Wiązy to piękne, majestatyczne drzewa, które swego czasu były bardzo popularne w Europie, w tym w Polsce. Niestety uległy groźnej chorobie, w wyniku której obumarło wiele z okazów. Czy można uprawiać wiąz w ogrodzie? Jakie warunki trzeba mu zapewnić? Sprawdź!
Wiąz uznawany jest za drzewo typowo europejskie. Występuje właściwie we wszystkich częściach tego kontynentu. Charakteryzuje się trwałością i wysokimi walorami dekoracyjnymi. W lasach wiązom często towarzyszą wierzby czy topole. Jakiego stanowiska wymaga ten gatunek i jakie jego odmiany można spotkać? Przeczytaj, by się dowiedzieć!
Jak wygląda wiąz?
To roślina o grubym pniu i powyginanych konarach. Razem z mniejszymi gałązkami tworzą one zwarty i piękny pokrój. Gałęzie porastają estetyczne liście w eliptycznym lub jajowatym kształcie. Ich brzegi są podwójnie piłkowane i zaostrzona na końcach. Wierzchnia blaszka liści jest gładka i zielona, a od spodu lekko omszona. Liście pojawiają się na gałęziach w kwietniu i maju i utrzymują się tam nawet do jesieni. O tej porze roku przyjmują barwę żółtą, aż zupełnie ciemnieją.
Owoce
Owocami wiązu są małe, oskrzydlone i jednonasienne orzeszki, które mogą być siedzące lub osadzone w szypułkach (wiele zależy w tym względzie od konkretnej odmiany). Skrzydlaki młode mają barwę jasnozieloną, a gdy dojrzeją, stają się ciemnobrązowe. W niektórych odmianach wiązów owoce powstają już na początku kwietnia. Opadają już po kilku tygodniach, a wiele z nich od razu kiełkuje.
Uprawa i pielęgnacja wiązu
Jeżeli zamierzasz ozdobić swój ogród wiązami, musisz zapewnić im szczególne warunki uprawy. Gatunek ten odnajdzie się zarówno na stanowisku słonecznym, jak i w cieniu, jednak w słońcu rozwinie się najpiękniej. To liściaste drzewo wymaga żyznej gleby głęboko uprawianej. Ziemia powinna być stale wilgotna, choć rozbudowany system korzeni wiązu poradzi sobie również w okresową suszą.
Wiąz dobrze odnajduje się w pobliżu zbiorników wodnych, np. stawów czy oczek wodnych. Gatunek ten dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniami powietrza i jest mrozoodporny.
Wiąz holenderski – odmiana idealna do ogrodu
W ogrodach, czyli dość ograniczonych przestrzeniach zielonych, wiązy uprawiane są bardzo rzadko ze względu na ogromne rozmiary. Doskonale do tego celu nadaje się jednak wiąz holenderski, który ożywia okolice swoją ciepłą barwą liści. Ta odmiana rośnie przede wszystkim wzwyż, a nie wszerz, dlatego nie jest szczególnie inwazyjna w stosunku do innych roślin. W ciągu dziesięciu lat osiąga zwykle wysokość ok. 5 metrów.
Wiąz i choroby, jakie mu zagrażają
Dla wiązów najbardziej niebezpieczna okazuje się holenderska choroba wiązu, która może zostać spowodowana chorobą grzybową, którą bardzo trudni wyleczyć. Można profilaktycznie przeprowadzić jesienne opryski na szkodniki i grzyby. Do najczęstszych objawów choroby należy obumieranie pędów, a także blednięcie i brunatnienie liści. Do innych problemów, z którymi boryka się wiąz, należą:
- mszyce;
- plamistość liści;
- poparzenie liści;
- przędziorki.
Zastosowanie wiązu
Drewno drzew z rodziny wiązowatych można wykorzystywać w wielu różnych dziedzinach. Ma ono barwę jasnożółtą lub wpadającą w szarość i biel. Drewno wiązu jest twarde, mocne i wyjątkowo odporne na procesy gnilne. Odznacza się wysoką wytrzymałością i odpornością na uderzenia czy inne uszkodzenia. Dawniej stosowano to drewno do wytwarzania belek domów czy wytwarzania kół powozów. Dziś popularne jest szczególnie w przemyśle meblarskim.
Dąb to ozdobny gatunek drzewa liściastego, który spotyka się w parkach, lasach, ale także w przydomowych ogrodach. We własnej uprawie można odpowiednio nasłonecznić jego stanowisko, by szybciej i piękniej się rozwijał. Charakteryzuje się gęstą koroną, choć typowo ogrodowe odmiany to raczej niewielkie drzewa rosnące głównie w górę (zwykle ich wysokość nie przekracza 5 metrów).