Głównym celem wytwarzania kolców i cierni jest ochrona mechaniczna przed roślinożercami. W ogrodnictwie wykorzystuje się tę cechę do tworzenia żywopłotów z dodatkowym naturalnym elementem, który utrudnia przedarcie się na drugą stronę. W artykule przeczytasz, jakie rośliny mają kolce.
Zapamiętaj!
- Kolce i ciernie to nie to samo. Kolce to zmodyfikowane liście, które łatwo odłamać od łodygi, bo nie zawierają drewna i łyka. Ciernie natomiast mają wiązki przewodzące i są najczęściej wzmocnione drewnem ️
- Ciernie wytwarza m.in. robinia akacjowa, pigwowiec, ognik, głóg i grusza
- Kolce można zobaczyć u róży, jeżyny, berberysu, kaktusów, agawy, aloesu i bromelii
Drzewa i krzewy ozdobne, które wytwarzają kolce
Jakie rośliny mają kolce? Wiele gatunków wykształca je jako element strategii obronnej. Niektóre drzewa chronią w ten sposób swoje owoce, aby nie zostały one zjedzone. Taką strategię widać np. u kasztanowca. Rośliny z cierniami, jak np. robinia akacjowa, pigwowiec i tarnina, często są bardzo atrakcyjne podczas kwitnienia. Dzięki temu znajdują miejsce w ogrodach przydomowych, pomimo posiadania ostrych kolczastych części.
Jakie rośliny mają kolce lub ciernie?
Ostre kolce powstają z przekształconych liści lub pędów. Te nieregularnie rozmieszczone twory występują u róż, berberysów, jeżyn i licznych odmian kaktusów. Znajdują się też na egzotycznych gatunkach: agawie, aloesie i bromelii. Są wytworem skórki i łatwo jest je od niej oderwać. Po wyłamaniu pozostaje tylko niewielka blizna. Można je zobaczyć na łodygach lub liściach. Z kolei ciernie powstają z przekształconych pędów, liści, przylistków lub korzeni. Są zdrewniałe i równomiernie rozmieszczone. Przez ich środek przebiegają tkanki przewodzące. Drzewa z cierniami to np. ognik, głóg i grusza dzika.
Rośliny z kolcami w Polsce
Gałęzie roślin z kolcami mogą też być traktowane jako element dekoracyjny w oryginalnych kompozycjach. W rodzimej florze występuje sporo gatunków wyposażonych przez naturę w kolce. Są to głównie drzewa i krzewy liściaste, często spotykane w parku, lesie czy na polu.
Wskazówka
Wykorzystaj gatunki roślin z kolcami w swoim ogrodzie. Spróbuj stworzyć z nich funkcjonalny i estetyczny żywopłot. Najlepiej nadaje się do tego berberys. Możesz też zrobić ozdobne nasadzenia na obrzeżach posesji, kiedy wiesz, jakie rośliny mają kolce. Odstraszą dzikich intruzów, a zaproszą do ogrodu śpiewające ptaki.
Najczęściej zadawane pytania
Jakie krzewy mają kolce?
Krzewy miewają raczej ciernie niż kolce, ale te drugie wytwarzają np. róże i berberysy. Cierniste krzewy to z kolei głóg, ognik szkarłatny, rokitnik i pigwowiec. Można z nich utworzyć ochronny żywopłot wokół ogródka.
Jaka roślina ma kolce na „O”?
Prawdopodobnie masz na myśli ostrokrzew kolczasty, który wytwarza kolce na brzegach liści. Również oset ma kolczaste łodygi i liście i zaczyna się na literę „O”.
Które drzewa mają kolce?
Drzewo, które posiada kolce, to aralia. Kolcami jest pokryty jej pień i osie liści. Istnieją także gatunki drzew z cierniami, np. glediczja trójcierniowa, drzewa cytrusowe i głóg.
Co to jest warzywo z kolcami?
Kolczaste warzywo to np. kard, znany też jako karczoch hiszpański. Określenie „warzywo z kolcami” pasuje też do kiwano, tzw. ogórka kolczastego, choć ono często sprzedawane jest jako owoc.