Co warto wiedzieć?
- Dracena wywodzi się z terenów azjatyckich.
- Jej nazwa oznacza smoczycę.
- Należy do rodziny szparagowatych, choć mylnie uważana jest za palmę.
- Obecność draceny w pomieszczeniu wpływa korzystnie na jakość powietrza.
- Jest szczególnie wrażliwa na fluor, dlatego nie powinno się jej podlewać wodą kranową.
Dracaena angustifolia – charakterystyka
Dracaena angustifolia jest rośliną prostą w uprawie, dlatego nadaje się nawet dla osób początkujących. Dobrze znosi suszę, gdyż magazynuje wodę w pniu. Nie zaszkodzi jej więc nawet gdy zapomnimy ją podlać. Bardzo często wytwarza więcej niż jeden pień, pokryty długimi lancetowatymi liśćmi. W środowisku naturalnym jest spotykana w Afryce oraz wyspach takich jak Madera czy Wyspy Zielonego Przylądka. Liście draceny przybierają różne wielkości i kolory, w zależności od konkretnej odmiany.
Gatunki i odmiany
W sklepach ogrodniczych spotkać można różne gatunki i odmiany tej rośliny. Różnią się pomiędzy sobą wysokością oraz wyglądem liści. Najczęściej spotykane z nich to:
- dracena obrzeżona (marginata) – jej liście są stosunkowo wąskie, osiągają szerokość od 1 do 2 cm, posiada bujny pióropusz z liści, które przybierają różne kolory;
- dracena wonna (fragrans) – wytwarza liście o szerokości nieprzekraczającej 3 cm, wyrastają z pędu parasolowato, są bardzo długie, kwiaty w kolorze zielono-białym mają mocny zapach, któremu odmiana zawdzięcza swoją nazwę;
- dracena surculosa – bardzo rozgałęziona odmiana, która wytwarza liście pokryte plamkami;
- dracena Sandera – nazywana „szczęśliwym bambusem” ze względu na podobieństwo do tej rośliny, ma bardzo niewielkie wymagania, zdarza się, że rośnie nawet w samej wodzie.
Pielęgnacja i uprawa Dracaena angustifolia
Ta odmiana draceny potrzebuje mniejszych ilości wody, niż jej pozostałe krewniaczki. Wystarczy podlać roślinę raz w tygodniu, by zdrowo i obficie wypuszczała nowe liście. Dracaena angustifolia podlewamy, dopiero gdy ziemia w doniczce nieco przeschnie. Draceny to również rośliny ciepłolubne, dlatego należy im zapewnić odpowiednią temperaturę otoczenia, która nie może być jednak niższa niż 15 stopni. Pielęgnacja draceny nie jest skomplikowana, jednak warto zapamiętać, że ważne jest również stanowisko, w jakim ustawimy doniczkę z roślinką. Lubi ona światło, jednak szkodzą jej bezpośrednie promienie słoneczne. Może one doprowadzić do poparzenia liści. Najlepsze jest więc miejsce jasne, jednak o rozproszonym świetle.
Dracaena angustifolia dobrze znosi również suche powietrze. Jeśli jednak zależy ci na zdrowych i bujnych liściach, warto ją zraszać wodą odstałą, by zwiększyć wilgotność powietrza. Z pewnością odwdzięczy się pięknym pióropuszem. Warto pamiętać, że nadmiar wody w podłożu nie jest wskazany – może doprowadzić do gnicia korzeni. Najlepiej więc podlewać umiarkowanie, nie dopuszczając do przesuszania lub przelania draceny.
Jakie podłoże do dracen?
Jaką ziemię lubi dracena? Podłoże powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Na dno doniczki zawsze warto usypać warstwę drenażową z niewielkich kamyczków lub keramzytu, aby zapewnić roślinie zdrowe korzenie. Sprawdzi się zarówno uniwersalna ziemia do kwiatów, jak i gotowe podłoże do dracen i palm, sprzedawane w sklepach ogrodniczych. W okresie wzrostu dobrze stosować dodatkowe nawożenie roztworem nawozu wieloskładnikowego. Najlepiej zasilać roślinę raz na dwa tygodnie. Nawożenia zaprzestajemy w okresie jesieni i zimy, gdy roślina przechodzi w stan spoczynku.
Kiedy przesadzać Dracaena angustifolia
Młode sadzonki rosną dosyć szybko, nowa doniczka będzie im potrzebna co roku. Z kolei starsze rośliny o bardziej rozbudowanych łodygach i korzeniach potrzebują większej przestrzeni w doniczce raz na 2-3 lata. Nie należy też przesadzać z wielkością doniczki – powinna być ona tylko trochę większa od poprzedniej.
Jak rozmnażać dracenę?
Jeśli chcesz samodzielnie rozmnożyć swoją dracenę, można w tym celu pobrać sadzonki wierzchołkowe. Należy je po pobraniu spryskiwać preparatem grzybobójczym, a następnie umieścić w torfie w ciepłym i jasnym pomieszczeniu, gdzie będzie mogła się ukorzenić. Inną metodą, choć znacznie bardziej czasochłonną jest rozmnażanie przez sadzonki pędowe.
Spoczynek zimowy
Bardzo ważny dla dracen jest spoczynek zimowy. Przypada on w czasie od listopada do marca. To okres, w którym należy zmniejszyć podlewanie rośliny, pozwalając, by wierzchnia warstwa nieco przeschła. Trzeba jednak uważać, aby nie doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej, które również jest niebezpieczne i może doprowadzić do obsychania i opadania liści.
Choroby draceny – co zagraża roślinie?
Dracena ro roślina wrażliwa zarówno na nadmiar wody, jak i jej niedostatek. Zbyt częste lub rzadkie podlewanie może doprowadzić do usychania i brązowienia liści. Warto zatem utrzymać lekko wilgotne podłoże. Bardzo często Dracaena angustifolia jest atakowana przez choroby grzybowe. Zagraża jej m.in. fytoftoroza oraz plamistość liści. Jeśli zauważymy niepokojące objawy należy usunąć porażone liście, oraz spryskać roślinę preparatem grzybobójczym. Warto również zadbać o świeże podłoże.
Pasożytami, które dosyć często zagrażają dracenie, są wełnowce, wciornastki i mszyce. Obecność wełnowców można stwierdzić, oglądając dokładnie liście – zostawiają one charakterystyczną, białą, woskową powłokę. Jeśli zauważymy, że roślina zaczyna marnieć, może to być wynikiem ataku pasożytów. Najlepiej raz na jakiś czas dokładnie oglądnąć roślinę. Jeśli zauważysz pasożyty najlepiej roślinę dokładnie umyć, a następnie wykonać oprysk. W niektórych przypadkach sprawdzają się też domowe metody, jak na przykład wywar z czosnku.
Czy draceny można przycinać?
Niektóre gatunki draceny przypominają wyglądem krzewy ozdobne. Bardzo szybko rosną jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki. Sposobem na przyhamowanie wzrostu jest przycięcie fragmentów łodygi. Sprawi to, że zacznie ona wypuszczać nowe pędy w dolnej części pnia, rozrastając się na boki i tworząc jeszcze bogatszy pokrój. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli nasza roślinka osiągnęła już spore rozmiary i obawiamy się, że nie znajdziemy dla niej odpowiedniego miejsca.
Dracaena angustifolia to znana odmiana, często uprawiana w mieszkaniach. Jest bardzo atrakcyjna wizualnie, a zarazem prosta w uprawie. Młode draceny potrzebują nieco więcej wody, aby prawidłowo wykształcić system korzeniowy. Aby cieszyć się zdrową rośliną, należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, jak przepuszczalne podłoże, odpowiednia wilgotność powietrza i niezbyt obfite podlewanie w okresie spoczynku. Jeśli zapewnimy jej właściwe warunki do wzrostu, będzie pięknie zdobiła nasz dom swoimi długimi i wielobarwnymi liśćmi ułożonymi w efektowne pióropusze.
Fot. Forest and Kim Starr via Flickr, CC BY 2.0