Poszukiwanie roślin ładnych i pożytecznych nie jest proste. Oprócz praktycznych funkcji powinny one być także prawdziwą ozdobą. Czy taka bylina w ogóle istnieje? Orlik – kwiat, który sprosta wszystkim tym wymaganiom, a do tego jeszcze wspomoże walkę ze ślimakami.
Dobrze zaprojektowany ogród powinien uwzględniać rabaty kwitnące od wczesnej wiosny (a nawet zimy) do późnej jesieni. Warto, aby znalazły się wśród nich także byliny pożyteczne, które wspierają walkę ze szkodnikami. Do takich roślin zdecydowanie zalicza się orlik – to gatunek, który można spotkać także w lasach oraz na zboczach gór na terenie Europy oraz Afryki Północnej. Jego ogrodowa wersja jest niezwykle dekoracyjna i zachwyca wspaniałymi szponami orła od maja do lipca przy okazji dając pokarm rodzimym zapylaczom.
Orlik ogrodowy – ozdoba rabat i lasów
Orlik pospolity, czyli aquilegia vulgaris to dość popularna roślina występująca naturalnie na terenie Europy, jak i Afryki Północnej. Rosnąca dziko jest pod ochroną, dlatego też w przydomowych ogrodach królują wersje ogrodowe. Orlik – kwiat ten pochodzi z rodziny jaskrowatych, można go uprawiać niemal na całym obszarze Polski, szczególnie, że nie jest rośliną specjalnie wymagającą – ceni sobie półcień, a także lekko wilgotną, próchniczą i przepuszczalną glebę.
Orlik to bylina krótkowieczna, którą można rozsadzać zarówno z kłącza, jak i nasion – to właśnie ta druga metoda sprawia, że potrafi on wyrosnąć w niespodziewanych miejscu na ogrodzie. Orlik bardzo łatwo się krzyżuje, dlatego też na jednej rabacie może pojawić się w wielu wersjach kolorystycznych.
Orlik rosnący dziko jest rośliną pod ścisłą ochroną, dlatego też nie należy przynosić sadzonek z lasu do własnego ogrodu.
Uprawa orlika – kwiat z małymi wymaganiami
Nazwa orlika wywodzi się od kształtu jego kwiatów. Tworzą je dwa okółki po pięć płatków. Zewnętrzne są zakończone spiczasto, zaś wewnętrzne są półokrągłe i zwężają się w rurkę, która następnie przypomina wygiętą ostrogę. I to właśnie ona, przypominając szpony orła stała się inspiracją do nazwania tego wspaniałego kwiatu ogrodowego.
Orliki są proste w uprawie – najlepiej kwitną w półcieniu, choć dobrze znoszą także słoneczne rabaty. Jest całkowicie mrozoodporna, dlatego nie trzeba jej okrywać na zimę. Preferuje gleby żyzne, próchnicze i przepuszczalne – z jednej strony orliki cenią sobie glebę wilgotną, z drugiej zbyt duża ilość wody może prowadzić do podgnicia korzeni.
Pielęgnacja orlika – kwiat, który odwdzięczy się wspaniałymi kolorami
Orlik pospolity może dorastać nawet do 100 cm wysokości! Ponieważ jest to roślina objęta ochroną gatunkową, w sprzedaży dostępnych jest wiele odmian ogrodowych, które znakomicie pasują do ogrodów naturalistycznych. Wysiewa się je jesienią lub wiosną, ale warto mieć na uwadze, że w tym wypadku kolor kwiatów może być niespodzianką – to bylina, która łatwo się krzyżuje i nierzadko ma cechy inne niż roślina macierzysta. Wysiew to nie jedyny sposób rozmnażania orlików – można zrobić to również poprzez podział kępy, czyli rozsadę z kłącza.
Orliki znakomicie sprawdzą się jako obwódka rabat, która kwitnie od maja do lipca. Warto też pamiętać, że po tym czasie orlik nie jest atrakcyjny, dlatego warto sadzić go pomiędzy innymi bylinami, które rozpoczną kwitnienie latem.
Orlik nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych – należy go podlewać, pamiętając, że preferuje on tereny górskie, a zatem może być jedną z ozdób skalniaka. Lepiej kwitnie na rabatach lekko zacienionych, choć znakomicie radzi sobie także na pełnym słońcu – w końcu porasta on także dziko tereny północnej Afryki.
Szpony orła w ogrodzie, czyli wspaniały kwiat ogrodowy
W polskich ogrodach króluje orlik ogrodowy, który jest mieszanką wielu odmian botanicznych. Ponieważ jest to roślina, która samoistnie się rozsiewa i łatwo krzyżuje, gatunki orlików charakteryzują się dużą zmiennością. Mimo to, można wymienić trzy, najbardziej popularne odmiany:
- orlik kanadyjski, Aquilegia canadensis;
- orlik niebieski, Aquilegia caerulea;
- orlik pospolity, Aquilegia vulgaris.
Kwiaty orlików występują w wielu kolorach, ale najpopularniejsze są fioletowe, różowe oraz niebieskie.
Walory dekoracyjne, to nie jedyna zaleta orlików. Kwiaty te doskonale sprawdzą się jako cięte, dlatego też dobrze prezentują się w wazonach. Orlik odstrasza również ślimaki, dlatego też warto sadzić go pośród innych roślin, które są narażone na ataki pomrowów.
Ważną cechą orlika jest także to, że jest to roślina lecznicza, ale pod żadnym pozorem nie wolno stosować jej samodzielnie, ponieważ jest jednocześnie trująca – właściwości prozdrowotne mają jedynie konkretne części.
Orlik pospolity – wiosenna ozdoba ogrodu
Charakterystyczne i niezwykle urocze kwiaty orlików, które wyrastają na wysokość 80 cm, ale nawet i jednego metra, najlepiej prezentować się będą na stanowisku pełnym innych bylin. Warto orlika posadzić pomiędzy tulipanami, ale również i funkiami, które swoimi wielkimi liśćmi przykryją małe listki orlika pospolitego.
Najpiękniej orlik prezentuje się na dzikich, rustykalnych rabatach wśród roślin miododajnych. Rośliny warto sadzić w odległości około 20-25 cm od siebie dając im miejsce do swobodnego rozrostu. Choć orlik nie ma dużych wymagań, nawożenie jest szczególnie ważne w okresie wegetacyjnym – gnojówka z pokrzyw, a także nawóz azotowy z pewnością przyczynią się do obfitszego kwitnienia. Wiosną warto wykorzystać także naturalny kompost do obsypania młodych sadzonek, a w okresie suszy należy pamiętać o regularnym podlewaniu.
Orlik to niezwykle piękna roślina, której ozdobą są niesamowite kwiaty. Choć liście orlików nie są zbyt spektakularne, świetnie sprawdzą się jako bylina na ściółce okrywającej. Jest łatwa w uprawie i zdecydowanie wspaniale prezentuje się w typowych wiejskich ogrodach.