Jeśli szukasz gatunku krzewu, który będzie obficie kwitł, ale nie potrzebuje wiele uwagi, żylistek może sprawdzić się doskonale. To roślina o zróżnicowanych cechach, zależnie od wybranego gatunku, a nawet odmiany w jego obrębie. Wśród takiego zróżnicowana bez trudu znajdziesz odpowiednią roślinę do swojego przydomowego ogrodu.
Żylistek – charakterystyka
Żylistek (Deutzia) to ogólna nazwa rodzaju krzewów zaliczanych do rodziny hortensjowatych. Roślina pochodzi przede wszystkim z Azji i Meksyku, gdzie rośnie przy wodzie, w lasach i na skałach. W sumie na świecie wyróżnia się ok. 70 gatunków żylistków.
Zazwyczaj żylistek przyjmuje formę wyprostowanego krzewu dorastającego do średnio 2 m wysokości, choć nie brak gatunków, które mają nawet 5 m. Liście są sezonowe, często piłkowane albo karbowane; nie brak okazów o bardzo dużych liściach do 10 cm długości. Kwiaty są zebrane w wiechy lub baldachogrona, zwykle obupłciowe i pięciokrotne. Wyrastające potem torebki nasienne, które są owocami krzewu, mają kształt zbliżony do kuli.
Żylistek szorstki, żylistek wysmukły, żylistek różowy – najpopularniejsze gatunki
Istnieje kilka najpopularniejszych gatunków żylistka, które można spotkać w ogrodach i na działkach. Warto je znać, aby dokonać właściwego wyboru na etapie kupowania sadzonek.
Żylistek szorstki
Żylistek szorstki (Deutzia sabra) to odmiana najpopularniejsza w Polsce. Ten krzew ozdobny rośnie do 3 m wysokości. Wyróżniają go ciemnozielone liście porośnięte włoskami, stąd jego nazwa. Ma pełne kwiaty rosnące w wiechowatych kwiatostanach. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca w odcieniach od bieli do różu. Występuje w odmianach:
- „Candidisima”;
- „Codsall Pink”;
- „Plena”.
Żylistek wysmukły
To gatunek karłowaty, który osiąga maksymalnie metr wysokości, choć często mniej. Deutzia gracilis ma pędy rozłożyste i gęste, z ząbkowanymi na brzegach liśćmi. Kwitnie od maja do czerwca, wypuszczając mrowie niewielkich, pięciopłatkowych, białych kwiatów. Występuje w odmianach o barwnych lub przebarwiających się liściach, np. „Variegata”.
Żylistek mieszańcowy
Deutzia xhybrida, jak brzmi łacińska nazwa żylistka mieszańcowego, dorasta do 1,5 m wysokości. Ma ciemnozielone liście o dużym rozmiarze i kwiaty pojedyncze, w kształcie gwiazdy, często ciemnoróżowe. Do wartych uwagi odmian zaliczają się:
- „Mont Rose”;
- „Pink Pom-Pom”.
Żylistek różowy
Ten gatunek nie jest tak popularny, jak poprzednie. Dorasta do 1,5 metra wysokości, ma gęsty pokrój i drobne, różowe lub białe kwiatki. Ciekawą odmianą jest „Carminea”, której kwiaty są dwukolorowe.
Żylistek – uprawa
Żylistek jest chętnie wybierany do ogrodów z dwóch powodów. Po pierwsze, ma niewielkie wymagania związane z glebą czy warunkami uprawy. Po drugie, obficie kwitnie, przez co ma istotne walory dekoracyjne.
Stanowisko i gleba
W zasadzie żylistek jest w stanie rosnąć wszędzie, ale jeśli spełni się jego wymagania, szczególnie pięknie kwitnie. Potrzebuje do tego luźnej, umiarkowanie wilgotnej gleby o wysokiej zawartości próchnicy. Sprawdzi się stanowisko słoneczne i półcieniste. Dobrze jest to go sadzić w miejscach osłoniętych przed silnym wiatrem.
Nawożenie, podlewanie
Żylistek powinien być nawożony rozsypanym kompostem, najlepiej raz w roku. Krzew nie jest mrozoodporny i pozostaje raczej mało odporny na niskie temperatury, dlatego wymaga ochrony już przed przymrozkami, np. w formie kopczyków. Jeśli jednak zdarzy mu się przemarznąć, co uszkodzi pędy, szybko odrasta w sezonie wegetacyjnym. Źle znosi okresy suszy – potrzebuje wtedy podlewania.
Rozmnażanie i cięcie żylistka
Choć żylistek nie ma wielkich wymagań i jest łatwy w uprawie, to musisz poświęcić czas na pielęgnację krzewu. Wszystkie odmiany żylistka trzeba regularnie przycinać, aby utrzymały zwarty pokrój i były ozdobą ogrodu. Przez pierwsze lata uprawy, zazwyczaj do trzeciego roku po posadzeniu, musisz raz w roku usuwać stare, przemarznięte albo uszkodzone i obumarłe pędy. Następnie co roku warto przeprowadzić cięcie odmładzające. Pamiętaj, aby usuwać przede wszystkim stare pędy rosnące bliżej ziemi.
Co więcej, cięcie przeprowadzaj na starszych niż rocznych przyrostach, najlepiej zaraz po okresie kwitnienia. Musisz pamiętać, że w przypadku żylistka zwisające kwiatostany pojawiają się na zeszłorocznych pędach. Ich usunięcie zbyt wcześnie albo zbyt późno skróci okres kwitnienia albo sprawi, że krzew w ogóle nie zakwitnie.
Jak przystało na krzewy liściaste, żylistek może być prawdziwą ozdobą ogrodu. Najpopularniejsze odmiany są zróżnicowane pod względem osiąganej wysokości, a także ozdobnych części rośliny. Niektóre mają nie tylko piękne kwiaty, ale i kolorowe liście. Żylistek wyróżnia to, że prawie wszystkie jego części są pokryte delikatnymi włoskami.