Ciemierniki to rodzaj bylin obejmujący 20 gatunków. Wiele z nich kwitnie bardzo wczesną wiosną lub nawet zimą. Kwiaty są bardzo ozdobne i różnią się kolorem i kształtem w zależności od gatunku. Kiedy przesadzać ciemierniki? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zapewnić tym roślinom najlepsze warunki.
Zapamiętaj!
- Ciemierniki można sadzić przez cały rok, z wyjątkiem lata – młodym roślinom grozi przesuszenie ️
- Najlepiej zrobić to na wiosnę lub na jesieni, aby ciemiernik zdążył się przyjąć przed zimą – wtedy zakwita ❄️
- Wybierz miejsce osłonięte przed ostrym słońcem i wiatrami ⛅
- Gleba powinna być gliniasta, żyzna i zasadowa
- Sadź ciemierniki ostrożnie, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej ⚠️
- Nie przesadzaj ich więcej po zasadzeniu w gruncie
Gatunki ciemierników
W Polsce popularne w uprawie są 4 gatunki ciemierników. Są to:
- ciemiernik biały, najczęściej spotykany;
- ciemiernik ogrodowy, który ma wiele odmian o różnych kolorach kwiatów;
- ciemiernik cuchnący, który swój brzydki epitet zawdzięcza ostrym zapachem jego wysuszonych kłączy;
- ciemiernik wschodni, który kwitnie dość późno, za to bardzo efektownie.
Ponadto w kraju nad Wisłą rosną też dwa gatunki rodzime. Jest to ciemiernik zielony i ciemiernik czerwonawy. Oba są pod ścisłą ochroną, dlatego nie można ich hodować w ogrodzie.
Przygotowanie stanowiska dla ciemierników
Do sadzenia ciemierników wybierz osłonięte od intensywnego słońca i wiatru miejsce. Najlepiej będzie im w gliniastej, żyznej glebie o odczynie zasadowym. Powinno się uważnie wybierać miejsce do sadzenia tych roślin. Są dość długowieczne, ale nie lubią przesadzania.
Kiedy sadzić ciemierniki?
Ciemierniki można sadzić przez cały rok. W praktyce najlepiej jest to robić wiosną lub jesienią. Latem może być trudno utrzymać wilgotne podłoże, a młode rośliny narażone są na przesuszenie.
Ogrodnik Leszek radzi
Jeśli kupiłeś kwitnący ciemiernik w doniczce, przesadź go do ogrodu od razu po tym, jak przekwitnie. Dzięki temu będzie miał dużo miejsca do dalszego wzrostu. Wtedy też przyjmie się lepiej, niż gdyby go przesadzić w okresie aktywnego wzrostu.
Ciemiernik – uprawa, sadzenie do gruntu
Ciemierniki mają bardzo delikatne korzenie, dlatego w celu ich posadzenia warto wykopać dołek odpowiednio większy niż bryła korzeniowa. Nie należy jej rozluźniać przed tą czynnością. Zasypywanie również powinno odbywać się delikatnie, a uklepywanie gleby nie może być zbyt intensywne. Bylina powinna być umieszczona w ziemi na głębokość nie większą niż ta, którą miała w doniczce.
Kiedy przesadzać ciemierniki? Najlepiej nigdy, gdyż jak już wspomniano, ich system korzeniowy jest bardzo wrażliwy. Roślina może nie przeżyć próby przeniesienia.
Ciemierniki są roślinami wyjątkowymi. Wyróżnia je fakt, że kwitną na zimę, czyli w okresie uśpienia innych roślin ogrodowych. Jednak mimo swojej niepowtarzalności wciąż nie są zbyt popularne w polskich ogrodach.
Najczęściej zadawane pytania
Czy ciemiernik zimuje?
Tak, ale jak na bylinę przystało, tylko pod ziemią. Przy znacznych mrozach część nadziemna umiera, a potem wyrasta od nowa w kolejnym sezonie wegetacyjnym. W przypadku ciemiernika zaczyna się on wcześnie, bo roślina ta może zakwitnąć nawet na przełomie grudnia i stycznia.
Co zrobić z ciemiernikiem po przekwitnięciu?
Przekwitłe kwiaty usuń, a roślinę przesadź do większego pojemnika lub do ogrodu. Znajdź miejsce, w którym będą mogły rosnąć dalej przez wiele lat – nie lubią częstego przesadzania.
Co posadzić obok ciemiernika?
Obok ciemiernika można sadzić kaliny czy glicynie. Pasują do niego też bergenie, kopytnik, bukszpan i oczar. Oprócz tego ciemierniki sadzi się wokół pni drzew i nieatrakcyjnych podstaw roślin ogrodowych, aby je przykryć i utworzyć wielowymiarową kompozycję.
Czy ciemiernik jest wieloletni?
Tak. Ciemiernik to wieloletnia roślina, która zimuje w gruncie, czyli bylina.
Czy ciemiernik może rosnąć w donicy?
Tak, ale powinna to być duża donica lub skrzynka, aby nie trzeba go było ponownie przesadzać. Ma delikatne korzenie, które z trudem się regenerują.