Jeśli zastanawiasz się, co posadzić obok klonu palmowego w ogrodzie, drzewka o ozdobnych liściach, musisz znać jego wymagania uprawy. Posadzone razem rośliny powinny mieć podobne zapotrzebowanie na wodę i słońce. Odmiany klonu palmowego wymagają wilgotnych, próchniczych, żyznych, przepuszczalnych gleb o odczynie lekko kwaśnym. Nie powinno się go jednak sadzić na stanowiskach podmokłych czy nadmiernie podlewać. W takich warunkach wzrasta jego podatność na choroby grzybowe, czego następstwem jest zamieranie pędów i liści. Najlepsze stanowisko dla tego drzewa to miejsce słoneczne lub półcień.
Mając na uwadze te parametry, z pewnością uda ci się dobrać odpowiednie dla niego sąsiedztwo. Zobacz też, jak uprawiać, przycinać i szczepić ten dekoracyjny klon, często uprawiany jako bonsai.
Zapamiętaj!
- Klon palmowy wygląda równie bajecznie sam, co w towarzystwie
- Dobrze komponują się z nim krzewy ozdobne – np. berberys, różanecznik czy irga
- Pasują też do niego drzewka iglaste – np. jodła, świerk, sosna i cis
- Spośród bylin i kwiatów polecamy begonie, ciemierniki, krokusy i konwalie
- Unikaj gatunków, które nie tolerują wilgoci lub kwaśnego pH ❌
Co posadzić obok klonu palmowego?
Klon palmowy (Acer palmatum) ma to do siebie, że pięknie prezentuje się zarówno jako soliter, jak i w gęsto obsadzonym ogrodzie. Jego piękne, postrzępione liście, w zależności od odmiany, mogą wybarwić się purpurowo, pomarańczowo lub zielono i są ozdobą samą w sobie. Możesz jednak subtelnie podkreślić ich urodę, sadząc okaz z takimi roślinami jak:
- krzewy ozdobne – berberysy, irgi, pierisy, rododendrony (różaneczniki, azalie), hortensje dębolistne;
- drzewka iglaste – cyprysiki, żywotniki, jodły, świerki, sosny, cisy;
- byliny i kwiaty – funkie, begonie, ciemierniki, krokusy, śnieżniki, konwalie, paprotniki;
- trawy ozdobne – hakonechloa.
Azjatycki ogród
Chcesz urządzić ogród w stylu azjatyckim? Klon palmowy nie pogardzi takim towarzystwem jak jałowiec chiński, sosna Thunberga, styrak japoński czy wiśnia jedońska. Kilka drzewek wystarczy, aby stworzyć zaciszny zakątek. Dodaj oczko wodne i przystrój je liliami, a wzdłuż ścieżek posadź ozdobną trawę Hakonechloa.
Czego nie sadzić obok klonu palmowego?
Obok klonu palmowego nie należy uprawiać roślin wymagających umiarkowanie suchego podłoża. Posadzenie ich w stale wilgotnej glebie będzie prowadziło do gnicia systemu korzeniowego. Nieodpowiednie będą też krzewy, drzewa i byliny, które nie tolerują lekko kwaśnego pH.
Wiesz już, co posadzić obok klonu palmowego. A czy wiesz, jaką jego odmianę wybrać? Polecamy w szczególności takie odmiany ogrodnicze jak:
- „Atropurpureum”;
- „Dissectum”;
- „Dissectum Garnet”;
- „Bloodgood”;
- „Osakazuki”;
- „Butterfly”.
Jeśli masz już w swoim ogrodzie klon palmowy, wybierz dla niego takie sąsiedztwo, które będzie najlepiej pasowało do koloru liści, wysokości i parasolowatego pokroju korony drzewa. Wiesz już, co posadzić obok klonu palmowego ogrodowego.
Najczęściej zadawane pytania
Czy klon palmowy lubi słońce?
Przez większość roku – tak. W lecie natomiast palące, południowe słońce może poparzyć liście klonu palmowego. Ponieważ drzewko to dobrze znosi półcień, warto sadzić je w miejscu przynajmniej częściowo osłoniętym od promieni słonecznych.
Kiedy najlepiej sadzić klon palmowy?
Jeśli już kupiłeś doniczkę z ukorzenioną sadzonką, najlepiej posadź ją od razu. W przeciwnym razie zachęcamy, aby poczekać z zakupem do wiosny. Wtedy drzewko najlepiej się przyjmie i wzmocni przed pierwszą zimą w ogrodzie.
Gdzie najlepiej sadzić klony palmowe?
Klon palmowy nie znosi wiatru – od zimnych podmuchów może tracić liście. Najlepiej będzie się czuł przy murze lub żywopłocie.
Do jakiej wysokości rośnie klon palmowy?
W Polsce klony palmowe dorastają najczęściej do 3 metrów wysokości. W swoim naturalnym środowisku – w Japonii, Korei i Chinach – osiąga 10 metrów.
Kiedy przycinać klon palmowy?
Jeśli chcesz kształtować swój klon palmowy, ucinając więcej niż tylko chore i suche gałązki, najlepiej robić to latem lub jesienią. W lecie rany szybko się zabliźnią. Jesienne przycinanie jest bezpieczniejsze, bo roślina nie straci wtedy dużo soku. Niezależnie od pory przycinania, warto zabezpieczyć miejsca cięć pastą ogrodniczą.