Aby ogród był różnorodny, warto sadzić w nim jak najwięcej pięknych roślin. Jedną z nich jest lawenda. Czy wiesz, jak o nią dbać? Dowiedz się, co można posadzić obok lawendy, aby stworzyć piękne kompozycje! Sprawdź, jak tworzyć rabaty z lawendą w roli głównej.
Zapamiętaj!
- Lawenda wąskolistna to bylina o fioletowoniebieskich kwiatostanach, która lubi stanowiska ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru.
- Co można posadzić obok lawendy? Lawenda dobrze komponuje się z innymi roślinami na słoneczne stanowiska, np. różami, szałwią, kocimiętką, czyśćcem, przywrotnikiem, nagietkiem, bodziszkiem, hostą, żurawką, berberysami lub rozmarynem.
- Lawenda może rosnąć przy tujach, ale bardzo lubi stanowiska nasłonecznione, więc sadzenie jej w półcieniu nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Na jakim stanowisku posadzić krzew lawendy w ogrodzie?
Lawenda lubi stanowiska ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Preferuje podłoże przepuszczalne, o odczynie lekko zasadowym. Można ją uprawiać w pojemnikach, gdzie wabi pszczoły i inne owady. Potrzebuje warstwy drenażu, który pomoże odprowadzić nadmiar wody.
Pielęgnacja lawendy – co lawenda lubi? Jak sadzić lawendę?
- Regularne cięcie poprawia zagęszczenie pędów i zawiązywanie kwiatów.
- Lawenda rośnie najlepiej, gdy jest zasilana nawozami wieloskładnikowymi.
- Fioletowoniebieskie kwiaty pojawiają się w lipcu i sierpniu.
- Krzew wymaga podlewania do 2 razy w tygodniu.
- Po okresie kwitnienia należy przycinać stare łodygi.
Uprawa lawendy w doniczce – jak posadzić lawendę na balkonie lub tarasie?
Co można posadzić obok fioletowej lawendy francuskiej? Jej kuliste kępy wspaniale prezentują się jako ozdoba tarasów i balkonów obok miniaturowych róż lub formowanego bukszpanu. Rośliny warto umieszczać w szarych pojemnikach, donicach wykonanych z metalu lub kamienia. Takie kompozycje nadadzą ogrodowi klimatu śródziemnomorskiego. Niebieskie kwiaty i srebrzyste liście odmian lawendy najlepiej komponują się z jasnymi kolorami.
Ciekawostka o lawendzie
Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „lavare”, co oznacza „myć”. W starożytności lawendę stosowano do kąpieli i jako składnik perfum, a także do odświeżania powietrza w pomieszczeniach. Ponadto lawenda ma właściwości uspokajające i kojące, dlatego jest często wykorzystywana w aromaterapii oraz jako składnik kosmetyków i produktów do pielęgnacji ciała.
Co można posadzić obok lawendy na rabacie? Kompozycje roślin
Z czym uprawiać lawendę? W romantycznych ogrodach komponuje się z innymi gatunkami na słoneczne stanowiska, np. różami. Do nasadzeń naturalistycznych polecamy popularne rośliny ogrodowe:
- szałwię;
- kocimiętkę;
- czyściec.
Żółty kolor kwiatów przywrotników i nagietków dobrze komponuje się z fioletem. Aranżacje z bodziszkiem, hostą i żurawką są również pełne uroku. Dobrym towarzystwem dla lawendy będzie też berberys lub rozmaryn.
Warto posadzić lawendę wąskolistną w swoim ogrodzie. Pamiętaj, aby do kompozycji wybierać rośliny sezonowe o podobnych wymaganiach. Wtedy będą ładnie prezentować się przez cały sezon.
Najczęściej zadawane pytania
Czy lawenda może rosnąć przy tujach?
Oczywiście, nie ma przeciwwskazań, aby lawenda rosła w sąsiedztwie tui.
Czy lawenda może rosnąć w półcieniu?
Lawenda bardzo lubi stanowiska nasłonecznione, dlatego sadzenie jej w półcieniu nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Gdzie sadzić lawendę w ogrodzie?
Lawendę posadź w miejscu pełnym słońca. Roślina ta preferuje podłoże przepuszczalne o odczynie lekko zasadowym. Najlepiej, jeśli będzie osłonięta od wiatru.
W jakiej odległości od siebie sadzić lawendę?
Odległość między sadzonkami lawendy powinna wynosić około 30-50 cm, aby rośliny miały wystarczającą przestrzeń do wzrostu i rozwijania się.