Kalanchoe, znany również jako żyworódka, należy do rodziny gruboszowatych. Kwiaty te pochodzą z Afryki, jednak ze względu na niewielkie wymagania uprawy i niezwykle ciekawy wygląd stały się popularne na całym świecie. W Polsce kalanchoe najchętniej kupowane są w okresie świąt Bożego Narodzenia. Dostępne są jednak przez cały rok, a w czasie lata mogą ozdabiać także balkony i tarasy.
Najpopularniejsze gatunki kwiatów z rodzaju kalanchoe to:
- Kalanchoe blossfeldiana i odmiana 'Calandiva’;
- Kalanchoe pumila;
- Kalanchoe thyrsiflora;
- Kalanchoe tomentosa;
- Kalanchoe orgyalis;
- Kalanchoe luciae.
Zapamiętaj!
- Kalanchoe to roślina pochodząca z tropikalnych regionów Afryki i Azji.
- Jest często uprawiana jako roślina ozdobna ze względu na swoje kolorowe kwiaty i grube liście.
- Kalanchoe jest łatwa w uprawie i wymaga niewielkiej ilości wody i światła, co czyni ją idealnym wyborem dla początkujących ogrodników.
- Należy zwrócić uwagę na to, że niektóre gatunki kalanchoe są toksyczne dla zwierząt domowych, więc należy trzymać je z dala od nich.
Kalanchoe – wygląd
Kalanchoe to kwiaty doniczkowe o zróżnicowanym wyglądzie. Niektóre gatunki charakteryzują się bardzo grubymi, jajowatymi liśćmi, które mogą występować w kilku kolorach (Kalanchoe thyrsiflora, Kalanchoe luciae). Inne rośliny wywodzące się z rodzaju kalanchoe mają omszone liście (Kalanchoe tomentosa). Z kolei Kalanchoe blossfeldiana to rośliny o pięknych kwiatostanach, przypominających niewielkie różyczki. Występują w kolorze białym, czerwonym, żółtym, różowym oraz pomarańczowym.
Kalanchoe – kwitnienie
Kalanchoe blossfeldiana należy do roślin dnia krótkiego, co oznacza, że czas kwitnienia rośliny przypada na okres zimowy. Kwitnienie roślin można wywołać poprzez regulowanie ich dostępu do światła. To sprawia, że kwiaty kalanchoe dostępne są w sklepach i kwiaciarniach przez cały rok i zawsze zachwycają pięknie wybarwionymi kwiatostanami.
Kalanchoe – uprawa
Wymagania kalanchoe są niewielkie – większość gatunków z tego rodzaju to rośliny bardzo wytrzymałe. Jeśli chcesz, aby liście twojej rośliny były zdrowe i błyszczące, a kwiaty dobrze wybarwione, zwróć uwagę na poniższe parametry:
podłoże | dobrze przepuszczalne |
odczyn podłoża | lekko kwaśny |
stanowisko | słoneczne |
temperatura | pokojowa |
Kalanchoe – pielęgnacja
Kalanchoe nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Z racji tego, że dobrze znosi przesuszenie podłoża, jest to roślina idealna dla zapominalskich.
Kalanchoe – podlewanie
Kwiaty kalanchoe preferują umiarkowane podlewanie. Zbyt duża ilość wody w podłożu grozi gniciem korzeni, dlatego najlepiej podlewać roślinę dopiero wtedy, kiedy wierzchnia warstwa ziemi będzie już przesuszona. Kalanchoe nie lubi wysokiej wilgotności powietrza, dlatego nie należy go zraszać.
Kalanchoe – rozmnażanie
Rozmnażanie roślin kalanchoe jest bardzo łatwe – sadzonki ukorzenia się bezpośrednio w ziemi. Najlepiej wymieszać ją z piaskiem lub perlitem, aby była dobrze przepuszczalna. Jak pobrać sadzonkę z rośliny matecznej? Należy odciąć wybraną łodygę lub dobrze rozwinięty, zdrowy liść. Sadzonkę trzeba umieścić w przygotowanym podłożu i oszczędnie podlewać.
Kalanchoe – nawożenie i przesadzanie
Kalanchoe wymaga nawożenia nawozem do kaktusów lub sukulentów co dwa tygodnie w czasie kwitnienia rośliny. Kwiaty te najlepiej przesadzać na wiosnę, jeśli tego wymagają. Jest to widoczne, gdy rozmiary rośliny są wyraźnie nieproporcjonalne do doniczki lub kiedy korzenie przerastają przez otwory naczynia.
Kalanchoe – jak dbać?
- Jeśli chcesz cieszyć się pięknym i zdrowym wyglądem kalanchoe, powinieneś ustawić roślinę w dobrze nasłonecznionym miejscu. Pamiętaj, że w czasie bardzo upalnych dni roślina może ulec poparzeniu, dlatego wówczas najlepiej przenieść ją do półcienia.
- Kalanchoe potrafi przetrwać w zacienionych miejscach, jednak nie są to optymalne warunki jego uprawy.
- Chore liście kalanchoe i przekwitłe kwiatostany należy regularnie usuwać. Najlepiej je odcinać. Takie działanie stymuluje roślinę do zdrowego wzrostu i wypuszczenia nowych kwiatów.
- Nie należy ustawiać kalanchoe w bardzo zimnych pomieszczeniach o wysokiej wilgotności.
Ciekawostka na dziś
Kalanchoe, wysłana w 1971 roku na radziecką stację kosmiczną Salyut 1, była jedną z pierwszych roślin w kosmosie. Celem jej misji było poprawienie nastroju załodze stacji!
Kalanchoe – choroby
Najczęstszą przyczyną problemów w uprawie kalanchoe jest zaleganie wody przy korzeniach lub niepotrzebne zraszanie roślin. To sprzyja pojawianiu się chorób grzybowych. Objawem przelania rośliny są opadające, pożółkłe lub poczerniałe liście.
Do najczęstszych chorób kalanchoe zaliczamy:
- szarą pleśń – to charakterystyczny biały nalot. Objawem szarej pleśni mogą być też żółte i brązowe plamy. Porażone części rośliny należy usunąć. Kwiat warto potraktować środkiem ochrony roślin, zapewnić dobrą cyrkulację powietrza wokół niego i podlewać bardzo oszczędnie.
- mączniak prawdziwy – występuje jako biały nalot porażający liście i łodygi kalanchoe. Aby pozbyć się choroby, należy usunąć porażone części rośliny i zmniejszyć wilgotność powietrza. Można również zastosować oprysk z wywaru z pokrzywy.
- zgnilizna bakteryjna – są to czarne plamy na pędach rośliny. Choroba prowadzi do obumarcia porażonych części kwiatu oraz przechodzi na pozostałe pędy. Należy natychmiast usunąć zaatakowane łodygi oraz zastosować środki ochrony roślin.
Kalanchoe – szkodniki
Kalanchoe podatne są na ataki szkodników takich jak:
- wełnowiec, który prowadzi do obumierania rośliny. Na pędach i liściach widoczne są białe punkty, przypominające watę. Aby pozbyć się wełnowca, należy usunąć szkodniki i ich jaja. Wystarczy wytrzeć liście i łodygi chusteczką nasączoną w roztworze wody i alkoholu;
- mszyce – ukrywają się na dolnej stronie liści. Można je zwalczyć za pomocą preparatów przeciw szkodnikom lub roztworu wody z mydłem;
- tarczniki – duże brązowe szkodniki dobrze widoczne na dolnej stronie liści i łodygach. Roślina zaatakowana tarcznikiem żółknie i zasycha. Szkodniki należy usunąć delikatną szmatką nasączoną w roztworze wody i alkoholu lub szarego mydła. Pomocne mogą być też preparaty przeciw szkodnikom.
Czy kalanchoe jest trujący?
Żyworódka jest toksyczna dla zwierząt, dlatego należy ją trzymać w miejscu dla nich niedostępnym. Po wykonaniu czynności pielęgnacyjnych kwiatów kalanchoe – takich jak przycinanie czy rozmnażanie – należy dokładnie umyć ręce.
Kalanchoe – cena
Ceny kwiatów kalanchoe zależne są od poszczególnych gatunków. Najtańszą rośliną z tego rodzaju jest Kalanchoe blossfeldiana. Niewielkie okazy można zakupić nawet za kilka złotych. Z kolei kwiaty takie jak: Kalanchoe thyrsiflora, Kalanchoe tomentosa, Kalanchoe luciae kosztują od 10 do 50 zł, w zależności od rozmiaru rośliny.
Kalanchoe – czy warto je uprawiać?
Jeśli po zapoznaniu się z naszym poradnikiem nadal zastanawiasz się, czy warto uprawiać kalanchoe, przedstawiamy krótkie podsumowanie.
Kalanchoe – zalety
- Roślina łatwa w uprawie;
- ogromna różnorodność gatunkowa;
- kwitnące kalanchoe jest idealnym prezentem;
- odporna na przesuszenie podłoża;
- długi okres kwitnienia Kalanchoe blossfeldiana;
- tani i łatwo dostępny kwiat doniczkowy.
Kalanchoe – wady
- Czasem trudno doprowadzić do ponownego kwitnienia rośliny;
- nie jest odporna na wysoką wilgotność powietrza, podłoża i niskie temperatury;
- w domu, w którym mieszkają małe dzieci i zwierzęta domowe, powinien mieć trudno dostępne stanowisko.
Często zadawane pytania
Jak dbać o kalanchoe w doniczce?
Kalanchoe to roślina łatwa w uprawie i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. W doniczce powinna mieć dostęp do słonecznego miejsca, ale z umiarkowaną ilością bezpośredniego światła słonecznego, ponieważ może to spowodować poparzenie liści. Podlewaj kalanchoe raz w tygodniu, ale nie dopuszczaj do przelania doniczki. Roślina lubi umiarkowane temperatury, od 18 do 24 stopni Celsjusza.
Co zrobić z kalanchoe po przekwitnięciu?
Po przekwitnięciu usuń uschnięte kwiatostany i przyciąć łodygę o około jedną trzecią. Możesz również przesadzić roślinę do większej doniczki i zasilić nawozem do roślin kwitnących.
Jakie warunki lubi kwiat kalanchoe?
Kalanchoe lubi jasne, słoneczne miejsca, ale bezpośrednie światło słoneczne może powodować poparzenie liści. Roślina lubi umiarkowane temperatury, od 18 do 24 stopni Celsjusza i wilgotną glebę.
Czy kalanchoe jest rośliną wieloletnią?
Tak, kalanchoe jest rośliną wieloletnią, co oznacza, że można ją uprawiać przez wiele lat.
Ile razy w roku kwitnie kalanchoe?
Kalanchoe jest rośliną kwitnącą przez większość roku. Kwitnie wiosną, latem i jesienią.
Czy kalanchoe zakwitnie drugi raz?
Tak, kalanchoe może zakwitnąć drugi raz, ale potrzebuje odpowiedniej opieki. Po przekwitnięciu usuń uschnięte kwiatostany i przyciąć łodygę o około jedną trzecią. Możesz również przesadzić roślinę do większej doniczki i zasilić nawozem do roślin kwitnących, aby zachęcić ją do ponownego kwitnienia.