Kabaczek pyszny, uniwersalny, a w przy tym też małokaloryczny dodatek do diety. Czy wiesz, że możesz wyhodować go we własnym ogrodzie? Najlepiej rośnie w wysokiej temperaturze i przy sporym nawodnieniu.
Kabaczek to zdrowe i smaczne warzywo z rodziny dyniowatych, które nadaje się do przyrządzania wielu różnych potraw. Jego uprawa jest możliwa w Polsce, choć trzeba przy tym szczególnie uważać, by nie narażać ich na działanie ujemnych temperatur. Istnieją różne odmiany tego warzywa, które różnią się od siebie smakiem i wyglądem. Warto wspomnieć tu u problemie mylenia cukinii i kabaczka. Sprawdź, jaka jest między nimi różnica – i czy w ogóle jakaś istnieje.
Kabaczek – co to za warzywo?
Kabaczek (Cucurbita pepo convar. giromontiina Greb.) to odmiana dyni zwyczajnej o podłużnym kształcie. Zamiennie nazywany jest także cukinią, od włoskiego zucchina, co oznacza po prostu „małą dynię. Nazwa „kabaczek” rozprzestrzeniła się szczególnie na południowym wschodzie Polski.
Uprawiane formy mogą znacznie się od siebie różnić smakiem, wyglądem i kształtem. Do najpopularniejszych odmian należą: Acceste, Ambasador, Atena, Greta, Zuchino, Courges, Storr’s Green, Cocozelle von Tripolis, Krzaczasty Bezrozłogowy, Soraya, Black Forest czy też Nimba. Przeważnie da się je scharakteryzować w następujący sposób.
Kabaczek – morfologia
Kabaczek – morfologia | |
pokrój | łodygi płożące lub wzniesione |
łodyga | pęd główny, od którego rozchodzą się krótkie pędy boczne, po 5-10 cm |
liście | sercowaty lub okrągły kształt z głębokimi wcięciami. Wyrastają z długich ogonków, a z ich kątów wychodzą wąsy czepne |
kwiaty | pojedyncze, żółte i owadopylne. Są dość duże i posiadają 5 płatków |
owoce | typ jagody, który osiąga 10-40 cm długości. Ich przekrój przypomina ogórka. Z zewnątrz są zielone, żółte lub pomarańczowe, rzadziej nawet białe, w paski lub prążki, o maczugowatym kształcie. Masa owocu przeważnie waha się pomiędzy 0,15 do 3 kg |
korzeń | palowy, osiąga do 2 metrów długości |
Co ciekawe, kwiaty męskie kabaczka są także jadalne – a w dodatku bardzo smaczne.
Kabaczek a cukinia – czym się różnią?
Niektórzy twierdzą, że kabaczek to podłużne, zielone warzywo z rodziny dyniowatych. Natomiast cukinia różni się od kolorem i wielkością – jest żółta, mniejsza, słodsza w smaku i bez pestek. Tymczasem okazuje się, że kabaczek a cukinia niczym się od siebie nie różnią – jest to to samo warzywo. Powyższe różnice wynikają tylko z różnego etapu dojrzewania warzywa. Wraz ze wzrostem, kabaczek staje się bardziej intensywnie zielony (choć może być też żółty), a jego pestki robią się bardziej zauważalne.
Uprawa kabaczka
Kabaczek to roślina jednoroczna – co jednak nie znaczy, że nie daje obfitych plonów. Wręcz przeciwnie, przy zapewnieniu mu odpowiednich warunków, można cieszyć się dużymi zbiorami, trwającymi przez całe lato.
Kabaczek to warzywo, które pochodzi ze znacznie cieplejszego i łagodniejszego klimatu. Dlatego tak ważne jest zapewnienie mu właściwego środowiska do wzrostu. Jest całkowicie nieodporny na przymrozki – przy temperaturze poniżej 0°C, roślina całkowicie zamiera. Optymalnie rozwija się w przedziale około 20-25°C. Potrzebuje stanowiska ciepłego, dobrze nasłonecznionego i osłoniętego od wiatru.
Warzywo to preferuje gleby o odczynie obojętnym, która jest bogata w składniki odżywcze. Nie nadają się do tego zimne, ciężkie i mokre ziemie, ani takie, na których wcześniej rosły inne dyniowate. Warto sadzić je w dobrze przygotowanym miejscu. Jesienią nawieź stanowisko kompostem lub obornikiem. Wiosną wyściółkuj ziemię czarną, przepuszczalną folią ogrodniczą. W ten sposób podłoże będzie pełne minerałów, nagrzane, odpowiednio nawilżone, a jednocześnie wolne od chwastów.
Hodując kabaczki, musisz pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Nie znoszą one przesuszania. Przy zbyt niskiej wilgotności, rośliny więdną, a owoce nie są w stanie wyrosnąć do swoich maksymalnych rozmiarów. Pamiętaj też, że są to spore warzywa, które potrzebują dość dużo miejsca. Zarezerwuj na każde około 1,5-2 metrów przestrzeni na grządce.
Kiedy sadzić kabaczki i cukinie? Porady uprawne
Koniecznie poczekaj z sadzeniem kabaczków do gruntu aż do przeminięcia wiosennych przymrozków. Można robić to z rozsadów lub siejąc bezpośrednio do ziemi. W drugim przypadku wystarczy wsadzić po 2-3 nasiona do niewielkiego dołka i przykryć kilkoma centymetrami ziemi. Wykonuje się to dopiero w drugiej połowie maja, gdy średnie temperatury dobowe są już odpowiednio wysokie. Po pojawieniu się kiełków, można usunąć gorzej rozwinięte siewki i pozostawić tylko te najładniejsze.
Inaczej wygląda siew kabaczka z rozsadów. Umieść po 1-2 nasionka w małych pojemnikach. Trzymaj je w ciepłym, słonecznym pomieszczeniu i pamiętaj o regularnym podlewaniu. Uważaj jednak przy tym, aby nie przelać młodych pędów, gdyż może to spowodować wykształcenie się groźnych chorób grzybowych. Po około miesiącu, kiełki można przełożyć do gruntu, jeśli warunki pogodowe już na to pozwalają. Jest to pewniejszy sposób, który w większości przypadków gwarantuje przyjęcie się sadzonek do ziemi. Zamiast przygotowywania własnych, można też zakupić je od hodowców.
Kabaczki dobrze czują się w towarzystwie innych roślin, takich jak:
- cebula;
- czosnek;
- nasturcja;
- fasola;
- nagietek.
Radzimy jednak nie sadzić ich obok (ani bezpośrednio po) ziemniaków i roślin psiankowatych – pomidorów, bakłażanu, oberżyny lub tytoniu.
Oprócz ciepła i wody, kabaczek właściwie nie potrzebuje wiele więcej. Jest to pod tym względem dość prosta w uprawie roślina. Ich wzrost nie trwa długo, a widok większych okazów wśród swoich grządek jest naprawdę satysfakcjonujący. Zastosowanie w kuchni tych warzyw jest bardzo szerokie. Są też mało kaloryczne i bardzo zdrowe. Dlatego z pewnością warto posadzić je w swoim ogrodzie.