Czy wiesz, że mączka bazaltowa zawiera w składzie, aż 40 pierwiastków? Jej bogaty skład sprawia, że jest szczególnie polecana w przypadku ubogich gleb lub jako środek ochrony roślin przed szkodnikami. Sprawdź, jakie jest jej zastosowanie w ogrodnictwie i jak ją dawkować!
Mączka bazaltowa – naturalny środek, który poprawia jakość gleby
Intensywna uprawa sprawia, że w glebie zaczyna brakować składników odżywczych. W takiej sytuacji do właściwego rozwoju roślin niezbędne jest użycie nawozów, najlepiej pochodzenia naturalnego. Sprawdzony sposób ogrodników na wzbogacenie gleby i ochronę przed chorobami oraz szkodnikami, to użycie mączki bazaltowej. Jest ona uniwersalnym nawozem dla roślin ozdobnych, owocowych i warzyw. Jej dodatkowym plusem jest to, że łatwo ją zastosować, bo występuje w formie pyłu. Zawiera wszystkie składniki mineralne, jakie są potrzebne roślinom. Co więcej, jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i zwierząt, bo nie ma w swoim składzie żadnych toksycznych substancji, w przeciwieństwie do niektórych sztucznych nawozów.
Skład mączki bazaltowej
Mączka bazaltowa powstaje przez zmielenie skały bazaltowej. Jest więc produktem całkowicie naturalnym i ekologicznym. W swoim składzie mączka zawiera ponad 40 różnych pierwiastków. Bogactwo mikroelementów sprawia, że leczy ona glebę i rośliny!
Skład mączki bazaltowej:
- tlenek krzemu (krzemionka) – około 50%;
- tlenek glinu – około 20%;
- tlenek żelaza – około 10%;
- inne wartościowe tlenki, takie jak: tlenek potasu, magnezu, wapnia;
- mikroelementy: mangan, cynk, bor, żelazo, selen, miedź, tytan, sód, fosfor, chrom, jod, kobalt, siarka, molibden.
Krzemionka wzmacnia pędy roślin, dzięki czemu są one odporniejsze. Co ważne mączka bazaltowa nie zawiera azotu, a w swoim składzie ma jedynie minimalną ilość metali ciężkich.
Właściwości mączki bazaltowej i zastosowanie w ogrodzie
Zastosowanie mączki bazaltowej w ogrodzie jest bardzo szerokie:
- uzupełnienie nawozów organicznych, takich jak kompost, humus i obornik;
- nawóz przy sadzeniu i sianiu;
- wspieranie procesów fizjologicznych u roślin;
- środek ochrony roślin przed mszycami, ślimakami i chorobami grzybowymi;
- materiał do piaskowania trawnika, który jest założony na nieprzepuszczalnym podłożu;
- środek do odkwaszania gleb.
Dodatkowo mączka pomaga roślinom przetrwać niskie temperatury, bo dzięki mikroelementom przystosowują się one lepiej do zimowego spoczynku. Ma odczyn zasadowy, więc służy odkwaszaniu gleb. To powoduje, że nie będzie się rozwijał mech, który lubi kwaśne gleby. Doskonale użyźnia ziemię i wpływa na rozwój pożytecznych mikroorganizmów. Po jej zastosowaniu w glebie utrzymuje się większa wilgoć. Dzieje się tak, ponieważ pył absorbuje wodę. Dzięki temu woda może zostać wykorzystana przez rośliny w razie suszy. Mączka może również poprawiać smak plonu w przypadku jadalnych gatunków.
Sprawdź, jak stosować mączkę bazaltową. Dawkowanie mączki bazaltowej na choroby grzybowe, ślimaki i szkodniki
Dawki mączki bazaltowej są uzależnione od rodzaju uprawy, wielkości i kondycji roślin oraz rodzaju i zasobności gleby.
Stosowanie mączki bazaltowej na:
- szkodniki roślin: w okresie zagrożenia ze strony ogrodowych szkodników można co tydzień oprószać rośliny mączką. Pył bazaltowy niszczy ciała owadów. Na 100 m² w wystarczy 1-2 kg mączki. Opylanie roślin najlepiej wykonać wcześnie rano lub wieczorem.
- ślimaki: grządki można obsypać mączką i zagrabić zapory utrudniające ślimakom przejście i żerowanie. Najlepiej robić to po intensywnych opadach deszczu. 1 kg mączki wystarcza na 3-4 m bariery ochronnej.
- choroby grzybowe: w przypadku zagrożenia chorobami grzybowymi, zaleca się opylać warzywa, trawniki, krzewy i rośliny ozdobne oraz owocowe przynajmniej raz w tygodniu. Stosuje się 1-2 kg mączki na 100 m².
Mączka bazaltowa jako dodatek do kompostu. Ekologiczne nawożenie roślin
Sadząc drzewka i krzewy owocowe na przykład porzeczki, agrest czy maliny, można dodać mączkę pod korzenie lub rozsypać ją wprost na krzewy. Gdy gleba jest uboga lub przy zakładaniu trawnika, stosuje się 2-3 kg środka na 10 m² powierzchni. Przy kolejnych nawożeniach można zmniejszyć dawkę do 0,2-0,3 kg na 10 m² powierzchni. Zalecana ilość do obornika lub kompostu to 5-7 kg mączki na 100 kg.
Mączkę można dodawać do innych nawozów, aby wzbogaciła ich skład. Stosowana jako dodatek do kompostu, przyśpieszy jego rozkład. Dzięki temu, że wiąże amoniak, neutralizuje nieprzyjemny zapach obornika, gnojówki czy kompostu, a dodatkowo odkwasza i zapobiega stratom azotu. Mączka dodana do kompostu działa stymulująco na rozwój mikroorganizmów tlenowych. Można ją stosować również do roślin w domu czy na balkonie. Wtedy, na 5 litrów podłoża dodaje się 2 łyżki stołowe mączki.
Jak stosować mączkę bazaltową?
Mączka bazaltowa ma bardzo szerokie zastosowanie, możemy więc ją użyć na kilka sposobów. Jeśli ma służyć jako wzmocnienie i ochrona młodych siewek przed chorobami grzybowymi, wystarczy na kilka dni przed siewem obtoczyć materiał sadzeniowy w pyłku. Można również wsypać mączkę do dołków przed sadzeniem drzew i krzewów. Najlepiej będzie wykopać dołek, następnie zmieszać ziemię z mączką, po czym zasypać mieszaniną posadzoną roślinę. Jeśli stosujemy ją do nawożenia już rosnących upraw, zalecane jest rozsypać ją na ziemię między roślinami i zagrabić, aby wymieszać ją z glebą. Niektóre rośliny można bezpośrednio oprószać.
Czy można przedawkować mączkę bazaltową?
Składniki mineralne i mikroelementy zawarte w mączce bazaltowej uwalniane są do gleby powoli i stopniowo, dzięki czemu rośliny pobierają je zgodnie ze swoimi potrzebami. Poza tym ich proporcje i kompozycja są zbliżone do tych, które są spotykane w naturze. To powoduje, że jest to bezpieczny nawóz i nie istnieje ryzyko jego przedawkowania.
Niezastąpiona mączka bazaltowa
Niezwykle skuteczne działanie mączki bazaltowej zostało potwierdzone przez sukcesy rolników i ogrodników, którzy ją stosują, nawet na mało urodzajnych glebach. Duża zawartość kwasu krzemowego leczy glebę i rośliny. Obecnie dostępnych jest wiele sztucznych nawozów, ale nie zawierają one wszystkich makro i mikroelementów potrzebnych roślinom, poza tym zwykle szybko rozpuszczają się w wodzie. Trzeba też pamiętać, że sztuczne nawozy pozostawiają w glebie i roślinach część chemii, która ingeruje w naturę. Z tego powodu mączki skalne, a przede wszystkim mączka bazaltowa są przyszłością rolnictwa. Dzięki zawartości tlenku wapnia eliminują one konieczność wapnowania gleb. Co ważne, spożywanie produktów uprawianych z użyciem mączki bazaltowej jest dobre dla zdrowia człowieka! Takie produkty mogą nawet zastępować niektóre suplementy diety, bo zawierają niezbędne witaminy i mikroelementy. Regenerują i odnawiają organizm oraz zapobiegają pojawianiu się niektórych chorób. Wzmacniają cały układ odpornościowy, a co za tym idzie, przedłużają życie.