Wiele kwiatów cieszy swoim widokiem, ale jest także kwiat, który upaja zapachem. To piwonia chińska (Paeonia lactiflora). Wiele ze źródeł podaje, że kwiaty te są jednymi z pierwszych, jakie były uprawiane przez człowieka. Najprawdopodobniej pochodzą z Chin.
Na początku piwonia chińska stosowana była w medycynie chińskiej jako roślina lecznicza. Po czasie dostrzeżono w niej również piękno i inne walory estetyczne. W VII wieku naszej ery w Chinach piwonie stały się kwiatem narodowym i zostały objęte carską ochroną. W tamtych czasach ceny za nie stanowiły równowartość kilku gramów złota. Piwonie były także przedmiotami ślubnych kontraktów. Tyle z historii. Chcąc wiedzieć, jak je uprawiać, podlewać, przesadzać, w jakiej glebie posadzić – czytaj dalej.
Jak wygląda piwonia chińska?
Piwonia chińska to bylina wieloletnia, osiągająca wysokość od 50 cm do 100 cm. Jest rośliną o krzaczastym pokroju. Ma duże trójdzielne liście rosnące na długich i grubych łodygach. W okresie kwitnienia wyróżniają ją przepiękne i imponujące kwiaty, pojawiające się w maju i czerwcu. W zależności od jej odmiany mają barwę różową, czerwoną, białą, ale także spotykane są odmiany pstre, dwukolorowe.
Czy uprawa należy do łatwych?
Uprawa krzewów piwonii nie należy do łatwych, szczególnie gdy chcesz doprowadzić roślinę do kwitnienia. To gatunek wymagający, który nie wybacza błędów uprawowych. Wystarczy roślinę posadzić na złej głębokości, w nieodpowiednim miejscu albo w niepasującej jej glebie, a nie zakwitnie nawet przez wiele lat albo wcale. Zanim w ogóle zaplanujesz miejsce dla nich w ogrodzie, musisz poczytać o warunkach uprawy.
Jak uprawiać piwonie?
Piwonie kochają słońce, dlatego należy im wybierać stanowiska nasłonecznione. Miejsce powinno być również osłonięte od wiatru. Ziemia, w której mają rosnąć, musi być umiarkowanie wilgotna, próchnicza i lekko kwaśna. Trzeba się dobrze zastanowić, w jakim miejscu peonię posadzić, ponieważ z natury nie znosi przesadzania.
Sadzenie z sadzonki, cebulki, kłącza
Po znalezieniu miejsca trzeba wykopać dołek mający ok. 60 cm średnicy. Na dnie warto ułożyć sfermentowany obornik lub kompost zmieszany z ziemią. Umieszczoną w dołku roślinę podlej dużą ilością wody oraz uzupełnij resztę otworu ziemią ogrodniczą. Bardzo ważna jest głębokość, na której sadzisz roślinę. Jej pąki muszą zostać przykryte około 3 cm warstwą ziemi. Jeśli posadzisz ją zbyt płytko, z pewnością nie zakwitnie. Na koniec należy ją dobrze podlać, a ziemię wysypać korą, dzięki czemu parowanie wody zostanie ograniczone i nie będzie trzeba ciągle usuwać chwastów.
W którym roku po posadzeniu można cieszyć się kwiatami?
Jeżeli piwonie zostały poprawnie posadzone, powinny zakwitnąć w trzecim roku. Pochodzą one z cieplejszych niż nasz klimatów i, choć są mrozoodporne, bezpieczniej jest je okryć choćby gałązkami z drzew lub krzewów iglastych. Po kilku latach, kiedy roślina już na dobre zadomowi się w ogrodzie, można zaprzestać okrywanie peonii zimą.
Nawożenie
Jeśli chodzi o nawożenie peonii, najlepiej użyć do tego nawozów organicznych, takich jak kompost, obornik i biohumus. Czynność tę powinno wykonać się w połowie listopada. Jeśli nie znajdziesz naturalnego nawozu, w sklepach kupisz granulat, który nie ma w swoim składzie zbędnych dodatków chemicznych.
Rozmnażanie
Jeśli istnieje potrzeba rozmnożenia piwonii chińskich, najlepiej zrobić to poprzez podział karpy na przełomie sierpnia i września. Wykopuje się całą karpę, oczyszcza ją z nadmiaru ziemi i przy pomocy ostrego noża dzieli na kilka części. Najlepiej, aby każda z sadzonek miała około 4 pąków, zwiększa to jej szanse na przyjęcie w nowym miejscu.
Podział piwonii na grupy
Dla ułatwienia identyfikacji piwonie chińskie podzielono na kilka grup, w tym:
- półpełne – posiadające kwiaty z szerokimi płatkami zewnętrznymi, a w środkowej części kwiatu pręciki;
- anemonowe – złożone w całości z szerokich ułożonych płatków zewnętrznych o kształcie kulistym;
- pełne – mające kwiaty wszystkie wypełnione szerokimi płatkami;
- japońskie – kwiaty posiadające jeden lub kilka okółek szerokich płatków zewnętrznych oraz sporo wąskich, krótkich wewnętrznych płatków pręcikowych.
Odmiany piwonii chińskiej
Warto wymienić te odmiany, które w naszym klimacie najlepiej rosną, a zaliczyć do nich można:
- „Krystyna” – odmiana późna w ciemnoróżowym kolorze, dorastająca od 80 cm do 100 cm wysokości;
- „Ursynów” – późna odmiana o pełnych i dużych kwiatach w kolorze różowym, posiadająca bardzo mocno pachnące kwiaty, a jej wysokość to 70–80 cm;
- „Ursyn Niemcewicz” – osiąga wysokość 80–90 cm w kolorach wiśniowych płatków zewnętrznych oraz żółte płatki pręcikowe;
- „Barbara” – to odmiana anemonowa o różowych i dużych kwiatach z postrzępionymi płatkami zewnętrznymi, dorasta do 90 cm;
- „Hania” – późna odmiana mająca kwiaty w kolorze różowym z postrzępionymi płatkami, wysokość do 70 cm;
- „Władysława” – odmiana średnio wczesna z kwiatami o różowych płatkach i żółto-kremowych płatkach pręcikowych, jej wysokość to 80–90 cm.
Oczywiście odmian jest więcej, nie tylko tych o swojskich polskich nazwach, ale także tych nazywających się „Duchesse de Nemours”, „Bowl of Beauty”, „Festiva Maxima”, „Sarah Bernhardt” oraz „Lady Anna”.
Piwonia chińska jest wieloletnią rośliną. Jeżeli pamiętasz o jej nawożeniu i odpowiednim stanowisku, przy odrobinie zaangażowania kwiaty piwonii będą cieszyć swoim widokiem oraz cudownym zapachem.