Wiśnia jest drzewem owocowym, które kojarzy nam się z lekko kwaśnymi letnimi owocami oraz pięknym wiosennym kwitnieniem. Wiśnia wonna, czyli antypka nieco odbiega od standardu wyznaczonego przez jej – bardziej swojską dla nas – kuzynkę. Jej owoce są jadalne, ale rzadko wykorzystywane w kuchni. Zachwyca natomiast oryginalnym wyglądem oraz niepowtarzanym słodkim zapachem, który inspiruje branżę perfumeryjną.
Wiśnia wonna – charakterystyka
Wiśnia wonna jest gatunkiem, który pochodzi z Azji. Powszechnie występuje również w Europie południowo-wschodniej. W zależności od warunków może osiągać od 3 do nawet 12 metrów długości.
Jej pokrój wyróżnia się szeroką rozłożystą koroną, która wyrasta ze stosunkowo niskiego i krępego pnia. Okrągłe i ostro zakończone liście mogą dorastać nawet do 6 centymetrów. Na jesieni zmieniają kolor z zielonego na brązowy. Drzewo kwitnie w maju, obsypując się drobnymi białymi kwiatami o bardzo przyjemnym zapachu.
Niewielkie i bardzo ciemne owoce są jadalne, jednak odbiegają smakiem od innych gatunków wiśni, czy czereśni. Mają jednak pewną bardzo ważną cechę – wydzielają intensywny, niemal czarny barwnik, który jest niemal niemożliwy do sprania. Właśnie dlatego nie zaleca się sadzenia tego krzewu w pobliżu miejsc wypoczynku. Usunięcie soku z chodnika i kamiennych ścieżek również jest bardzo trudne.
Uprawa i pielęgnacja antypki
Antypka nie jest szczególnie wymagającym drzewem. Wręcz przeciwnie. Z powodzeniem kwitnie nawet na jałowym podłożu. Żeby jednak rosła w dobrej kondycji, warto w jak najlepszym stopniu oddać jej wymagania glebowe. Najlepszym podłożem będzie to, które jest dobrze przepuszczalne o lekko zasadowym odczynie.
Poziom wilgotności nie ma tutaj zbyt dużego znaczenia. Drzewo radzi sobie w bardzo surowych warunkach klimatycznych i susza – nawet trwająca kilka dni – nie jest mu straszna. Zaleca się jednak podlewanie krzewu podczas przedłużających się upałów.
Antypka jest rośliną mrozoodporną której nie trzeba szczególnie zabezpieczać na zimę. Nawożenie również nie jest konieczne, szczególnie jeżeli hodujesz tylko pojedyncze drzewo.
Dosyć istotna jednak może okazać się kwestia wyboru odpowiedniego stanowiska. Wiśnia wonna lubi miejsca dobrze nasłonecznione. Pomimo jej dużej odporności najlepiej wybrać te, które są w jakimś stopniu osłonięte od wiatru.
Wiśnia wonna jako żywopłot
Prunus mahaleb to roślina, która w naszych ogrodach coraz częściej pełni funkcję żywopłotu. Sadzonki umieszczone blisko siebie, nawożone i odpowiednio przycinane będą stanowiły bardzo efektowną formę bariery osłaniającej twój ogród od świata zewnętrznego. Liście gubione są dopiero na jesieni, dlatego przez wiele miesięcy ogrodzenie jest naprawdę gęste.
Gatunek ten pełni jednak wiele innych ciekawych funkcji. Sadzonki stosowane są jako podkładka dla innych gatunków wiśni. Nasiona są cenione w branży perfumeryjnej. Z pędów natomiast często wykonuje ozdobne elementy, takie jak pudełka, czy uchwyty do fajek.
Wiśnia wonna – podsumowanie
Wiśnia wonna to bardzo odporny gatunek, którego uprawa nie przysporzy ci najmniejszych problemów. Nie bez powodu bardzo często można spotkać go w parkach, czy nawet w miejskich uliczkach. Wymagania antypki w stosunku do gleby są niemal zerowe, najważniejsze jest to, aby była ona przepuszczalna. Jako krzew roślina chętnie wykorzystywana jest w roli żywopłotu.