Łyszczec wiechowaty, powszechnie znany również pod nazwą gipsówka, zaliczany jest do rodziny goździkowatych. Występuje naturalnie zarówno w Europie, jak i w Azji. Warto podkreślić, że w naszym kraju podlega częściowej ochronie gatunkowej. Gipsówka wiechowata nie jest wymagająca jeśli chodzi o uprawę czy pielęgnację, dlatego gości w wielu ogrodach. Przeczytaj, czym dokładnie się charakteryzuje łyszczec wiechowaty!
Łyszczec wiechowaty – charakterystyka
Łyszczec wiechowaty to wyjątkowo piękna i wysoka bylina, która osiąga nawet 100 cm wysokości. Wyróżnia się wzniesionym pokrojem i solidnie rozgałęzionymi i nagimi pędami. Jej liście są niewielkie, równowąskie i niektórym mogą przypominać igły. Okres kwitnienia tej rośliny przypada na ciepłe miesiące – kwitnie od czerwca do września. Wspaniale prezentujące się kwiaty białe lub delikatnie różowe tej rośliny są liczne i drobne. Na jednej gipsówce może być nawet 1000 kwiatów w ciągu sezonu. Znajdują się one w rozłożystym, wiechowatym kwiatostanie.
Jak wygląda uprawa gipsówki?
Do uprawy gipsówki najlepiej nadają się stanowiska słoneczne. Wybierając odpowiednie miejsce, masz pewność, że bylina na pewno pokaże swoje doskonałe walory dekoracyjne. Ta roślina nie jest wybredna względem podłoży, choć warto wiedzieć, że najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych i delikatnie wilgotnych. Warto, aby gleba była bogata w wapń. Kategorycznie odradza się uprawę w miejscach wilgotnych i bagiennych, ponieważ w takich warunkach roślina szybko zostanie zaatakowana przez choroby grzybowe.
Czy łyszczec wiechowaty jest mrozoodporny?
Jest to roślina ogrodowa całkowicie mrozoodporna, choć uprawiając młode sadzonki (1–2 letnie) w najchłodniejszych częściach Polski, warto zadbać o ich okrycie przed nadejściem sezonu zimowego.
Jakiej pielęgnacji wymaga Gypsophila paniculata?
Jeśli zdecydujesz się na uprawę tej okazałej rośliny w swoim ogrodzie, to musisz pamiętać o regularnym przeprowadzaniu zabiegów pielęgnacyjnych. Na szczęście nie ma ich zbyt wiele, a najważniejszym z nich jest ścinanie nadziemnych części gipsówki tuż po przekwitnięciu, co pobudzi ją do ekspresowej regeneracji i ponownego zakwitnięcia. Łyszczec wiechowaty nie wymaga również częstego i obfitego podlewania. Wręcz należy wiedzieć, że nie toleruje nadmiaru wody – ten może spowodować zniszczenie rośliny. Gdy jednak panują susze, to nie zapominaj, aby tę roślinę delikatnie zraszać. Co więcej, jeśli uprawiasz wysokie gatunki, to rozważ drewniane podpory, które będą odpowiednim wsparciem dla gipsówki.
Jak można rozmnażać gipsówkę?
Jednym ze sposobów rozmnażania gipsówki jest wysiew nasion. To wcale nie jest skomplikowane – wybierz miejsce, w którym chcesz, aby rosła, a następnie dokonaj tam wysiewu na początku wiosny – najlepiej w kwietniu. Inną możliwością jest wysiew nasion gipsówek bylinowych. Jeśli chcesz się na to zdecydować, to musisz wysiać nasiona w zimnym inspekcie tuż po tym, gdy przyjdzie zima. Gdy nadejdzie lato, to powinieneś przesadzić je z inspektu prosto do gruntu. Dużą popularnością cieszy się także rozmnażanie rośliny przez sadzonki korzeniowe.
Na jakie choroby i szkodniki narażony jest łyszczec wiechowaty?
To jedna z niewielu roślin, które wyróżniają się małą podatnością na choroby i szkodniki. Musisz jednak wiedzieć, że najczęściej choroby gipsówki wynikają z nadmiernej wilgoci. Jeśli będziesz zbyt często ją podlewać, to możesz doprowadzić m.in. do zgnilizny łodyg siewek i młodych roślinek. Jeśli natomiast chodzi o szkodniki, to łyszczec wiechowaty bywa atakowany przez ślimaki i pomrowy.
Zastosowanie gipsówki wiechowatej
Łyszczec wiechowaty to roślina, która często jest wykorzystywana do tworzenia rabat i obwódek w ogrodzie. Zdecydowanie najczęściej jednak stosuje się ją do robienia pięknych bukietów – zarówno żywych, jak i suszonych.
Dowiedziałeś się już, czym jest łyszczec wiechowaty i jak powinna wyglądać jego uprawa i pielęgnacja. Jeśli zatem chcesz, aby twój ogród prezentował się niesamowicie pięknie, to już dziś zdecyduj się na gipsówkę, która zapewni taki efekt.