Zamiokulkas zamiolistny jest piękną rośliną o niewielkich wymaganiach. Może rosnąć nawet w mało nasłonecznionych pomieszczeniach, gdzie inne rośliny by nie przetrwały. Wystarczy minimum zabiegów pielęgnacyjnych, by ta roślina prawidłowo się rozwijała. Sprawdź jakich!
Zamiokulkas zamiolistny jest idealną rośliną dla osób, które nie mają czasu na skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne. Nie jest wymagający, za to niezwykle efektowny. Jego ciemnozielone liście są grube i błyszczące. Wyrastają z podziemnych kłączy, są wzniesione, pierzastozłożone. Roślina rośnie powoli, osiągając do 100 cm wysokości. Bardzo dobrze znosi niedostatek wody i światła, dlatego potocznie jest nazywany żelazną rośliną. Jak podlewać zamiokulkasa? Jak go przesadzać i rozmnażać? Czy ta roślina kwitnie? Dowiedz się już teraz!
Zamiokulkas – pielęgnacja
Nie jest to roślina bardzo wymagająca, potrzebuje minimum zabiegów pielęgnacyjnych, by pięknie rosnąć. Jakich?
- Zapewnij mu półcieniste stanowisko.
- Lubi temperaturę 22-25°C.
- Podlewaj go, gdy podłoże całkowicie przeschnie.
- W okresie od kwietnia do września nawoź go 1-2 razy w miesiącu.
- Przesadzaj go co 2-3 lata.
Zamiokulkas – podlewanie
Zamiokulkas nie wymaga częstego podlewania. Wystarczy niewielka ilość wody, gdy podłoże całkowicie wyschnie. Roślina ta ma zdolność gromadzenia wody w bulwiastych kłączach, co zapewnia jej przetrwanie w trudnych warunkach. Może przeżyć bez podlewania nawet 2 miesiące! To zatem idealna roślina dla zapominalskich. Przez to nazywana jest także „żelazną rośliną”, której nie straszne są trudne warunki.
Zamiokulkas – stanowisko
Roślina ta nie lubi przeciągów i narażona na takie warunki nie będzie się dobrze rozwijać. Zamiokulkas jest ciepłolubny, dlatego wytrzymuje temperatury nawet do 30°C, jednak najlepiej rośnie, gdy w pomieszczeniu jest 22-25°C. Zimą, gdy przechodzi w stan spoczynku, możesz przenieść go do miejsca, gdzie będzie miał 16°C. Nie potrzebuje dużo światła – będzie rósł nawet w miejscu dość mocno zacienionym. Jednak jeśli zauważysz blaknięcie i matowienie liści, to znaczy, że twoja roślina potrzebuje większej ilości słońca.
Zamiokulkas – nawożenie
Zamiokulkas nie potrzebuje częstego nawożenia. Wystarczy mu raz w miesiącu w okresie od kwietnia do września. Nawoź go nawozem do roślin doniczkowych, rozrobionym z wodą w proporcjach podanych przez producenta.
Zamiokulkas – przesadzanie
Jest to roślina, którą należy przesadzać co 2-3 lata, chyba że mamy do czynienia z młodymi okazami – wtedy raz do roku. Nowa doniczka powinna być wyższa od poprzedniej i o rozmiar większa. Ważne, by miała w spodzie otwory, ponieważ zamiokulkas nie lubi zbyt dużej wilgoci – nadmiar wody powinien spływać do podstawki. Wybieraj żyzne, dobrze przepuszczalne podłoże próchnicze o pH lekko kwaśnym lub kwaśnym. Dobrze sprawdzi się mieszanka substratu torfowego i piasku lub drobnego żwiru.
Zamiokulkas – rozmnażanie
Są dwa sposoby na rozmnażanie zamiokulkasa. Pierwszy z nich polega na ostrożnym podzieleniu dużej rośliny na mniejsze rozsady. Można także uzyskać nowe sadzonki z pojedynczych liści, lecz jest to znacznie bardziej wymagające. Liść zasadź ukośnie w ziemi. Pamiętaj jednak, że możesz czekać nawet kilka lat na wyrośnięcie pełnowymiarowej rośliny.
Zamiokulkas – kwitnienie
W warunkach domowych zamiokulkas niezbyt często wytwarza kwiaty. Są one niepozorne: kolbowate kwiatostany na krótkich pędach w kolorze kremowo-biało-zielonym. Pędy kwiatowe dorastają maksymalnie do 20 cm wysokości. Każdy kwiatostan złożony jest z kwiatów męskich i żeńskich. Po kwitnieniu w tym samym miejscu wyrasta eliptyczny owocostan, zbudowany ze spłaszczonych białych jagód o średnicy około 1 cm.
Zamiokulkas „Raven”
To bardzo ciekawa odmiana zamiokulkasa. Charakteryzuje się ciemnymi, wręcz czarnymi liśćmi, które wyglądają nadzwyczajnie. Jest trudniej dostępny niż rośliny z zielonymi liśćmi. Wygląda niezwykle elegancko i idealnie pasuje do nowoczesnych wnętrz.
Zamiokulkas – czy jest trujący?
Zamiokulkas zamiolistny uchodzi za roślinę trującą. Jego liście zawierają kwas szczawiowy w formie szczawianu wapnia. Mają gorzki smak, który jest nieatrakcyjny zarówno dla dzieci, jak i zwierząt. Jednak trzeba zjeść naprawdę dużą ilość rośliny, by doprowadzić do nudności czy podrażnienia błon śluzowych. W związku z tym jest on uważany za roślinę mało szkodliwą.
Zamiokulkas – gdzie kupić?
Jest to roślina bardzo popularna, choć w domowej uprawie pojawiła się dopiero w 1996 roku. Kupisz go w każdej kwiaciarni czy markecie z działem ogrodniczym. Jego cena waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od wysokości pędów.
Zamiokulkas zamiolistny jest świetną rośliną dla początkujących oraz zapominalskich. Nie potrzebuje zbyt dużej uwagi. Mając go w domu, nie musisz pamiętać o częstym podlewaniu ani żmudnych zabiegach pielęgnacyjnych. Jest także bardzo efektowny. Jego piękne pędy i liście będą ozdobą twojego mieszkania!