eurazji. Różne jej gatunki i odmiany występują w całym tym obszarze. Z uwagi na swoją urodę, a także kształt owoców, roślina ta zaczęła uchodzić za symbol kobiecości i płodności.
Do najbardziej znanych i chętnie uprawianych grusz zalicza się:
- gruszę konferencję;
- gruszę lukasówkę;
- gruszę Bonkreta Williamsa;
- gruszę komisówkę;
- gruszę Red faworytkę;
- gruszę berę;
- gruszę carolę;
- gruszę polną;
- gruszkę klapsę.
Jak wygląda drzewo gruszy?
Grusza to delikatne i smukłe drzewo liściaste o niedużej wysokości. Posiada cienkie i wiotkie pędy, na których znajduje się wiele, gęsto występujących liści. Ostatnie z wymienionych przybierają różny kształt w zależności od konkretnej odmiany rośliny. Może być zatem lancetowaty, eliptyczny, jajowaty lub wydłużony. Brzegi liści mogą być karbowane albo piłkowane.
Na szczególna uwagę zasługują nie tylko owoce, ale i kwiaty gruszy. Bardzo przypominają one kwiaty jabłoni ze względu na swoja barwę i rozmiar. Gęste i okazałe kwiatostany są jednak bezwonne. Grusza owocuje w podobnym czasie, co jabłoń, a więc między sierpniem a wrześniem. Drzewko wytwarza przeważnie smaczne owoce, choć w przypadku niektórych odmian są one raczej kwaśne niż słodkie.
Uprawa gruszy. Jak sadzić gruszkę, by ładnie zakwitła i owocowała?
Grusza to roślina, która lubi ciepłe i jasne stanowiska. Warto posadzić ją zatem w miejscu osłoniętym od wiatru i dobrze nasłonecznionym. Najlepiej, aby gleba dla gruszy była żyzna i dobrze przepuszczalna. Drzewo to preferuje gleby o lekko kwaśnym odczynie i stałej, umiarkowanej wilgotności.
Jeżeli chodzi o nawożenie gruszy, można zastosować nawóz azotowy w pierwszych latach życia drzewka. Z biegiem lat nawożenie azotem należy ograniczyć. Zarówno kompost, jak i obornik będą dla gruszy doskonałym rozwiązaniem.
Kiedy sadzić gruszę?
Najlepiej jest robić to wiosną, już po ostatnich przymrozkach, na które to drzewo owocowe jest bardzo wrażliwe. Sadzonkę należy umieścić w ziemi na wysokości nasady bryły korzeniowej. Dla jego wzmocnienia można przy okazji dodać do gleby specjalny preparat.
Grusze zapylacze – które to odmiany?
Grusza pospolita to drzewo tzw. obcopylne. To oznacza, że by zakwitło i owocowało, musi zostać zapylone przez inną odmianę. Jeśli w pobliżu nie znajdzie się odpowiedni zapylacz, dana grusza albo nie zakwitnie w ogóle, albo zakwitnie bardzo słabo.
Do najlepszych zapylaczy tego gatunku zalicza się:
- Bonkretę Williamsa;
- Konferencję;
- Komisówkę.
Należy zatem zadbać o to, by tych odmian nie brakowało w sadzie.
Owocowanie poszczególnych rodzajów gruszek
Grusza to drzewo, które owocuje od sierpnia do końca października. W zależności od odmiany różny będzie dokładny termin wydawania owoców, kolor oraz ich smak. Te gruszki, które zbiera się latem i jesienią to owoce deserowe, których raczej się dłużej nie przechowuje. Z kolei grusze tzw. zimowe osiągają dojrzałość już po standardowych zbiorach i te nadają się np. na przetwory.
Cięcie gruszy
Jeśli chodzi o gruszę, przycina się jedynie zbyt słabe gałęzie, pozostawiając krótkie pędy, na których drzewu będzie łatwiej owocować. Przycinanie gałęzi gruszy wymaga wprawy i znajomosci zasad dotyczących ułożenia pokroju rośliny.
Należy wiedzieć, że grusza to gatunek ze skłonnością do nadmiernego owocowania. Z tego powodu należy przerzedzać zawiązki owoców na rzecz zdrowia i estetyki rośliny.
Najczęstsze choroby atakujące gruszę
Grusza to gatunek dość wysoko odporny na schorzenia oraz działanie szkodników, co jednak nie znaczy, że nie choruje nigdy. Najczęstszą przypadłością może być choroba na tle bakteryjnym albo grzybowym.
Jedną z groźniejszych chorób jest rdza gruszy. By jej uniknąć lub ograniczyć ryzyko, można profilaktycznie pryskać drzewko specjalnym środkiem do ochrony roślin. W pełni wiosny na gruszy można zaobserwować łatwo rozpoznawalnego parcha. Objawia się oliwkowymi plamami na spodniej części blaszki. Plamy pojawiają się także na owocach, po czym zasychają, sprawiając, że grusze stają się niesmaczne.
Aby zapobiec takiej sytuacji, w okresie jesiennym można spryskać drzewo roztworem z mocznika o stężeniu 0,5%. Z kolei opryskiwanie wiosenne przeprowadza się na zielonych pędach tuż przed i zaraz po kwitnieniu.
Inną, równie groźną chorobą atakującą gruszę, jest zaraza ogniowa. To bakteryjne schorzenie kwiatów tego owocowego drzewa. Pod jej wpływem natychmiast marnieją, więdną i opadają. Liście z kolei czernieją i zwijają się, pozostawiając pędy gołymi. Grusza zaatakowana przed zarazę ogniową musi zostać usunięta z sadu.
Grusza – właściwości i zastosowanie
Gruszki to nie tylko owoce soczyste i smaczne, ale zawierajace również wiele witamin i minerałów korzystnych w diecie człowieka. Można w niej zatem znaleźć witaminy z grup:
- A;
- B1;
- B2;
- B6;
- K;
- C;
- PP.
Z kolei składniki mineralne zawarte w gruszkach, to:
- potas;
- fosfor;
- wapń;
- magnez;
- sód;
- miedź;
- żelazo;
- bor;
- jod.
Duże ilości błonnika pokarmowego oraz kwasów organicznych to rownież coś, co w gruszkach ceni się najbardziej. Należy jednak podkreślić, że ich zawartość maleje wraz z dojrzewaniem owocu. Im grusza jest starsza, tym więcej będzie w niej węglowodanów.
Dzięki swoim właściwościom grusza wspomaga zatem procesy trawienia, pomaga przy zaparciach, obniża ciśnienie we krwi czy przyspiesza proces gojenia ran. Gruszka wspomaga także procesy odchudzania, dlatego chętnie włączana jest jako składnik wszelkich diet.
Grusza to obok jabłoni jedno z najpopularniejszych drzewek owocowych uprawianych w polskich sadach i ogrodach. Ma bardzo konkretne wymagania uprawowe, jednak warto zadbać o jej dobrostan, by cieszyć się słodkimi, soczystymi i zdrowymi owocami drzewa. Jak każde drzewo owocowe grusza narażona jest na kilka charakterystycznych schorzeń, których ryzyko wystąpienia można obniżyć dzięki odpowiedniej profilaktyce w postaci regularnych, okresowych oprysków.