Brzoskwinia (Prunus persica) jest pięknym, owocowym, a jednocześnie dekoracyjnym drzewem, które wytwarza owoce o bardzo smacznym miąższu, oczywiście jeśli jest prawidłowo uprawiane. Jak szybko dojrzewają brzoskwinie?
Zanim zaczniesz uprawiać brzoskwinię we własnym ogrodzie lub na działce, dobrze zapoznaj się wymaganiami tego drzewka. Pochodzi z nieco innej części świata i jeśli nie zadbasz odpowiednio o glebę oraz pielęgnację, może mieć problem z odnalezieniem się w naszych warunkach klimatycznych. Spośród wielu odmian brzoskwini wybierz te, które najbardziej nadają się do sadzenia na polskich działkach. Jak potraktować sadzonki brzoskwini, czy można przyciąć jej gałęzie i jak chronić ją przed szkodnikami? Dowiedz się tego z artykułu!
Charakterystyka drzew brzoskwini
Brzoskwinia należy o rodziny różowatych (Rosaceae) z rodzaju pestkowych (Prunus). W naszych polskich warunkach nie uprawia się jej masowo. Można znaleźć pojedyncze drzewka w uprawie amatorskiej i ponadto jest to tylko jedna odmian rośliny, czyli brzoskwinia zwyczajna. Inne gatunki spotkać można na sklepowych półkach sprowadzane z zagranicy.
Drzewka brzoskwiniowe osiągają wysokość maksymalnie 4 metrów, a ich korona osiąga średnicę nie większą niż 6 metrów. Liście są błyszczące, lancetowate i karbowane i na przestrzeni roku pojawiają się na gałęziach dość późno. Brzoskwinia będzie kwitnąć wiosną, przeważnie w kwietniu, zanim rozwiną się liście.
Kwiaty i owoce
Przybierają barwę różową (różne odcienie) lub białą. Owoce można zaobserwować na drzewie w okresie od lipca do października. Mają postać mięsistych pestkowców w kształcie płasko-kulistym. Ich skórka jest delikatnie omszona i posiada charakterystyczny czerwony rumieniec. Jeśli drzewo jest odpowiednio uprawiane i pielęgnowane, brzoskwinia będzie miała jędrny, kremowy lub żółty miąższ. We wnętrzu każdego owocu znajduje się dość gruba, bruzdowana pestka.
Sadzenie i uprawa brzoskwini. Czy to drzewo o dużych wymaganiach?
Dla tego drzewka owocowego najlepsza będzie ziemia żyzna i dobrze przepuszczalna. Brzoskwinia szczególnie lubi ciepłe podłoża, więc warto pilnować jego temperatury. Odczyn gleby powinien mieścić się w przedziale 6,5–7 pH. Drzewo nie będzie się dobrze rozwijało na podłożu gliniastym, zbitym i torfowym. Brzoskwinia nie zniesie także terenów zbytnio podmokłych.
Roślina do prawidłowego wzrostu potrzebuje dużej ilości słońca i stanowiska osłoniętego od wiatru. Najlepszym miejscem uprawy będą więc łagodne zbocza wystawione w kierunku południowym czy też miejsca bezpośrednio pod ścianami budynków.
W czasie większych mrozów roślina będzie marnieć – jeśli chodzi o mrozoodporność, nie jest to gatunek dobrze tolerujący niskie temperatury. W takich okresach należy osłonić brzoskwinię słomianym chochołem. Wczesne przymrozki nie powinny natomiast wyrządzić większych szkód.
Podlewanie i nawożenie drzewka. Czy można stosować kompost?
Brzoskwinia to gatunek, który jak najbardziej można nawozić nawozem organicznym. Najlepiej nadaje się w tym celu kompost albo obornik zawierające fosfor, potas czy azot. W maju i czerwcu brzoskwinię należy zasilać saletrą. Odczyn gleby, w której zostanie zasadzone drzewko, powinien być odpowiednio kwaśny. Aby tę odpowiednią kwasowość utrzymać, co cztery lata nawieź rośliną nawozem z dużą ilością wapna.
Musisz uważać, by nie posadzić drzewa brzoskwiniowego w zbyt wilgotnej glebie. Nadmiernie mokre otoczenie może prowadzić do gnicia systemu korzeniowego.
Cięcie pędów i gałęzi brzoskwini
Jeśli chodzi o kształt korony brzoskwini, można nadać jej ładną, kotłową sylwetkę. Wówczas jest ona w środku pusta i składają się na nią nie więcej niż cztery konary. Dzięki temu światło będzie docierało z powodzeniem do wszystkich pędów rośliny. Drzewo można formować przycinaniem każdego roku, skracając pędy z roku poprzedniego o mniej więcej połowę. Jeśli chcesz nieco odświeżyć starsze okazy do wzrostu, co kilka lat przytnij je zdecydowanie odważniej.
Drzewo brzoskwiniowe i jego owoce – zastosowanie
Soczyste owoce brzoskwini odznaczają się wspaniałym kolorem i aromatem. Z powodzeniem można je spożywać na surowo, ale doskonale nadają także na przetwory, kompoty czy konfitury. Brzoskwinie zawierają cały szereg składników odżywczych, np.:
- witaminy (C, E oraz z grupy B);
- minerały (fosfor, jod, magnez, potas, sód, wapń, żelazo);
- białko;
- łatwo przyswajalne cukry.
Różne odmiany brzoskwini
Do najbardziej znanych odmian tego owocowego drzewka należą;
- Harnaś;
- Inka:
- Iskra;
- Reliance;
- Red Haven;
- Saturn.
Szkodniki i choroby
Drzewom brzoskwiniowym najbardziej grozi choroba zwana kędzierzawością liści i jest to schorzenie typowo grzybowe. Objawia się ona deformacją liści, szczególnie ich skręcaniem. Ostatecznie liście te całkowicie opadają. Można profilaktycznie zapobiegać grzybowi, wykonując opryski specjalnymi grzybobójczymi preparatami. Inna choroba to zgnilizna drzew pestkowych, którą również zwalcza się przez specjalny oprysk.
Brzoskwinia przyciąga także szkodniki, takie jak:
- mszyce;
- zwójka króweczka;
- pordzewiacz śliwkowy;
- skośnik brzoskwiniaczek.
Brzoskwinia to pięknie kwitnące drzewo owocowe, które dość często można spotkać na polskich działkach czy w ogródkach. Hodowana jest raczej amatorsko i wytwarza bardzo smaczne owoce. Drzewka brzoskwiniowe są mało odporne na mróz, dlatego zimą należy je odpowiednio zabezpieczać, by przetrwały do kolejnego sezonu owocowania. To roślina o dość rozłożystej koronie, którą z powodzeniem można przycinać i dowolnie kształtować tak, by każdy pęd zyskał swobodny dostęp do światła słonecznego.