To krzew ozdobny z rośliny hortensjowatych, który w naturze występuje na terenie Japonii. Co ważne, roślina nie sprawia większych kłopotów w uprawie, jednak warto zapewnić jej kilka ważnych warunków. Sprawdź, jak zaaranżować odmiany żylistka w ogrodzie przydomowym.
Żylistek to krzew liściasty, który w niektórych odmianach osiąga niewielką wysokość, dlatego szczególnie cieszy właścicieli niewielkich ogrodów. Można sadzić ten gatunek w różnych układach i kompozycjach. Z uwagi na obfite kwitnienie często można spotkać go w polskich ogrodach i na działkach. Sprawdź, jakie oczekiwania mają poszczególne gatunki żylistka i czy możliwe jest jego rozmnażanie.
Popularne odmiany żylistka szorstkiego
Żylistek w ogródkach kwitnie zwykle bardzo obficie, a ponadto ten okres jest dosyć długi. Zależnie od konkretnego gatunku gatunek ten kwitnie zwykle od maja do sierpnia. Wyróżniamy zatem:
- „Plena” – jej kwiaty są pełne, białe z różowymi akcentami;
- „Candidissima” – w tym wypadku charakterystyczne są białe kwiaty;
- „Pride of Rochester” – wypuszcza fiołkoworóżowe kwiaty.
Różni je zatem czas pojawiania się kwiatów, jak również ich wyglądem i rozmiarem.
Deutzia scabra – wygląd i cechy charakterystyczne
To wysoki krzew – żylistek szorstki może osiągać około 3 metrów wysokości. Z kolei jego pokrój jest zwarty i nie przekracza 1,5 metra średnicy. Pędy mają barwę czerwonobrązową lub nieco jaśniejszą. Łuszczą się, a od spodu liście pokryte są szorstkimi włoskami.
Roślina rozkwita najbardziej w czerwcu i lipcu. Jej wiechowate kwiatostany składają się z drobnych kwiatków, które występują w dużej ilości. Ich barwa jest głównie:
- różowa;
- kremowa;
- biała.
Niektóre gatunku wytwarzają kwiaty pojedyncze, inne pełne.
Uprawa żylistka szorstkiego w ogrodzie
To, czego żylistek szorstki potrzebuje najbardziej, to dobrze nasłonecznione stanowisko. Wówczas można liczyć na naprawdę obfite kwitnienie. Odnajdzie się także w miejscu półcienistym, jednak wtedy będzie kwitnąć rzadziej. Podłoże dla żylistka szorstkiego musi być żyzne i próchnicze. Roślina lubi umiarkowaną wilgotność oraz odczyn obojętny lub zasadowy. Nie zmarnieje w innych rodzaju gleby, jednak warto zapewnić mu taką, która najbardziej mu odpowiada.
Sadzenie i pielęgnacja
Żylistka najlepiej jest sadzić wczesną wiosną. W ten sposób dasz mu odpowiedni czas na przygotowanie się do zimy. Krzew najlepiej umieszczać w ziemi w odległości 120–150 cm. Zanim włożysz sadzonkę do gleby umieść na dnie dołu warstwę kompostu.
W okresach dłuższej suszy żylistek szorstki potrzebuje regularnego podlewania, ponieważ jego system korzeniowy jest dosyć płytki. Dotyczy to zwłaszcza młodych okazów. Czy gatunek ten wymaga nawożenia? Co kilka lat można zastosować nawóz organiczny. Podawanie takiego wzmocnienia każdego roku może mu zaszkodzić.
Choć żylistek kwitnie obficie, nie jest gatunkiem inwazyjnym. Nie ma potrzeby regularnego przycinania jego pędów, ale czasem można przeprowadzić tzw. cięcie sanitarne tych gałęzi, które nie przetrwały zimowych miesięcy w dobrym stanie. Wystarczy przyciąć do zdrowego miejsca pędu. Gatunek szybko się zregeneruje. Warto wiedzieć, że niekiedy żylistek rośnie na zeszłorocznych pędach. Jeżeli chcesz, aby twój okaz żylistka rozwijał się okazale, przez pierwsze trzy lata przycinaj go od razu nad nowym rozgałęzieniem. Starsze egzemplarze przycina się tuż nad powierzchnią ziemi. Najlepszy miesiąc na ten zabieg to kwiecień.
Zimowanie żylistka szorstkiego
Nie jest to gatunek mrozoodporny, dlatego trzeba osłonić go przed niskimi temperaturami. Można wykorzystać warstwę grubej ściółki. Młodsze krzewy możesz dodatkowo potraktować jasną agrowłókniną. Można zastosować metodę okopywania podobną jak w przypadku ochrony krzewów różanych. Jeżeli jednak zaniedbasz ten aspekt i roślina w zimowych miesiącach przemarznie, nie spisuj jej na straty. Ze względu na swoje właściwości regeneracyjne żylistek szorstki z pewnością po pewnym czasie odżyje.
Żylistek szorstki a choroby i szkodniki
Ten gatunek odznacza się wysoką odpornością na choroby i działanie szkodników. Aby zwiększyć ochronę, uważaj, by nie sadzić go w podmokłych miejscach, a jednocześnie dbać, by bryła korzeniowa nie uległa zbytniemu przesuszeniu. Roślina może zostać zaatakowana na przykład przez mszyce. Na szczęście w sklepach ogrodniczych dostępne są środki chemiczne lub ekologiczne.
Jak wykorzystywać żylistka szorstkiego?
Możesz wykorzystywać żylistka w ogrodzie na różne sposoby. Dobrze nadaje się do sadzenia w pojedynczych miejscach, ale także jako element kompozycji z innymi gatunkami. W takim układzie roślinę należy podlewać o wiele częściej, ponieważ sąsiadujące z nim byliny podbierają mu wodę.
Z żylistków, nie tylko szorstkiego, możesz formować żywopłoty zarówno w obrębie jednego gatunku, jak i mieszane. Ten krzew dobrze odnajdzie się w parkach i innych miejscach zieleni publicznej w ramach szpalerów ze względu na wysokie walory dekoracyjne.
Żylistek szorstki to jedna z najbardziej interesujących odmian tego gatunku. Gdy zakwita, tworzy efektowną koronę z licznych jasnych kwiatów, dlatego doskonale sprawdza się jako roślina ozdobna nie tylko w prywatnych ogrodach, ale także w przestrzeni miejskiej. Krzew często można spotkać w parkach czy na skwerach.