Ogród zimą dla wielu jest mało atrakcyjny. Jednak z pomocą pewnych zabiegów i roślin, ta pora roku wcale nie musi być ponura. W tym poradniku przedstawiamy kilka wskazówek, by zapewnić sobie piękny widok z okna podczas zimowych miesięcy!
Ogród zimą – oprószone śniegiem rośliny, lekko zarysowane piętra nasadzeń, ledwie widoczna, kręta ścieżka i stojąca samotnie ławka, która jeszcze niedawno pozwalała ogrzać się w słońcu, teraz już pokryta warstwą śniegu. Wielu z nas marzy o takim widoku z okna, szczególnie że w czasie zimowych miesięcy tylko w taki sposób możemy cieszyć się ogrodem. Jednak zima w ogrodzie nie zawsze prezentuje się tak pięknie, szczególnie jeśli jest bezśnieżna. Wówczas widok wręcz napawa smutkiem. Co zrobić, aby temu zapobiec? Jakie rośliny zimozielone posadzić, aby cieszyły oczy przez całe rok, nawet będąc pokryte grubą warstwą śniegu? No i wreszcie: czy zima to rzeczywiście czas zupełnego odpoczynku od ogrodowej pracy? Na te pytania odpowiemy już za chwilę!
Ogród zimą – drzewa i krzewy iglaste na ratunek
Jeśli twoim marzeniem jest piękny ogród również w czasie zimy, to rozwiązanie jest jedno – zimozielone rośliny. Nie zrzucają liści, gdy nastają chłody, nie tracą koloru i kształtu. Dzięki temu sprawiają, że ogród jest równie dekoracyjny w czasie tradycyjnej białej zimy, jak również w czasie, kiedy śniegu brakuje. W tej kwestii królują oczywiście iglaste drzewa i krzewy, dlatego tak często polecamy je jako wyższe piętra rabat. To właśnie one sprawiają, że w ogrodzie panuje magiczny, tajemniczy klimat, ale też w czasie zimy nie brakuje w nim kolorów. Podsumowując, w zimowym ogrodzie nie może zabraknąć iglaków, jak na przykład sosna, cis, cyprysik, żywotnik, świerk i jodła.
Zima w ogrodzie – rośliny zimozielone
Iglaki to niejedyna opcja, ponieważ świetnie sprawdzą się również liściaste rośliny zimozielone, a najbardziej popularne z nich to:
Krzewy:
- irga zimozielona;
- bukszpan;
- berberys;
- ostrokrzew;
- ligustr pospolity;
- kalina sztywnolistna;
- golteria rozesłana;
- trzmielina Fortune’a;
- różanecznik;
- dereń biały.
Krzewinki i byliny:
- ciemiernik biały;
- bluszcz pospolity;
- barwinek pospolity;
- runianka japońska.
Rośliny kwitnące zimą:
- oczar pośredni;
- kalina wonna;
- ciemiernik;
- dereń.
Prace w ogrodzie zimą
Ogród zimą to nie tylko piękny widok z okna, ale również i praca. Jednak, bez obaw, nie wykonujemy w tym czasie żadnych rewolucyjnych zmian.
- Przycinanie drzew. Zimowe miesiące to dobry czas na przycinanie niechcianych przyrostów na drzewach. Jednak nie wszystkie drzewa mogą być wtedy poddane tego typu zabiegom. Przycinane klonu, brzozy, orzecha, grabu, wiązu i kasztanowca należy odłożyć na koniec lata.
- Odśnieżanie roślin. Ogród piękny zimą to oczywiście ten oprószony śniegiem. Jednak gdy występują obfite opady, tworzy się gruba i marznącą czapa, która może nadmiernie obciążać rośliny, szczególnie młode drzewka i krzewy. Wówczas najlepiej systematycznie usuwać śnieg, zanim doprowadzi on do deformacji lub, co gorsza, uszkodzenia pędów.
- Bielenie drzew. To zabieg pielęgnacyjny, który ma zapobiec pękaniu kory na skutek zmiennych temperatur i oddziaływania światła słonecznego. Wielu ogrodników przystępuje do pokrywania pni drzew wapnem już jesienią, jednak można to zrobić również pod koniec grudnia, a jeśli zima jest łagodna nawet pod koniec stycznia.
- Kontrola zimowania. Mróz w okresie zimowym może być sporym zagrożeniem dla znajdujących się w stanie spoczynku roślin. Z tego powodu należy regularnie sprawdzać ich zabezpieczenia, czy przypadkiem nie zsunęły się na skutek wiatru lub opadów śniegu. Gdy meteorolodzy alarmują nas o silnych mrozach, niektóre rośliny mogą wymagać dodatkowego okrycia: dobrym rozwiązaniem jest agrowłóknina.
- Troska o trawnik. Z pewnością chcesz, aby pod koniec zimy, a także w kolejnych miesiącach trawa prezentowała się najlepiej, jak to tylko w danym momencie możliwe. Z tego powodu staraj się zimą poruszać wyłącznie po ogrodowych ścieżkach. Nie polecamy gromadzenia śniegu z odśnieżania na trawniku. Stąpanie po zmarzniętej trawie, jak i obciążanie jej śniegiem prowadzi do uszkodzenia źdźbeł, czego efektem jest później nieestetyczny trawnik.
Mamy nadzieję, że nasze porady ogrodnicze pomogą ci zadbać o swój ogród zimą. Jeżeli chcesz zachwycać się pięknym zimowym widokiem z okna w kolejnym zimowym sezonie, koniecznie sprawdź, które z proponowanych przez nas roślin zimozielonych możesz posadzić w swoim ogrodzie. Pamiętaj, że okres spoczynku roślin ogrodowych to okres odpoczynku dla ciebie. Wykorzystaj ten czas na planowanie swojego ogrodu. Przygotuj filiżankę dobrej kawy, coś do pisania i zainspiruj się poradami dostępnymi w naszym serwisie oraz zdjęciami z całego internetu. Takie planowanie zdecydowanie pomoże ci zrobić ogród marzeń, kiedy już nadejdzie pora na pracę fizyczną, a dodatkowo unikniesz przypadkowych nasadzeń i oczywiście swojego niezadowolenia z nietrafionych zmian.