Nasiona otoczkowane to, jak nazwa wskazuje, nasiona roślin w specjalnych otoczkach. Mają one na celu zapewnienie ochrony i substancji odżywczych w celu lepszego kiełkowania. Czy warto wybrać taki rodzaj nasion do wysiewu warzyw?
Gdy zbliża się sezon ogrodowy, zwykle stajemy przed wyborem najlepszych nasion do wysiewu. Mamy kilka możliwości: nasiona otoczkowane, zwykłe, na taśmie i krążkach. Pojawia się więc pytanie, które z nich sprawdzą się do naszego ogrodu najlepiej? Jeśli ty również zadajesz sobie to pytanie i nie próbowałeś jeszcze wysiewać nasion innych niż tradycyjne, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Omawiamy w nim, czym różnią się nasiona w otoczkach od pozostałych rodzajów.
Nasiona otoczkowane – co to jest?
Ogrodnicy najczęściej wybierają nasiona tradycyjne – są one łatwo dostępne i niedrogie. Jednak wysiew nie zawsze okazuje się satysfakcjonujący, ponieważ wschody nie są tak obfite, jak tego oczekujemy. Wówczas wybór często pada na nasiona otoczkowane. Oznacza to, że znajdują się one w specjalnych skorupkach, których zadaniem jest chronić materiał siewny przed czynnikami chorobowymi. W składzie otoczek zwykle znajduje się też nawóz, który ma wzmacniać młode siewki. Co więcej, producenci deklarują, że nasiona otoczkowane to nasiona wyselekcjonowane, co wraz z ochronną obwódką ma zapewnić obfite plony.
Inne rodzaje nasion
Nasiona tradycyjne i otoczkowane to nasiona „luzem”. Jednak to niejedyne rodzaje dostępne dla amatorów ogrodnictwa. Są bowiem jeszcze nasionka na taśmach, krążkach i matach. Oznacza to, że są one już umieszczone w odpowiednich odstępach na specjalnych materiałach rozpuszczalnych w określonym kształcie. To znacząco ułatwia wysiew, ponieważ taki kawałek materiału wystarczy umieścić w docelowym miejscu i przysypać ziemią. Nie trzeba wysiewać każdego nasionka z osobna jak w przypadku tych umieszczonych w paczce luźno.
Czy warto wysiewać nasiona w otoczkach?
Największa zaleta nasion otoczkowanych to, jak już wspomnieliśmy, wyższa zdolność kiełkowania, dzięki obecności ochronnej i odżywczej obwódki. Jednak to nie wszystko, ponieważ nasiona w obwódkach mają większy rozmiar, w związku z czym znacznie łatwiej jest je wysiać i zachować właściwy odstęp w rzędzie. Dzięki temu nie trzeba później przerywać roślin, jak to zwykle robi się w przypadku nasion tradycyjnych wysiewanych gęściej. Warto jednak pamiętać, że nasiona otoczkowane są nieco droższe i jest ich mniej w opakowaniu. Jednak z uwagi na większą wydajność, taka ilość jest wystarczająca.
Jakie nasiona są dostępne w otoczkach?
Nie wszystkie nasiona warzyw otrzymamy w wersji otoczkowanej. Najczęściej w ofercie producentów znajdziemy marchew, pomidory, ogórki, kapustę, sałatę, pietruszkę, rzodkiewkę, kalafior, cebulę, kalarepę i buraki.
Jak wysiewać otoczkowane nasionka?
Ze względu na większą siłę kiełkowania i dość duży rozmiar, wysiewając nasiona w otoczkach, możemy od razu zachować pożądany odstęp, co zapewni młodym roślinom odpowiednią ilość miejsca na start. To również ma wpływ na moc kiełkowania. Po wysianiu otoczka powoli ulega rozpuszczeniu i rozkładowi, zatem wybierając takie nasiona, musimy zadbać o nieco wyższą wilgotność podłoża, aby ten proces ułatwić. Kolejną istotną kwestią jest też nawożenie. Jeżeli specjalna powłoka, w której znajdują się nasiona, zawiera już wieloskładnikowy nawóz mineralny, to należy zachować ostrożność przy wzbogacaniu młodych roślin w substancje odżywcze – istnieje bowiem ryzyko przenawożenia.
Wiesz już, co wyróżnia nasiona otoczkowane i jak należy je wysiewać. Jeśli chcesz ułatwić sobie pracę i zapewnić obfite wschody, prawdopodobnie będą one dla ciebie odpowiednie. Pamiętaj, że z prozdrowotnych właściwości roślin możesz czerpać, nie tylko spożywając dojrzałe warzywa. Wiele z nich możesz wysiewać na kiełki, a do tego potrzebna jest kiełkownica i nasiona do tego celu przeznaczone. To bardzo ciekawy sposób na to, by na naszym talerzu znalazły się pełnowartościowe posiłki, gdy jeszcze ogród nie raczy nas swoją obfitością.