Zapamiętaj!
- Funkie, zwane również hostami, to rośliny o niezwykle atrakcyjnych liściach.
- W zależności od gatunku występują w kolorach zielonym, białym i żółtym. Dostępne są też odmiany dwukolorowe.
- Wygląd roślin to tylko jedna z rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, zastanawiając się, co posadzić obok funkii. Warto wziąć pod uwagę również wymagania uprawy, aby przygotować odpowiednie dla wszystkich roślin warunki.
Co posadzić obok funkii?
Hosty wymagają żyznej i przepuszczalnej gleby próchniczej o lekko kwaśnym pH. Podłoże powinno być lekko wilgotne – należy je często podlewać w niewielkich ilościach. Dla funkii najlepiej sprawdzi się zacienione stanowisko lub półcień. Warto pamiętać również o regularnym, ale umiarkowanym nawożeniu, najlepiej kompostem. Pamiętaj, że roślinom tym szczególnie zagrażają ślimaki. Wiedza na temat wymagań host pomoże ci samodzielnie dobrać rośliny do uprawy na wspólnej rabacie. Sprawdź, co posadzić obok funkii!
Azalia i inne krzewy pasujące do hostów
Funkie lubią towarzystwo roślin wrzosowatych, takich jak azalie i pierisy japońskie. Pięknym tłem dla host będą również hortensje i róże. Łącząc niskie funkie z wyższymi krzewami ozdobnymi, uzyskasz piękną, wielopoziomową rabatę.
Trawy ozdobne i funkie w ogrodzie
Odmiany funkii pięknie prezentują się w towarzystwie traw ozdobnych, takich jak turzyca, mozga trzcinowata i kosmatka owłosiona. Pamiętaj, by wybrać trawy, które dobrze radzą sobie w półcieniu i na wilgotnej glebie.
Byliny i funkie na rabacie ozdobnej
Funkie tworzą piękne, rozłożyste kępy liści, dlatego warto posadzić je z bylinami kwitnącymi. Ich kwiatostany będą podkreślać kolor i pokrój host. Szczególnie polecamy:
- przywrotniki;
- tawułki;
- serduszkę;
- epimedium;
- paprocie;
- żurawki;
- jasnotę;
- liliowce;
- miodunkę;
- tiarellę.
Co posadzić obok funkii, aby podkreślić ich zielone liście? Sprawdzą się ogrodowe, dekoracyjne kwiaty cebulowe jak:
Dodatkowe wskazówki ✨
Pamiętaj, że każda roślina, niezależnie od kompozycji, musi mieć miejsce aby się swobodnie rozrastać. Jeśli posadzić rośliny za blisko, ucierpią obie. Dobrze jest też dobrać i posadzić rośliny tak aby ewentualna konieczność wykopania lub przesadzenia była możliwa, bez narażania funkii.
Dlaczego warto sadzić funkie pod drzewami?
Jako że hosty lubią stanowiska półcieniste, warto sadzić je pod koronami drzew. Stworzysz w ten sposób bardzo ciekawą aranżację, dzięki której zasłonisz płot lub ukryjesz się przed sąsiadami. Wystarczy, że w okolicy drzewa posadzisz kilka iglaków, wybrane krzewy ozdobne, hosty i kilka innych, wspomnianych wcześniej bylin zielonych i kwitnących.
Najczęściej zadawane pytania
Co sadzić razem z funkiami?
Kwitnące krzewy (takie jak hortensja czy róże), trawy ozdobne, a także liliówki, żurawki, miodunkę, szafirek, czy paprocie.
W jakiej odległości sadzić funkie?
Funkie najlepiej sadzić w odległości około 40 centymetrów od siebie. Duże funkie należy posadzić trochę dalej (około 55 cm).
Jak komponować hosty?
Komponowanie hostów zależy od stylu całego ogrodu. W ogrodach w stylu minimalistycznym funkie najlepiej będą się prezentować na kamyczkowym podłożu, jako solitary. W ogrodach eleganckich najlepiej się sprawdzą pod drzewami. I w końcu w ogrodach głównie kwiatowych, pięknie się skomponują jako ogrodzenie kwiatów (dookoła rabat).