Miedzian 50 WP to preparat stosowany do oprysków zawierający tlenochlorek miedzi. Znajduje zastosowanie w uprawie drzew i krzewów owocowych oraz warzyw. Zwalcza oraz zapobiega występowaniu takich chorób grzybowych jak między innymi: parch jabłoni i gruszy, bakteryjną kanciastą plamistość oraz mączniaka rzekomego.
Co to jest miedzian 50 wp?
Miedzian 50 WP to bardzo skuteczni i silny fungicyd miedzianowy zwalczający bakterie i grzyby atakujące uprawy ogródkowe. Przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego w formie oprysków. Tworzy na powierzchni roślin specjalną warstwę ochronną, zapobiegającą przedostaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów do tkanki roślin. Preparat nie wykazuje negatywnego wpływu na owady zapylające, dzięki temu jest dopuszczony do stosowania w uprawach ekologicznych. Miedzian 50 WP sprzedawany jest w formie proszku do sporządzenia roztworu z wodą. Dawkowanie zależy od rodzaju problemu i gatunku rośliny.
Jakie choroby zwalcza miedzian?
Oprysk Miedzianem 50 WP zalecany jest w przypadku zakażenia lub zagrożenia zakażeniem bakteryjnym i grzybiczym. Doskonale zwalcza drobnoustroje i chroni przed takimi chorobami jak parch gruszy i jabłoni, rak bakteryjny drzew pestkowych, zaraza ogniowa, antraknoza i kędzierzawość liści brzoskwini oraz chorobami warzyw, np.: bakteryjnej cętkowatości pomidora, szarej pleśni, zarazy ziemniaczanej, bakteriozy obwódkowej i mączniaka rzekomego. Stosowany w uprawie amatorskiej roślin warzywnych i drzew owocowych w przydomowych ogródkach i ogrodach działkowych. Miedzian 50 WP jest bardzo łatwy w przyrządzeniu i użyciu, dlatego bez problemu poradzą sobie z tym zadaniem nawet osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem.
Jak stosować miedzian?
Miedzian 50 WP dostępny jest w formie proszku do sporządzenia zawiesiny z wodą, którą podaje się roślinom za pomocą opryskiwacza ręcznego o pojemności maksymalnej do 10 litrów. Preparatu nie wolno używać z opryskiwaczami elektrycznymi lub spalinowymi.
Gotowy do użycia produkt powinien być natychmiastowo wykorzystany. Dlatego zaleca się, aby proszek rozrobić z wodą bezpośrednio przed przystąpieniem do opryskiwania upraw. Dawka proszku musi być dostosowana do rodzaju choroby i gatunku rośliny. Szczegółowa instrukcja użycia dołączona jest do każdego egzemplarza preparatu Miedzian 50 WP. Można ją również znaleźć na opakowaniu. Oprysk należy przeprowadzać punktowo, bardzo delikatnie i starannie. Rośliny nie powinny być mokre, lecz lekko zwilżone.
Podczas opryskiwania należy bezwzględnie przestrzegać wszelkich środków zapobiegawczych i przeciwwskazań, jakie zaleca producent preparatu. Uwagi te dotyczą także procesu przygotowania zawiesiny. Należy zawsze mieć założone wysokiej jakości rękawice ochronne, które zapobiegną kontaktowi środka ze skórą, szczelną odzież ochronną oraz okulary i maseczkę z filtrem. Dzięki temu mamy pewność, że substancje chemiczne nie dostaną się do naszego organizmu. Po wykonaniu zabiegu obowiązuje 7 dni karencji. W tym okresie nie wolno zbierać opryskanych warzyw i owoców.
Na co i kiedy stosować oprysk?
Miedzian 50 WP stosuje się w momencie zauważenia pierwszych oznak choroby lub okresowo w celu zapobieżenia zakażeniom. Opryski miedzianem można przeprowadzać od marca do października. Warto jednak pamiętać, że dla każdej rośliny producent zaleca inny termin użycia środka. Szczegółowy opis wraz z terminarzem podajemy poniżej. Oprysk należy przeprowadzać podczas pochmurnej i bezwietrznej pogody, w temperaturze powyżej 6 stopni Celsjusza. Podobnie jak w przypadku innych środków ochrony roślin, preparaty Miedzian 50 WP nie należy używać, gdy temperatura spodnie poniżej zera, w pełnym słońcu oraz podczas deszczu i wiatru.
Miedzian – oprysk drzew i krzewów owocowych
Oprysk miedzianem może być stosowany do leczenia i zapobiegania chorób wielu niskopiennych drzewek i krzewów owocowych, które często padają ofiarą chorobotwórczych bakterii i zarodników.
Choroby jabłoni i gruszy
Zaraza ogniowa oraz parch jabłoni i gruszy to choroby, które najczęściej pojawiają się u tych gatunków owoców. W przypadku zarazy ogniowej oprysk miedzianem stosujemy w okresie tzw. zielonego pąka i powtarzamy po 7-10 dniach. Profilaktyczny oprysk przeciwko parchowi przeprowadza się, gdy na gałązkach ukażą się pierwsze liście i podobnie jak w poprzednim przypadku czynność powtarzamy po około 10 dniach.
Choroby wiśni i czereśni
Rak bakteryjny wiśni i czereśni to bardzo poważna choroba mogąca spowodować w skrajnych przypadkach całkowite zamieranie roślin. Aby temu zapobiec, stosuje się oprysk miedzianem do 3 razy w sezonie w fazie nabrzmiewania pąków, kwitnienia oraz wzrostu owoców, co 7-10 dni.
Choroby brzoskwiń
Oprysk przeciwko kędzierzawości liści brzoskwiń należy przeprowadzać raz w roku w okresie bezlistnym, w fazie nabrzmiewania pąków. Preparat można zastosować również w okresie jesiennym.
Choroby winorośli
Mączniak rzekomy to choroba, która często dopada winorośl. W tym przypadku działanie zapobiegawcze preparatu Miedzian 50 WP również jest bardzo skuteczne. Oprysk należy stosować 3 razy w sezonie: przed i po kwitnieniu oraz w trzeciej dekadzie lipca. Zabieg trzeba powtórzyć po 10-14 dniach.
Choroby porzeczek
Choroby, które najczęściej dotykają porzeczki to: antraknoza, rdza wejmutkowo–porzeczkowa, oraz biała plamistość liści wywoływana przez grzyby. W tym przypadku Miedzian 50 WP stosuje się po zbiorach owoców.
Choroby orzechów
Miedzian 50 WP wykazuje skuteczność w zapobieganiu chorób orzechów, takich jak: antraknoza oraz zgorzel bakteryjna. W pierwszym przypadku oprysk należy przeprowadzić 2 razy w sezonie od momentu pękania pąków, do czasu kwitnienia kwiatów żeńskich. Zabieg powtórzyć po 10-14 dniach. Pierwszy oprysk przeciwko zgorzeli bakteryjnej należy zacząć, gdy zaczną pojawiać się pierwsze liście. Drugi oprysk przed kwitnieniem kwiatów żeńskich.
Miedzian – oprysk warzyw
Miedzian 50 WP jest stosowany także w uprawach warzywnych. Dzięki niemu możemy cieszyć się obfitymi plonami oraz zdrowymi i smacznymi warzywami. Wykazuje wysoką skuteczność w walce z takimi chorobami jak między innymi: bakteryjna cętkowatość czy zaraza ziemniaka.
Choroby fasoli
Miedzian 50 WP to skuteczny środek zwalczający antraktozę, szarą pleśń oraz bakteriozę fasoli szparagowej. Oprysk miedzianem należy wykonywać od pełni do końca fazy kwitnienia. Zabieg trzeba ponowić po upływie 7-10 dni. Dawkowanie preparatu w przypadku fasoli to: 3g proszku rozpuszczone w 0,6 do 0,8 litra wody na 10 m² uprawy.
Choroby ogórka
Miedzian 50 WP pomaga zwalczać i zapobiegać występowaniu takich chorób jak: mączniak rzekomy dyniowatych oraz bakteryjna kanciasta plamistość. Opryskiwanie można rozpocząć, gdy na głównym pędzie pojawi się drugi otwarty kwiat, do momentu, gdy ósmy owoc na pędzie głównym osiągnie typowy kształt i wielkość.
Choroby pomidora
Opryski miedzianem stosuje się w przypadku chorób pomidorów. Najczęstsze problemy związane z uprawą tych warzyw wynikają z pojawienia się takich chorób jak: zaraza ziemniaka i bakteryjna cętkowatość. Opryski na pomidory stosuje się od 2 do 3 razy w sezonie z zachowaniem 7-10 dni odstępu pomiędzy kolejnymi zabiegami. Opryskiwanie można zacząć na samym początku kwitnienia do czasu, gdy połowa owoców uzyska typową dla pomidorów barwę.
Miedzian – środki ostrożności
Podczas wykonywania oprysków preparatem Miedzian 50 WP należy bezwzględnie przestrzegać wszelkich zaleceń producenta oraz uważnie przeczytać informację związaną z zagrożeniami wynikającymi ze stosowania środków ochrony roślin. Wszystkie czynności związane z przygotowaniem roztworu oraz wykonywaniem oprysku należy przeprowadzać w odzieży ochronnej. Szczególną uwagę należy poświęcić ochronie twarzy, oczu oraz dłoni.