Zamiokulkas zenzi (Zamioculcas zamiifolia zenzi) to nowa, kompaktowa odmiana wieloletniego rodzaju należącego do rodziny obrazkowatych. Zamiokulkas zamiolistny obecnie spotykany jest na całym świecie. W naturze wyrasta jednak wyłącznie na terenach Afryki wschodniej i południowo-wschodniej. Jego cechą charakterystyczną są miniaturowe rozmiary oraz ciekawe, oryginalne liście.
Zamiokulkas – wygląd. Co odróżnia go od poprzedników?
Zamiokulkas zenzi jest zamiolistny – jego liście są podobne do liści sagowców z rodzaju Zamia. Roślina ta stała się popularna w wielu częściach świata w ciągu ostatnich lat.
Gatunek ma wzniesiony i wyprostowany pokrój – zaliczany jest do krzaków. Elementem ozdobnym są podłużne i ciemnozielone, piękne liście w całości pokryte woskiem. Są także krótkoogonkowe i twarde. Kilkucentymetrowe listki układają się naprzemianlegle.
Średnica doniczek, w których powinny znajdować się te rośliny, musi wynosić od 11 do 12 cm. Jej wysokość wynosi ok. 25-35 cm, włącznie z donicą. Jak widzisz, nie zajmie więc dużej przestrzeni w miejscu, w którym go postawisz.
Zamionkulas zenzi od swoich poprzedników wyróżnia się zagęszczeniem liści – w porównaniu do poprzedników ma ich zdecydowanie więcej. Ułożone są gęsto, jeden przy drugim. Taka budowa jeszcze bardziej zwiększa atrakcyjność. Trudno się dziwić, że w ostatnich latach stał się on tak modny.
Zamioculcas zamiifolia zenzi – domowa uprawa miniaturowych pędów. Wymagania
Zamiokulkas jest stosunkowo łatwy w uprawie. Wymagania niezbędne do posadzenia tego gatunku są jednak specyficzne. Jeśli planujesz go zakupić, powinieneś zwrócić uwagę na kilka czynników istotnych przy jego rozwoju i funkcjonowaniu:
Stanowisko
Wybierając miejsce, w którym zdecydujesz się posadzić zamiokulasa, zwróć uwagę na temperaturę. Jeśli będzie ona zbyt wysoka, liście zostaną poparzone a w konsekwencji uszkodzone. Może to doprowadzić do całkowitego obumarcia. Ten gatunek najlepiej odnajdzie się w półcieniu.
Wymagania glebowe
Najlepiej, jeśli gleba będzie przesuszona, ewentualnie delikatnie wilgotna. Żyzne i przepuszczalne podłoże będzie dodatkowym plusem.
Pielęgnacja
Ziemia pod uprawę zamiokulkasa zenzi nie powinna być przesadnie wilgotna. Podlewaj ją, dopiero gdy całkowicie wyschnie – maksymalnie raz w miesiącu. Zbyt intensywne zalewanie może doprowadzić do gnicia i stopniowego zamierania rośliny.
Dodatkowe nawożenie nie jest wymagane.
Młode organizmy powinieneś przesadzać raz w roku – starsze wystarczy raz na 3-4 lata. Wszystko zależy od tego, jak przebiega wzrost i ile miejsca pozostało w doniczce.
Najczęstsze choroby i szkodniki, które mogą zaatakować zamiokulkasa
Gdy już zdecydujesz się na zamówienie zamionkulasa zenzi i umieszczenie go na swoim parapecie, powinieneś zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa, które na niego czyhają. Można podzielić je na dwie grupy – szkodniki mogące atakować ten gatunek oraz niedopatrzenia i błędy w pielęgnacji z twojej strony.
Najczęściej spotykanymi szkodnikami są przędziorki – niewielkie, prawie niewidoczne gołym okiem roztocza. Jeśli myślisz, że te drobne organizmu nie stanowią problemu, jesteś w błędzie. Zwykle zbierają się na liściach. Ich dłuższy pobyt prowadzi do zasychania i żółknięcia. Gdy na swoim zamiokulasie zauważysz małe pajęczyny, skorzystaj z domowych sposobów – idealnie sprawdzi się roztwór szarego mydła lub woda.
Inne dolegliwości spowodowane są przez nieodpowiednią pielęgnację i zalewanie. Zbyt duża wilgotność oraz zimne stanowisko to czynniki, które prowadzą do gnicia, żółknięcia i obumierania rośliny. Powinna ona być również dobrze zabezpieczona przed promieniami światła słonecznego – zbyt duże natężenie prowadzi do zaschnięcia. Idealna temperatura dla tego gatunku wynosi ok. 25°C.
Zamiokulkas zenzi – podsumowanie
Jak widzisz, zamiokulkas zenzi ma specyficzne wymagania. Jego uprawa może być więc problematyczna, szczególnie dla początkujących fanów roślin. Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych punktów, które warto wziąć pod uwagę:
- Dbaj o suchość podłoża i nie przelewaj go przesadnie. Podlewaj maksymalnie raz w miesiącu, gdy ziemia będzie sucha,
- Wybierz stanowisko zacienione, najlepiej o średniej temperaturze 25°C – strzeż się zimna i gorąca, gdyż mogą one doprowadzić do śmierci rośliny.
- Uważaj na osadzające się przędziorki. Aby się ich pozbyć, przetrzyj roślinkę wilgotną szmatką lub zastosuj roztwór z mydła. W ostateczności wykorzystaj środki chemiczne.
- Gatunek ten wydziela toksyny. Kontakt z nimi powoduje wymioty, podrażnieni# oraz uczulenie.
Jeśli czujesz się na siłach, zamów paczkę lub odbierz roślinę w sklepie – ciesz się swoją miniaturą!