Kępy tiarelli w naturze porastają żyzne, wilgotne gleby w amerykańskich górach. Tiarella zaliczana jest do rodziny skalnicowatych. Jest niewysoką rośliną okrywową, która w Ameryce Północnej rośnie dziko w lasach, ale z uwagi na swoje walory estetyczne – drobne, białe kwiaty zebrane w puszyste kwiatostany i liście w kształcie serca, jest chętnie uprawiana w ogrodach. Dowiedz się o niej więcej z naszego artykułu.
Tiarella sercolistna – charakterystyka
Okres kwitnienia przypada od końca kwietnia do czerwca. Tiarella dosięga do około 30 cm wysokości, a na boki rozrasta się za pomocą nadziemnych, ulistnionych rozłogów. Jej liście jesienią zmieniają barwę na brązowo-czerwoną.
Wymagania
Najkorzystniejsze warunki dla tiarelli to stanowisko w półcieniu i próchnicze, przepuszczalne i stale wilgotne podłoże, obojętne lub lekko kwaśne. Może rosnąć w cieniu, ale wówczas nie kwitnie zbyt okazale, a jej kwiatostany są krótsze. Jest stosunkowo kapryśną rośliną, nie toleruje gleb ciężkich i podmokłych, ale nie znosi również suszy i piaszczystego podłoża. Jest za to całkowicie mrozoodporna i nie wymaga okrywania w okresie zimowym, znosi temperatury do -30 stopni Celsjusza. Można ją rozmnażać poprzez sadzonki, które tworzą się na końcach rozłogów, jak i poprzez wysiew nasion.
Zastosowanie
Tiarella sercolistna to roślina okrywowa i zadarniająca. Najlepiej rośnie na zacienionych, wilgotnych stanowiskach pod drzewami i zimozielonymi krzewami, na których ładnie się rozrasta, tworząc gęste dywany. Może być też wykorzystywana do tworzenia rabat. Pięknie wpisuje się w styl ogrodów naturalistycznych i leśnych, ale można ją też sadzić w pojemnikach na balkonach czy tarasach. Planując zadarnienie, na 1 m² powierzchni należy posadzić około 16 rozsad.
Sadzenie i pielęgnacja
Tiarella jest mało wymagająca i bardzo łatwa w uprawie. Podczas długich upałów lub suszy należy regularnie ją podlewać. Jeżeli na tiarellę opadną liście z innych krzewów, możemy je śmiało pozostawić, z czasem zmienią się w naturalny nawóz. Przed posadzeniem dobrze jest wykopać większy dołek i wsypać do niego trochę kompostu. Jeśli w charakterze środka użyźniającego wybierasz obornik, pamiętaj, żeby przysypać go ziemią lub kompostem, aby korzenie nie miały z nim bezpośredniego kontaktu. Tiarella jest odporna na choroby i nie jest narażona na atak szkodników.
Wybrane odmiany ze względu na listowie:
- „Eco Running Tapestry” – ulistnienie zielone z brązową plamą na środku, kwiaty białe;
- „Brandywine” – ulistnienie zielone z bordowym przebarwieniem, kwiaty różowe;
- „Crow Feather” – ulistnienie zielone, mocno klapowane z bordowym przebarwieniem, kwiaty jasnoróżowe;
- „Angel Wings” – ulistnienie zielone mocno powcinane z bordowymi przebarwieniami, kwiaty jasnoróżowe, w pączkach ciemnoróżowe;
- „Pink Skyrocket” – ulistnienie zielone, pięcioklapowe, mocno powcinane z brązowym szerokim unerwieniem, kwiaty drobne, w kolorze kremoworóżowym.
Czy warto inwestować w tę roślinę? Podsumowanie
Planując ogród, dekorację tarasu czy nawet kwietną ozdobę cmentarza, warto wziąć pod uwagę tiarellę. Zważywszy na jej niewielkie wymagania dotyczące podłoża, wielość odmian, a także zmieniające się wraz z porami roku odcienie listowia, tiarella będzie stanowić świetną alternatywę dla bardziej popularnych gatunków i na pewno wyróżni się na tle sąsiednich ogródków.