Krokus jesienny to odmiana popularnego kwiatka, która nie zakwita wiosną, ale jesienią. Coraz częściej można spotkać go w polskich ogrodach. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na jego temat, zapraszamy do lektury.
Krokus jesienny to nietypowy kwiat. Jego cebule sadzi się w sierpniu, a kwitnąć zaczyna w październiku. To właśnie wtedy większość kwiatów już przekwita. Jest łatwy w uprawie, nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i nie ma dużych wymagań. Doskonale sprawdza się na rabatkach i kwietnikach. Podobnie jak krokus wiosenny zachwyca pięknymi kwiatami, które można zobaczyć na jesień. Sprawdź, czym dokładnie charakteryzuje się krokus jesienny, jak go sadzić i które odmiany najlepiej sprawdzą się w ogrodzie.
Krokus jesienny – charakterystyka
Krokus jesienny (łac. Crocus sativus), inaczej nazywany szafranem jesiennym jest niewysoki, osiąga zaledwie od 10 do 20 cm. Posiada gruby pęd, bezpośrednio wyrastający z cebulki. Na jego końcu pojawiają się dość duże, bo mierzącego nawet 6 cm średnicy kwiaty. Posiadają zwartą budowę i widoczne unerwienie. Kolor ich płatków zależy od odmiany, ale najczęściej spotykany jest fioletowe, liliowe i białe. Krokus jesienny to kwiat wytrzymały, odporny na różne warunki atmosferyczne, w tym niskie temperatury. Idealnie sprawdza się do uprawy na skalniakach lub rabatach, a także ogrodach leśnych. Stanowią efektowną ozdobę w każdym miejscu.
Uprawa krokusa jesiennego
Jakie wymagania ma krokus jesienny, jeśli chodzi o jego uprawę? Przede wszystkim preferuje ciepłe, nasłonecznione stanowiska. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, lekko wilgotna i przepuszczalna. Cebulki krokusa jesiennego sadzone są w sierpniu. Należy umieścić je na głębokości około 5 cm, a pomiędzy roślinami zostawić odstęp od 5 cm do 10 cm. Czas kwitnienia rozpoczyna się we wrześniu i trwa to pierwszych przymrozków. Na czas zimy cebule należy przechowywać w gruncie. Na wiosnę pojawi się rozetka wąskich, zielonych liści. W czerwcu zżółkną one i zaschną. Wówczas można wykopać cebulki, ale nie jest to obowiązkowe każdego roku. Niezależnie od tego, czy zostaną na rabacie na cały ten okres, czy postanowisz ponownie posadzić je w sierpniu, jesienią znowu zakwitną. Większość odmian krokusów jesiennych jest odporna na mróz i nie wymaga okrywania na zimę. Jednak warto sadzić je w możliwie jak najcieplejszych, zacisznych i łatwo nagrzewających się miejscach. W przypadku uprawy w chłodniejszych regionach, delikatniejsze odmiany warto jest wyściółkować.
Krokus jesienny – szkodniki
Krokusy jesienne, podobnie jak inne rośliny bulwiaste i cebulowe, mogą być narażone na ataki takich gryzoni jak na przykład myszy i nornice. Mięsiste korzenie są ich przysmakiem, który niezwykle chętnie włączają do swojej diety. W celu uniknięcia podgryzania bulw przez gryzonie, warto posadzić je w specjalnych, przeznaczonych do tego koszyczkach. Dzięki temu dostęp do cebul będzie utrudniony.
Krokusy jesienne – gatunki i odmiany
Jeśli chodzi o krokusy uprawiane są one w kilku odmianach. Poniżej opisujemy te najpopularniejsze.
- Szafran okazały (łąc. Crocus speciosus) jest bardzo bujny. Mierzy od 15 cm do 20 cm. Kwitnie już od września. Jego kwiaty mogą mieć kolor niebieskopurpurowy, liliowoniebieski lub biały. Posiadają widoczną siatkę żyłek. Liśnie pokazują się po okresie kwitnienia.
- Krokus bladożółty (łac. Crocus ochroleucus) ma charakterystyczne, kremowe i bardzo smukłe kwiaty o żółtych gardzielach. Są bardzo drobne. Mają jedynie po 2 cm długości. Liście rozwijają się w tym samym czasie, co kwiaty lub niedługo po nich. Ten gatunek krokusa jesiennego jest jednym z najniższych, osiąga maksymalnie 7 cm wysokości.
- Szafran uprawny (łac. Crocus sativus) posiada intensywnie purpurowe kwiaty z ciemniejszymi żyłkami, które prezentują się bardzo efektownie. Ich średnica wynosi od 5 cm do 7 cm. Czas jego kwitnienia jest nieco późniejszy i przypada na październik. Charakterystyczne, szkarłatne znamiona, które można odnaleźć na słupkach kwiatowych są źródłem krocyny, czyli szafranu. To właśnie dla tego cennego barwnika w przeszłości uprawiano krokusy. Liście szafranu uprawnego rozwijają się razem z kwiatami.
- Szafran średni (łac. Crocus medius) osiąga około 8-10 cm wysokości. Wyróżnia się pięknymi, liliowo-purpurowymi kwiatami z jaskrawymi, pomarańczowymi lub czerwonymi słupkami. Zakwita zwykle w październiku.
Krokus jesienny a zimowit
Krokus jesienny bardzo podobny jest do innego gatunku, jakim jest zimowit. To, co je łączy to kształt i barwa kwiatu. Czas kwitnienia także przypada na ten sam okres. Z tego względu czasami trudno je rozróżnić. Jednak po wnikliwej analizie można zauważyć, że zimowity mają większe i cieńsze płatki oraz sześć pręcików, które zakończone są żółtymi pylnikami. Z kolei krokus jesienny ma mniejsze i bardziej zwarte kwiaty, pokryte siateczką nerwów. Kwiaty tworzone są jedynie przez trzy pręciki.
Krokusy jesienne – gdzie je sadzić?
Jesienny krokus to kwiat, który z powodzeniem może przetrwać na jednym stanowisku przez kilka lat. Warto więc wybrać lokalizację z rozwagą. Krokusy jesienne cudownie prezentują się posadzone na trawniku lub rabacie w niewielkich grupach. Świetnie komponują się także z krzewami. Uroczo wyglądają także wśród innych roślin cebulowych, jako ozdoba skalniaka. Warto tylko pamiętać, że ich stanowisko powinno być słoneczne.
Krokus jesienny to roślina, która zachwyca swoimi kwiatami. Wciąż jednak pojawia się w polskich ogrodach dość rzadko. Dzięki temu jest tym bardziej oryginalny. Z pewnością warto umieszczać go w swoich ogrodowych aranżacjach.