Pielęgnacja budlei Dawida nie jest trudna, dlatego roślinę często wybierają początkujący ogrodnicy. Sprawdź, czy można posadzić obok siebie kilka okazów i jak wygląda dokładnie uprawa budlei.
Co posadzić obok budlei?
- lawendę
- szałwię
- astry
- jeżówki
- zimozielone krzewy
Budleja Dawida – wymagania i terminy
Sadzonki budlei można sadzić wczesną wiosną lub jesienią. Warto wybrać stanowisko nasłonecznione z żyzną glebą, o niezbyt dużej wilgotności. Ziemię dla budlei wymieszaj z kompostem. Obok motylego krzewu dobrze czują się rośliny o takich samych wymaganiach. Powinny lubić duże nasłonecznienie i umiarkowanie nawodnioną glebę. Możesz też ustawić w doniczce kwiaty, które preferują inne warunki uprawy.
Co posadzić obok budlei, czyli motylego krzewu?
Krzewy takie jak budleja Dawida doskonale wyglądają na tle innych dużych roślin. Zastanawiasz się, co posadzić obok budlei? Można wykorzystać wysokie gatunki astrów lub rozchodnik karpacki. Na pierwszy plan pasują także niższe gatunki o miododajnych kwiatach, np. lawenda wąskolistna, szałwia lub lewkonia letnia.
Budleja a inne rośliny
Budleja nie jest bardzo wymagającym krzewem. Tak naprawdę możemy koło niej posadzić co tylko nam się wymarzy (no może oprócz bluszczu).
Uprawa Buddleja davidii – prawidłowa pielęgnacja i rozmnażanie
Regularne podlewanie i stosowanie nawozu to podstawa. Do nawożenia budlei używaj nawozów azotowych, a w okresie rozwoju kwiatów – również potasowych. Dla utrzymania ładnego pokroju ważne jest regularne cięcie pędów. Buddleję łatwo rozmnaża się z sadzonek pędowych. Aby umożliwić przetrwanie przymrozków i mrozów, jesienią warto tworzyć wokół krzewów niewielki kopczyk z ziemi.
Co robić, aby budleja trójkolorowa obficie kwitła?
Budleja Dawida kwitnie tak, jakby jeden osobnik wytwarzał kwiaty białe, purpurowe i fioletowe. Uzyskasz taki efekt, umieszczając obok siebie kilka odmian. Gdy krzewy budlei się rozrosną i pojawią się kwiaty, będą wyglądały jak jeden okaz.
Pąki kwiatowe zawiązują się na jednorocznych pędach, dlatego należy przycinać krzew wiosną do 20 cm nad ziemią. Pobudzony do wzrostu krzew ozdobny wypuszcza dużą liczbę przyrostów.
Posadź którąś z odmian budlei w swoim ogrodzie. Stwórz blisko domu jadłodajnię, która wabi motyle oraz inne pożyteczne owady. Dekoracyjne, pachnące kwiaty będą wspaniałą ozdobą twojego ogrodu.
Najczęściej zadawane pytania
Gdzie najlepiej sadzić budleję?
Budleja lubi dużo światła, zatem dobrze jej zapewnić słoneczne miejsce.
W jakiej odległości od siebie sadzić budleję?
Budleja Dawida musi być posadzona około metra od innej budlei.
Jak formować budleję na drzewko?
Jeśli chcemy obok budlei posadzić drobne kwiaty, najlepiej ową budleję formować na drzewko. Jest to łatwy proces – wystarczy wybrać jeden silny pęd, i uciąć te przy podłożu. Wraz ze wzrostem krzewu, należy ucinać kolejne pędy aby z korony uformować kulę.