Żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata) to roślina o cennych właściwościach leczniczych, która swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym pierzastym liściom. Zastanawiasz się, jakie ma wymagania i do czego można ją stosować? Dowiesz się tego z naszego poradnika!
Żyworódka pierzasta należy do rodzaju kalanchoe i rodziny gruboszowatych. Pochodzi z Madagaskaru, gdzie osiąga nawet 2 metry wysokości. Dobrze czuje się w uprawie doniczkowej, jednak w czasie lata można ją również ustawić na tarasie lub balkonie. Szerokie zastosowanie rośliny sprawia, że jej popularność stale rośnie. Sprawdź, co musisz wiedzieć o uprawie i właściwościach żyworódki pierzastej.
Jak wygląda żyworódka pierzasta?
Z grubej łodygi żyworódki pierzastej wyrastają mięsiste, pierzaste liście o pofalowanych brzegach. Żyworódka pierzasta wytwarza rozmnóżki, dopiero kiedy liście znajdą się na ziemi. Roślina mylona jest z żyworódką Daigremonta, którego cechą charakterystyczną są rozmnóżki wytworzone na całych brzegach zdrowych liści.
Żyworódka pierzasta – kwitnienie
Żyworódka pierzasta na długich pędach wytwarza kwiatostany zwane wierzchotkami. Zwisające kwiaty najczęściej mają kolor zielonkawy, fioletowy lub czerwony.
Żyworódka pierzasta – uprawa
podłoże | dobrze przepuszczalne |
---|---|
odczyn podłoża | lekko kwaśny |
stanowisko | słoneczne |
temperatura | pokojowa |
Żyworódka pierzasta – pielęgnacja
Pielęgnacja żyworódki pierzastej nie jest szczególnie uciążliwa, jednak roślina może gubić liście. Przekwitnięte kwiatostany żyworódki najlepiej usuwać, aby nie traciła cennych zasobów do tworzenia nasion, szczególnie jeśli roślina jest uprawiana w celach leczniczych.
Żyworódka pierzasta – podlewanie
Żyworódkę pierzastą należy podlewać oszczędnie i najlepiej wtedy, kiedy podłoże rośliny przeschnie. Nadmiar wody w glebie może prowadzić do zgnilizny korzeni, a w konsekwencji – do zamierania rośliny. Przelaną żyworódkę należy przesadzić do suchego podłoża.
Żyworódka pierzasta – nawożenie
Zapotrzebowanie na składniki odżywcze omawianej rośliny jest niewielkie. Nawożenie niewielką dawką nawozu wieloskładnikowego raz w miesiącu będzie wystarczające. Rośliny uprawiane ze względu na właściwości lecznicze należy nawozić nawozami naturalnymi.
Żyworódka pierzasta – sadzonki
Rozmnażanie żyworódki pierzastej jest bardzo łatwe. Należy zerwać liść rośliny i umieścić go na zwilżonym podłożu. W ciągu kilku dni z liścia wyrosną młode rośliny.
Żyworódka pierzasta – przesadzanie
Żyworódkę należy przesadzić, kiedy zachodzi taka potrzeba. Najlepszym momentem na to jest okres wiosenny.
Choroby żyworódki pierzastej
Żyworódka pierzasta może być atakowana przez tarczniki lub wełnowce, które należy jak najszybciej usunąć. Może również pojawić się zgnilizna lub szara pleśń, wywołane zbyt wysoką wilgotnością. Jeśli do walki z chorobą lub szkodnikami stosowane są środki chemiczne, nie wolno wykorzystywać rośliny w celach leczniczych.
Żyworódka pierzasta – właściwości
Żyworódka pierzasta to cenne źródło witamin i minerałów. Jej sok wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Działa regenerująco i stymuluje układ immunologiczny. Pomaga leczyć stany zapalne skóry i podrażnienia, łagodzi świąd i zmniejsza widoczność blizn. Zanim przystąpisz do pozyskiwania soku z żyworódki, upewnij się, że uprawiasz właściwą roślinę. Niektóre gatunki kalanchoe są trujące!
Żyworódka pierzasta – płyn
Jeśli nie masz pewności, z jakim gatunkiem kalanchoe masz do czynienia, sok z żyworódki możesz zakupić w sklepach ze zdrową żywnością. Cena za 250 ml to około 25 zł.
Żyworódka pierzasta – cena
Sadzonki żyworódki pierzastej kosztują kilkanaście złotych za sztukę.
Czy żyworódka pierzasta jest trująca dla zwierząt?
Żyworódka pierzasta powinna być ustawiona w miejscu niedostępnym dla zwierząt domowych. Substancje, które zawiera, mogą być dla nich toksyczne.
Żyworódka pierzasta / Kalanchoe pinnata to roślina, która jest bardziej ceniona za właściwości lecznicze niż dekoracyjne. Zaletą żyworódki z pewnością jest jej cena, łatwość uprawy i niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Dzięki temu będzie świetnym wyborem także dla niedoświadczonych hodowców i zapracowanych osób. Niestety, nie nadaje się do domów, w których mieszkają zwierzęta.
Fot. główne Forest & Kim Starr via Wikipedia, CC-BY-3.0